Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sněmovna nevydala každého třetího poslance, kterého chtěla policie stíhat

  20:19
Problematické řízení auta, urážlivé výroky a úplatky byly nejčastějšími důvody, proč vyšetřovatelé žádali od roku 1993 Sněmovnu o vydání poslanců s imunitou k trestnímu stíhání. Z 45 žádostí vyhověli zákonodárci dvou třetinám z nich. Zatímco od roku 2002 se vycházelo policii převážně vstříc, od posledních voleb se přístup mění.
David Rath sedí mezi třemi policisty při jednání Poslanecké sněmovny o jeho...

David Rath sedí mezi třemi policisty při jednání Poslanecké sněmovny o jeho vydání k trestnímu stíhání (5. června 2012). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Poslední žádost o vydání, kterou poslanci dostali od policie na stůl, se týká člena SPD Miloslava Roznera. Ten se za rok ve funkci blýskl hned dvěma výroky - o zabrušování a vybrušování a také o táboře v Letech. 

Zatímco za první si vysloužil spíše vtipné poznámky, za svá slova o táboře na něj bylo podáno trestní oznámení a vyšetřovatelé tak požádali Sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání. Tím se jihočeský politik stane celkem čtyřicátým poslancem v historii České republiky, o jehož vydání bude hlasovat dolní komora Parlamentu během příštího týdne. Mandátový a imunitní výbor ve středu doporučil Sněmovně, aby policejní žádosti nevyhověla.

Za 26 let rozhodovala Sněmovna o 45 žádostech policie o vydání poslance. V některých případech se navíc spor přelil přes jedno volební období a zákonodárci museli rozhodovat znovu o stejné záležitosti. V roce 1997 zase policie žádala o vydání republikána Josefa Krejsy hned kvůli dvěma různým kauzám.

Kvůli jeho článkům s protiromskou tématikou a za výtržnictví, když s dalším republikánským poslancem Rudolfem Šmucerem rozkopal na česko-německém pietním aktu věnce a údajně napadl přítomné. Oba byli v roce 1997 vydáni.

S ohledem na dosavadní rozhodnutí Sněmovny platí, že k trestnímu stíhání nebyl vydán každý třetí poslanec, o něhož policie projevila zájem. Z 45 žádostí vyhověli poslanci třicítce z nich.

Zatímco do roku 2002, kdy se stal premiérem Vladimír Špidla (ČSSD), poslanci vyšli vstříc vyšetřovatelům jen u poloviny žádostí, mezi lety 2002 a 2017, kdy končilo volební období vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), Sněmovna vydala drtivou většinu poslanců.

GRAF: Počet vydaných/nevydaných

S Babišem přišlo ne

Až v posledním volebním období se poměr vydávání poslanců ke stíhání změnil. Od roku 2017, kdy byl premiérem poprvé jmenován Andrej Babiš (ANO), bylo z pěti žádostí vyhověno dvěma. Vydáni byli Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, oba kvůli kauze Čapí hnízdo, v jejímž rámci se vyšetřuje dotační podvod. Sněmovna je zbavila imunity pro tento případ už v předchozím funkčním období.

U dalších tří žádostí už poslanci odmítli zbavit své kolegy imunity. Trestně stíhat se tak nyní nedá kvůli kauze Opencard pražský exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS), jehož Sněmovna ještě v minulém volebním období vydala. 

Ochrana zůstala také Pavlu Růžičkovi (ANO), který čelí podezření, že s dalšími zastupiteli Postoloprt prodal nevýhodně dům soukromníkovi, a komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi, který byl stíhán kvůli svým výrokům na adresu kandidáta na prezidenta Michala Horáčka.

Devadesátky patřily bouračkám, 21. století penězům

Důvody, proč policisté žádali o vydání poslanců, se během zhruba čtvrtstoletí změnily. V devadesátých letech a na začátku nového století byli politici stíháni zejména kvůli výtržnictví, dopravním nehodám, které zavinili, a kvůli svému vyjadřování. To se týkalo zejména republikánů Miroslava Sládka, kteří nejvíce stavěli na protiromských a protiněmeckých tématech.

Příkladem může být kauza Jana Vika, o kterého si policie zažádala kvůli šíření letáků o sudetoněmeckém landsmanchaftu. O vydání Vika hlasovala Poslanecká sněmovna v prvním volebním období, v novém složení pak i ve druhém, ve kterém byl Vik znovu zvolen. Podruhé jej však Sněmovna nevydala.

Po roce 2000 už byli poslanci stíhaní spíše než za automobilové nehody kvůli úplatkům, zneužití pravomoci úřední osoby nebo v posledním roce také dotační podvod. Kuriózním případem je kauza politika Otta Chaloupky, o kterého žádala policie v souvislosti s přijetím úplatku. Politik byl původně podezřelý z toho, že vybíral část platu svého asistenta Vratislava Vařejky, policie pak následně začala pracovat s verzí, že Vařejka Chaloupku uplácel, aby tak mohl nadále zůstávat na svém asistentském místě.

Sněmovna také musela v posledních letech rozhodovat o vydání současného premiéra Andreje Babiše. O něj policie žádala v souvislosti s dotační kauzou Čapí hnízdo. Zájem projevila i o místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka. O tom, zda Sněmovna vydá politiky, se hlasovalo ve dvou volebních obdobích vždy s kladným výsledkem.

Policie se nejvíce zajímala o ODS

Největší počet žádostí o vydání se týkal politiků s politickou příslušností ODS. Šlo o osm žádostí. O dva méně má Sládkova republikánská strana, která se ovšem v Poslanecké sněmovně oproti ODS „ohřála“ dvě volební období, od roku 1993 do roku 1998. Strana byla známá svými výpady proti Romům a jiným minoritám na našem území. 

GRAF: Počet politiků, o které bylo žádáno

Ve výčtu politiků, o které v minulosti projevila zájem policie, se objevuje také ČSSD, která se sládkovci sdílí „stříbrné“ místo. Zajímavý je také počet poslanců za Věci Veřejné, o které si policie řekla. Během jednoho volebního období musela Poslanecká sněmovna řešit vydání čtyř politiků z této strany, která před volbami brojila proti korupci. 

Imunita zákonodárců

Imunita zákonodárců je dána ústavou. Ačkoli se o ní běžně mluví jako o poslanecké, vztahuje se na všechny zákonodárce, tedy i na senátory. Díky imunitě je nelze trestně stíhat, pokud je k tomuto stíhání nevydá příslušná komora Parlamentu.

Do roku 2013 měli zákonodárci doživotní imunitu. Pokud kupříkladu Sněmovna odmítla vydat poslance na žádost policie, nebyl v daném případu trestně stíhán ani po konci ve své politické funkci. Nyní při nevydání poslance platí, že je trestní stíhání jeho osoby pouze přesušeno do doby, než skončí ve své funkci.

Od roku 1993 hlasovali poslanci několikrát o vydání členů vlády. Poprvé v druhém volebním období za vlády premiéra Václava Klause (ODS) hlasovali poslanci o vydání exministra financí Ivana Kočárníka (ODS) a také o vydání posledního československého premiéra a pozdějšího ministra dopravy a zdravotnictví Jana Stránského z ODS, později člena Unie svobody. Vydání obou bylo odmítnuto.

Stejně tak v roce 2000 odmítli poslanci vydat vyšetřovatelům tehdejšího ministra bez portfeje Jaroslava Baštu (ČSSD). V lednu roku 2018 odhlasovali poslanci vydání Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání. Babiš byl v tu chvíli předsedou vlády, která však o několik dní dříve nezískala důvěru Sněmovny.

Na další pandemii nejsme připraveni, varuje hlavní hygienička a vysvětluje proč

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho zastupovala. Freund byl známý především rolemi obětí v českých kriminálkách, ale objevil se také ve známé...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

Sledujeme online

Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na Ukrajině a obnovení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Napsala to v noci na čtvrtek agentura Reuters s...

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

Válku vyřeší úplný konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“ hovořili o Ukrajině, oznámil Kreml. Putin souhlasil se zastavením útoků na energetickou infrastrukturu...

USA odtajnily poslední spisy k vraždě Kennedyho. Atentát doteď víří konspirace

Americký Národní archiv v úterý zveřejnil poslední část dosud utajovaných dokumentů týkajících se vraždy prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Uvedla to agentura AFP s tím, že případ atentátu z...

19. března 2025

Polský kandidát na prezidenta se tajně vydával za svého fanouška, teď se mu smějí

Kandidát na polského prezidenta Karol Nawrocki v minulosti veřejně vystupoval pod pseudonymem a v televizním rozhovoru chválil vlastní práci, uvedla agentura Reuters. Nawrocki a jeho alter ego se...

19. března 2025  6:42

Ruské drony zasypaly Ukrajinu. Nočním útokem Putin odmítl příměří, píše Zelenskyj

Sledujeme online

Noční ruské útoky na Ukrajinu podle prezidenta Volodymyra Zelenského ukazují, že ruský prezident Vladimir Putin de facto odmítl návrh na úplné příměří, píše agentura Reuters. Svět by měl podle...

19. března 2025  6:30

Miliardové úpravy brněnské tepny kritikům nestačí, vadí jim zastávka v kopci

Proměna Tomkova náměstí pomohla brněnské dopravě, jeho nová podoba však čelí i kritice. Mnozí by uvítali přemístění nově položené zastávky hromadné dopravy, zamezení průjezdu tranzitu i otevření...

19. března 2025  6:30

V USA popravili muže dusíkem. Zmítal se a třásl několik minut

V americkém státě Louisiana v úterý večer ve státní věznici popravili muže použitím metody označované jako dusíková hypoxie (nedostatek kyslíku). Poprava byla provedena podáním čistého dusíku skrze...

19. března 2025  6:20

Ševčík oznámil konec ve funkci proděkana. Může za to politicky motivovaný tlak, tvrdí

Ekonom Miroslav Ševčík oznámil, že k 28. březnu rezignuje na funkci proděkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE). Rozhodnutí zdůvodnil podle něj politicky a ideově...

18. března 2025  18:19,  aktualizováno  19.3 5:57

Vláda projedná podmínky dlouhodobého pobytu pro uprchlíky před válkou

Podmínky pro získání zvláštního dlouhodobého pobytu pro uprchlíky z Ukrajiny před válkou, kterou rozpoutalo Rusko, projedná vláda. Počítá s tím dříve schválená novela lex Ukrajina, ministři budou mít...

19. března 2025  5:25

Náborový příspěvek pro vojáky bude moci být až milion korun, schvaluje Senát

Zvýšení benefitů pro vojáky schvaluje Senát. Až na jeden milion korun by se měl zvýšit jednorázový náborový příspěvek ze současného maxima, které je 250 tisíc korun. Cílem je podle ministerstva...

19. března 2025

Slunce na první jarní den zapadá rychleji. Kdy přesně začne jaro a nastane rovnodennost?

Jaro letos stejně jako v jedenácti předchozích letech začíná už 20. března, nikoli 21. března, jak se učilo a stále učí ve školách. Může za to kalendář a rychlost, s jakou se Země pohybuje kolem...

19. března 2025

Matika začíná. Potrénujte základní početní operace i algebru, jako u přijímaček

Premium

Sčítání, odčítání, násobení i dělení je tu od nepaměti – jak jinak by se pračlověk dělil o kořist nebo úrodu. Dnes už lidstvo zvládá složité matematické operace, které pomáhají tvořit velké věci. Ty...

19. března 2025

Tátu zlynčovali, muže jí zastřelili. Portrét černé uklízečky obžaloval Ameriku

Americká gotika, tak pojmenoval Gordon Parks svůj portrét životem strhané černošské uklízečky v samém centru politické moci Spojených států. Seriál Slavné fotografie vás vezme za příběhem...

19. března 2025

Policisté, soudci, podnikatelé... Lidé svěřili Kafkovi 12 milionů, vymáhat škodu nemíní

Premium

V případu soudce brněnského krajského soudu Romana Kafky, který je podezřelý z podvodu, kdy si půjčoval miliony korun od známých, kolegů i podnikatelů zejména z Moravy, se policii nepřihlásí všichni...

19. března 2025