Poslanci nejraději úřadují v kavárně

  1:00aktualizováno  1:00
Reportéři MF DNES provedli test poslaneckých kanceláří. Po celé zemi zjišťovali po dva poslanecké pondělky, zda se 200 českých zákonodárců věnuje voličům. Téměř stovku poslanců reportéři v jejich kancelářích nesehnali. Někteří raději úřadují v kavárně.

Miroslava Němcová (ODS) si poslanecké pondělky úplně zrušila. | foto: Václav Hubata - VacekMF DNES

Reportéři v polovině případů neuspěli, ať už klepali na jejich dveře nebo se několikrát za den pokoušeli o telefonický kontakt.

Pokud byste se například řídili telefonním číslem na poslanecké cedulce Kateřiny Dostálové z ODS, nikam byste se nedovolali. Ono číslo je totiž značně zastaralé, s dřívějším předčíslím.

"Pokud vznikly nějaké problémy, možná to bylo tím, že mám novou asistentku," reagovala na otázku, proč v její kanceláři během poslaneckého pondělí nikdo šestkrát nezvedal telefon a dveře byly zamčeny i při osobní návštěvě.

Ale Kateřina Dostálová nebyla zdaleka jediná, koho nešlo sehnat. Značně spletitá cesta vedla například do brněnské kanceláře poslance Unie svobody Vlastimila Ostrého.

Mimochodem, ani na jeho telefonní číslo na ceduli na domě, kde má Ostrý kancelář, nešlo spoléhat. Bylo nečitelné.

Zmatený by byl člověk i z úředních hodin. Jiné jsou na cedulce venku a jiné ve výtahu uvnitř domu. A konečný výsledek? Klepání na dveře kanceláře je bezvýsledné, podobně končí i několik telefonátů.

Němcová: Nemělo to efekt
Shánět poslance či jejich asistenty je opravdu v některých případech složité. Kupříkladu na Vysočině. Z pěti poslanců nebyl přítomen nikdo. Pouze u dvou - lidoveckého místopředsedy Sněmovny Jana Kasala a místopředsedkyně Sněmovny za ODS Miroslavy Němcové - seděli v kancelářích jejich asistenti.

A kde tedy byli samotní poslanci? Tak třeba Němcová své pravidelné poslanecké dny ve Žďáru nad Sázavou zrušila.

"Nemělo to efekt, celý den jsem seděla v kanceláři a přišel tam jeden nebo dva lidi. Tak jsem si začala uspořádávat čas výhodněji. Po dohodě naskládám na jeden den všechny lidi, kteří se mnou chtějí mluvit," tvrdí Němcová.

Kasal pro změnu objížděl region ve stylu předvolebních cest. "Já raději za lidmi jezdím," řekl. Navštívil mlékárnu, děkanský chrám, poobědval se ždárskými komunálními politiky, sešel se s místními lidovci a zavítal také do bramborárny.

"Zvu je raději do kavárny"
Z testu MF DNES vyplynulo, že někteří poslanci svou kancelář ve volebním obvodu snad ani nepotřebují. Proč? Protože podobně jako Němcová tvrdí, že jim v kancelářích chybí to nejdůležitější - voliči.

"Nejsem zoufalec, který čeká v kanceláři, až přijde volič," vysvětluje svou malou přítomnost v kanceláři poslanec ODS Michal Doktor.

"Razím zásadu, že poslanec není úředník, poslanec musí být v terénu," připojuje se Robert Vokáč z Unie svobody. A jeho stranický kolega Petr Kott termín "terén" upřesňuje. "Raději se s lidmi setkávám v kavárně. Stálou kancelář považuji za zbytečnou," říká.

Kavárenské prostředí je bližší i šéfovi Sněmovny Lubomíru Zaorálkovi z ČSSD. "Z důvodu méně formálního prostředí přijímá některé návštěvy v restauračních zařízeních blízkých jeho kanceláři," sděluje jeho asistent v Ostravě Ivan Krejčí.

Jenže to nic není proti lidoveckému ministrovi životního prostředí Liboru Ambrozkovi. Ten volí pro kontakt s voliči specifické místo. "Lidé z Hodonína mě zastihnou v neděli i po mši před kostelem," říká.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Najdete na iDNES.cz