Děti jsou z lesní školky ve Svatošských skalách nedaleko Karlových Varů nadšené.

Děti jsou z lesní školky ve Svatošských skalách nedaleko Karlových Varů nadšené. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Spor o lesní školky a zda přijmout vadný zákon, rozbil schůzi Sněmovny

  • 77
Ze schvalování zákona, který měl původně jen přidat další alternativu péče o děti, se stal prestižní souboj mezi vládou, prezidentem a opozicí. ODS se nakonec v pátek podařilo odsunout hlasování o zákonu, kterého se obávají provozovatelé lesních školek. Bojí se, že je zákon ohrozí.

Rozložení sil ve Sněmovně je takové, že vládní koalice přehlasuje veto prezidenta Miloše Zemana a schválí definitivně zákon o dětské skupině.

A to i když i vládní poslanci připouštějí, že zákon může ohrozit fungující lesní školky. Chybu však chtějí napravit novelou. Opoziční poslanci - z TOP 09, části ODS, ale i Úsvitu - se diví, proč není lepší začít znovu a předložit novou verzi zákona.

Občanští demokraté využili toho, že se ke konečnému hlasování schylovalo v pátek těsně před 14. hodinou, kdy měl končit jednací den. A předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura oznámil, že jeho klub si bere dvouhodinovou pauzu. Tím by jednací den skončil. Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák ani premiér Bohuslav Sobotka to nechtěli umožnit. „Nestačím se divit tomu cirkusu, který tady někteří poslanci opozice předvádějí,“ řekl premiér.

„Klidně si nás přehlasujte, tu většinu na to máte,“ řekl Stanjura. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek varoval vládu, že když prosadí svou, nebude se stačit divit, protože opozice už ve Sněmovně neumožní, aby bylo projednáno cokoli. Právě jeho TOP 09 nejvíc vadí, že by zákon o dětské skupině ohrozil existenci lesních školek v přírodě, které by nesplňovaly přísnější hygienické předpisy platné pro dětské skupiny a mateřské školky.

Po pauze, kterou vyhlásil místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip z KSČM, sociální demokraté rezignovali. A umožnili přerušení jednání do úterý. Hlasování o přehlasování prezidentova veta se tak znovu odkládá. A provozovatelé lesních školek tak dostali ještě čas, aby na poslance zapůsobili.

Koalice trvá na tom, že prezidenta přehlasuje a prosadí svou

Poslanci vládní koalice před tím ve Sněmovně dali najevo, že stejně prosadí svou a zákon o dětské skupině projde. „Podpoříme přehlasování prezidentova veta. Respektujeme dohodu, která padla na koaliční radě,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.

Lesní školky

I když on sám měl k zákonu výhrady, respektuje dohodu o tom, že jakmile bude přehlasováno Zemanovo veto, předloží koalice novelu schváleného zákona, aby registrace lesních školek nebyla povinná. A nemusely by tak splňovat ani žádné náročnější podmínky jako běžné mateřské školky či jako dětské skupiny zřízené u zaměstnavatele.

I poslanec Ivan Pilný z klubu ANO oznámil, že se podřídí dohodě vlády. „Budu pro to muset hlasovat,“ řekl otevřeně poslanec ANO Pavel Plzák. Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Sněmovny Miroslava Němcová z ODS ho vzápětí upozornila, že to, co říká, je v rozporu se slibem poslance.

Opozice se divila. Proč máme schvalovat paskvil?

Postup vlády v debatě rozsáhle kritizovali opoziční poslanci. „Proboha, my chceme schvalovat zákon, o kterém víme, že je nefunkční a že k němu musíme předkládat rychlou novelu? Já vás vyzývám k tomu, abychom takto zákony neschvalovali. Nevěřím, že ta novela projde,“ řekl Jan Farský z klubu TOP 09 a Starostů. „Nemusíme schvalovat žádné paskvily,“ uvedla jeho kolegyně Helena Langšádlová.

„Zákon měl umožnit další formu péče o děti. Místo toho zkomplikuje něco, co už léta funguje,“ kritizoval snahu vlády přehlasovat prezidentovo veto předseda opozičního Úsvitu Tomio Okamura. „Lesní školky, dětská centra i skaut fungují už léta dobře a dochází tam desítky tisíc dětí v České republice. A to i bez dalších zákonů,“ řekl Okamura.

Debata se tak definitivně překlopila do roviny, že je tu blok vládních stran, které mají ve Sněmovně 111 poslanců a rozhodly se, že prezident musí být přehlasován, a proti němu stojí opozice, která se podivovala, že je nutné přijímat zákon, o němž i vládní poslanci říkají, že obsahuje chybu.

Jen poslanec Adolf Beznoska z opoziční ODS trochu v debatě překvapil, když řekl, že bude o zákoně hlasovat s vládní většinou. Považuje dětské skupiny za důležité a garance vlády, že novela napraví chybu v zákoně, která ohrožuje lesní školky, mu stačí. Ostatně zákon o dětských skupinách jako první prosazoval Petr Nečas, ještě když byl ministrem práce a sociálních věcí. Pak už další ministři tuto myšlenku jenom „dědili“. Poslanci ODS dostali k zákonu volné hlasování.

Je chronický nedostatek míst ve školkách, hájí zákon Marksová

„Jsem přesvědčena, že tento zákon je nesmírně potřebný. Je chronický nedostatek míst jak ve školkách, tak v dalších zařízeních péče o děti do tří let,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

Dětské skupiny, jež mají být alternativou k mateřským školkám, by mohl zřídit zaměstnavatel a výdaje za placenou službu hlídání dětí by si rodiče mohli odečíst slevou na dani. Do dětských skupin by mohli rodiče dát své děti už od jednoho roku.

V dětských skupinách má být podle zákona maximálně 24 dětí a jejich provozovatel bude moci stanovit úhradu jen do výše nákladů. Kromě firem je budou moci zřídit úřady, radnice, vysoké školy nebo neziskové organizace.

„Lesní školky jsou v procesu registrace do sítě mateřských školek,“ řekla Marksová k obavám provozovatelům lesních školek, které se obávají, že jim po schválení zákona o dětské skupině hrozí zánik. Potvrdila závazek vládní koalice, že po přehlasování veta prezidenta Miloše Zemana koalice předloží novelu, podle níž by registrace lesních školek nebyla povinná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video