Poslanci projednali zákon, který má zbrzdit růst platů, ale dali mu překážku

  15:34aktualizováno  18:22
Poslanci po tlaku Pirátů projednali zákon, který má zabránit tomu, aby platy politiků vzrostly od ledna příštího roku o dvacet procent. V prvním čtení ho podpořili, zároveň však postavili zákonu do cesty překážku, kvůli níž nemusí být včas schválen. Odmítli totiž zkrátit lhůtu pro jeho projednávání. Platy tak poslancům mohou v lednu razantně vyskočit.

Do čela odpůrců zákona, který by politiky omezil, se postavil poslanec za ODS Marek Benda. „Návrh je chybný, špatně napsán, měl by být zamítnut. Zkuste jiná témata než tuto hloupost,“ řekl ve Sněmovně Benda.

Piráti ho upozornili, že nejde o návrh Pirátů, ale o vládní návrh. Proto premiér a šéf ANO Andrej Babiš podpořil snahu Pirátů, aby byl zákon na srpnové jednodenní schůzi projednán. Jeho první vláda návrh týkající se platů do Sněmovny poslala už v květnu, ale od té doby byl kvůli odporu většiny poslanců u ledu.

Chci, abych se mohl štamgastům podívat do očí, řekl Pirát

„Poslanci berou cca 95 000 Kč čistého, každý z nás. Taková je realita v této zemi, je to velice dobrý plat a absolutně nevidím důvod, proč by ten plat měl růst o 20 procent. A já, když přijdu k nám do Choltic do hospody, tak chci, abych mohl se tam podívat štamgastům do očí a říct, že nejsem taky takovej z..d, kterej si přidá 20 procent,“ řekl poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Za jadrný výraz sklidil kritiku od poslanců Pavla Plzáka z ANO i Vlastimila Válka z TOP 09. „Můj předřečník nás stáhl na úroveň té restaurace, do které zřejmě chodí a já pro něj mám jednu radu: jestli nechce vypadat v té restaurace jako to, za co se málem zde označil, po každé návštěvě, při každé návštěvě můžete hostit celou restauraci, já myslím, že tam budete vítán, panáky budou lítat a vy budete mít dobré svědomí,“ řekl Plzák.

„Já jsem tady, ústy pana předsedajícího, pane kolego Ferjenčíku, viděl vystoupení komunistických funkcionářů v období kultu osobnosti, kdy se bili v prsa, trhali si varlata a házeli je do davu, aby se jaksi dostatečně ponížili před dělnickou třídou,“ řekl poslanec Válek z TOP 09.

Pro návrh Bendy odmítnout vládní návrh hned v prvním čtení bylo pak jen 44 ze 149 přítomných. Odpůrci zákona však uspěli s tím, že zabránili zkrácení doby na projednání zákona mezi prvním a druhým čtením z šedesáti na třicet dnů (jak kdo z poslanců hlasoval o zkrácení jednání, aby bylo reálné, že  zákon bude přijat včas, najdete zde).

Zákon totiž ještě čeká závěrečné hlasování a projednávání v Senátu, který ho také může vrátit zpátky do Sněmovny. Nyní je tedy reálné, že odpůrci zákona zabrání tomu, aby byl přijat do konce roku. A platy politiků tak přece jen od ledna 2019 vyskočí o dvacet procent.

Jak může přesně vzrůst plat poslance či ministra

Základní plat poslance je nyní 75 900 korun hrubého měsíčně a paušální náhrady na dopravu, stravu a reprezentaci až 39 400 korun. Od ledna příštího roku by základní plat poslance mohl být 83 400 korun a náhrady mají vzrůst až na 43 300 korun. Ve skutečnosti bere většina poslanců více peněz a to kvůli příplatkům za funkce ve výborech či klubech. U ministrů by se základní plat zvýšil ze 144 700 na 159 100 korun a náhrady z 21 100 na 23 200 korun.

Podstatou návrhu je zachování 2,5násobku průměrné nominální měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře jako základu, ze kterého se odvozuje plat politiků, namísto zvýšení koeficientu na 2,75. Zachování stávajícího čísla by znamenalo roční úsporu v řádech desítek milionů korun.

„Kromě nás všichni ostatní navrhují zvýšení platů politiků, jen my jediní chceme, aby se nezvyšovaly vůbec,“ řekl šéf hnutí SPD Tomio Okamura.

Když vláda s návrhem, který má zabránit prudkému růstu platů politiků, přišla, argumentovala, že bezprecedentní skokové zvýšení platů představitelů státní moci nepovažuje za přiměřené. Od té doby ovšem většina poslanců volí vůči návrhu taktiku pasivní rezistence a snaží se k výrazně vyššímu platu promlčet.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz