Poslanci ČSSD Klause před kamerami nešetřili, ale nevyprovokovali

Doporučujeme   9:49aktualizováno  15:24
Václav Klaus byl na návštěvě u poslanců ČSSD podrobován přímé kritice. Na diskusi se připravili lépe než senátoři. Místo obecných otázek, u kterých většinou veřejnost odpovědi zná, se zásobili Klausovými výroky a zaútočili starými citáty.

Prezident byl v dobré náladě, usmíval se, vtipkoval, na otázky odpovídal smířlivě. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

. Podrobná on-line reportáž

Výstup prezidenta Klause jsme sledovali on-line 

Prezident Klaus si hned na začátku debaty při představování opět neodpustil rýpnutí do Jana Švejnara. "Doufal jsem, že si zasloužím jistou intimitu jako můj protikandidát," komentoval přítomnost médií.

Do Klause se na oplátku rovnou "opřel" šéf poslaneckého klubu Michal Hašek, který mu připomněl jeho staré výroky na adresu ČSSD a zeptal se ho, proč by ho měl volit "byť jen jediný sociálnědemokratický volitel".

Poslanci pochybovali, že je Klaus nadstranický
"Choval jsem se vyváženě a nadstranicky," odvětil Klaus s tím, že podle něj měla za těch pět let víc příležitostí mračit se spíše ODS.

Ve stejnému duchu jako jeho stranický kolega pokračoval i Jiří Paroubek. "Nadstranický prezident by neměl podle mne zasahovat do volební kampaně. Můžeme od vás očekávat podobný způsob vedení politiky, budete toto dělat i před dalšími volbami?" zeptal se a mluvil o tom, že by se Klaus za některé své výroky měl více omlouvat.

Klaus kontroval, že sám Paroubek do politiky vstoupil a vstupuje mnohem razantněji. "Vážím svá slova, takže není obvykle potřeba omluv." Do voleb vědomě zasahovat nechce.

Paroubek: Není přeběhlík jako přeběhlík
Citováním pokračovala i poslankyně Lenka Mazuchová, která vytkla Klausovi, že podle svých výroků nehodlal jmenovat vládu založenou na přeběhlících, ale nakonec tak učinil.

"Se zájmem jsem čekal, jak dopadne hlasování mezi vámi," zdůraznil roli poslanců Václav Klaus. "Jmenoval jsem vládu, která měla být založena na širší dohodě." Dodal také, že i vláda ČSSD z roku 2002 byla založena na přeběhlíkovi, tentokrát z ODS.

"Já musím říct, pane prezidente, že jste velmi obratný diskutér, který posune význam o milimetr dál, než je," vzal si znovu slovo Jiří Paroubek, který zmínil, že "není přeběhlík jako přeběhlík".

Zaorálek: Klaus se chová nefér
Podle místopředsedy Sněmovny Lubomíra Zaorálka se Václav Klaus chová nefér vůči občanům. Ukazoval to na příkladu Ivy Brožové, která podle něj při oficiální události seděla na nevhodném místě v jedné ze zadních řad.

"Nejde o férovost jen vůči sociální demokracii, ale také vůči občanům. Vy jste mluvil o té férovosti, že nepodléháte antipatiím. Já si nejsem jist, jak ta férovost ve vašem případě fungovala."

"To byl standardní atak pana místopředsedy. Hledání zasedacího pořádku na různých akcích nedělám já," ohradil se prezident a dodal, že vyhovět každému nelze.

David Rath jako další v řadě řeší nerovné podmínky, které podle něj Václav Klaus nastavuje. Ponížil údajně exministra Milana Urbana, když ho zkoušel, jestli mluví anglicky. Podle Klause ovšem nešlo o "zkoušení", nýbrž logický požadavek, aby člověk jednající v zahraničí ovládal cizí jazyk.

Zároveň znovu zmínil svou omluvu Karlu Schwarzebergovi. Některé výroky prý mohl zmírnit, ale ani prezident nemůže být robot. "Výraz faulování bych přijal asi od každého z politické scény, ale zvlášť peprně zní od pana Ratha," podotkl na adresu bývalého ministra.

"Se zlou" se potázal poslanec Látka, který Klause upozornil na jeho slova, že lidé nemají volit sociální demokracii. "Na ten rozhovor jsem se podíval, ale marně jsem tam to varování hledal..." podivil se prezident.

"Věřím, že i pro vás jsem lepším kandidátem než můj soupeř," odpověděl Látkovi na druhou část jeho otázky - zda stále stojí o jeho hlas.

Zákona ohledně vyrovnání s církvemi se prezident obává
Ne vždy má Václav Klaus vyhraněný názor. Ohledně 87 miliard, které má stát dát církvím, si prý není jist. "Bojím se takový zákon na šedesát let dělat," zmínil.

Prezident ale podle něj nemá být iniciátorem ani ničitelem podobného zákona. V souvislosti s tím však připomněl, že povolenky emisí budou mít ve výsledku roční náklad 50 miliard ročně. "V tomto smyslu částka církevního vyrovnání nabývá jiných dimenzí," řekl.

Globálnímu oteplování se ale - podobně jako u senátorů - prezident nevyhnul. V závěru debaty mu bylo vytýkáno, že jeho názor v tomto ohledu není pro Českou republiku dostatečně reprezentativní.

"Mé názory na všechno na světě - teplo a zima - se od názorů pana Zaorálka naprosto odlišují. Nevěřím mu, že to myslí vážně. Jsem si reprezentace země plně vědom," odpověděl prezident.

Paroubek: Klaus nás nepřesvědčil
"Věřím, že je šance vás oslovit a že dospějete k závěru, že jsem pro vás možným a vhodným kandidátem," uzavřel Václav Klaus, který se po celou dobu diskuse nenechal konfrontačním tónem otázek vyvést z míry.

"Kdo z diváků televizí hledal pouze řečníky a podívanou, určitě nebyl nespokojen," ujal se ještě slova Jiří Paroubek, který vyzdvihl kladné rysy působení Václava Klause v české politice. "Naše myšlenkové světy se poněkud míjejí," neopomněl ale sdělit s komentářem, že ČSSD má jiného kandidáta.

Ani ostatní poslanci neshledávali dnešní návštěvu nijak výjimečnou. "Nepřekvapil nás, byl to projev profesionála, který s přehledem odpovídal na dotazy, obávám se ale, že to na názory poslanců nemělo vliv," řekl iDNES.cz poslanec Stanislav Křeček.

"Mě nemůže Václav Klaus ničím překvapit, on je ve svých odpovědích neuvěřitelný had. Na co nechce odpovědět, z toho se vykroutí," uvedl pak David Rath. Sám se překvapivě do debaty příliš nezapojil, slovo si vzal jen jednou, třebaže původně chtěl schůzku dokonce moderovat. "Je potřeba, aby se ke slovu dostali i kolegové. Nás je v klubu přes sedmdesát, není možné, aby debatu ovládli dva tři lidi," vysvětlil poslanec.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky
Premium

Otcův kalkul i nadčasové poselství. Anežka před vdavkami utekla, říká teolog

Zázrak, naplnění dávných proroctví. Tak v neděli 12. listopadu 1989 ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu vnímali věřící...

Karlovarský kraj od ledna povede Petr Kubis, zastupitelé schválili výměnu

Hejtmanem Karlovarského kraje se stane od 1. ledna Petr Kubis. Nahradí svou stranickou kolegyni z ANO Janu Mračkovou...

Premium

Bratři proti „dé tři“. Stát nabídl 20 milionů, teď žádá vyvlastnění

Stát chce po letech sporů vyvlastnit motocentrum u Tábora, kvůli kterému stojí dostavba D3. Deset let se bratři Petr a...

Stát chce ukončit spor o komoru, která připojí Kroměříž k Baťovu kanálu

Stát našel řešení, jak odstranit překážky, které brání vybudování plavební komory pro lodě na Bělovském jezu u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz