Poslanci chystají zákon, díky kterému by úřady mohly odhalovat psí jatka

  8:03aktualizováno  8:03
Kdo by tu reklamu neznal. Mladý pár přichází do asijské restaurace, žena požádá číšníka, aby se postaral o jejího mopse Bobíka.
Poslanci chtějí dát veterinárním inspektorům pravomoc vstupovat na cizí pozemek bez souhlasu majitele.

Poslanci chtějí dát veterinárním inspektorům pravomoc vstupovat na cizí pozemek bez souhlasu majitele. | foto: Profimedia.cz

Oba se pohodlně usadí, flirtují a čekají na jídlo. Náhle se ozve gong a do místnosti vchází šéfkuchař s velkým podnosem. Obřadně ho položí na stůl, zvedne víko a hrdě oznámí: "Bobika!" Obraz mizí, žena ječí.

Divákům je jasné, že jí kuchař upekl jejího vlastního psa. Před pár lety to byla velmi úspěšná provokativní reklama na jeden internetový portál. Teď by ji s trochou nadsázky mohli využít poslanci David Šeich (ODS) a Jeroným Tejc (ČSSD), kteří navrhují poměrně převratnou změnu zákona o ochraně zvířat. Chtějí dát veterinárním inspektorům pravomoc vstupovat na cizí pozemek bez souhlasu majitele.

Nebude čas zahladit stopy

To by významně pomohlo úřadům, aby mohly účinně zakročit proti majitelům psích jatek. Tedy proti podnikatelům, kteří chovají psy mnohdy v otřesných podmínkách na maso a bez veterinárních povolení a kontrol je načerno prodávají do restaurací. O tom, že taková psí jatka v Česku existují, mluvila v úterý na tiskové konferenci poslanců Marie Lokingová z psího útulku v Chebu. "Zvlášť u hranic s Německem je to stále větší problém, který současné zákony nejsou schopny řešit," řekla.

Úřady prý zatím nemají důkazy. "Jisté signály jsme v tomto směru měli, ale nikdy se nic nedokázalo," říká mluvčí státní veterinární správy Josef Duben.

Případ z počátku letošního léta, kdy si žena v chebském útulku vyzvedla psa a obratem ho za čtyři sta korun prodala na "jatka" v Chvoječné na Chebsku, je podle něj zcela ojedinělý. - čtěte Labrador putoval z útulku na psí jatka

Kvůli nedokonalým zákonům však i tento viník zřejmě unikne trestu. "Zavolali jsme kompetentní orgány, ale majitel policistům vstup na svůj pozemek neumožnil," popisuje největší zádrhel Lokingová. Na povolení k domovní prohlídce se muselo čekat do druhého dne, takže podezřelí měli dostatek času zahladit stopy.

Šeich s Tejcem navrhují, aby každý pes musel mít povinně v těle čip, díky kterému bude v centrálním registru velmi snadno dohledatelné, komu patří a jakou minulost má za sebou. - čtěte Týrání zvířat bude odhalovat veterinární policie

"Hned bude jasné, kdo všechno ho vlastnil, kdy byl proti čemu očkován, případně koho kdy napadl," říká Šeich. Pokud z registru vyplyne, že u nějakého chovatele psi záhadně mizí, bude to indicie pro policii, kam zaměřit pozornost ohledně týrání zvířat, případně psích jatek.

Ředitelka Krajské veterinární správy v Karlových Varech Mária Slepičková však takovou myšlenku považuje za úsměvnou. "Majitel, který nebude chtít o svého pejska přijít, si ho určitě očipovat nechá, ale majitel, který psy chová na maso, se nějakým čipováním obtěžovat nebude," míní.

Mnohem účinnější by podle Slepičkové bylo zavedení tzv. veterinární policie, neboli už zmíněné pravomoci inspektorů vstupovat na pozemky bez souhlasu majitelů. 

"Chceme hlavně změnit to, že každá kontrola veterinární správy musí být předem ohlášena," říká Šeich. Takové inspekce jsou totiž k ničemu, získat důkaz lze jedině tím, že inspektoři chytí někoho při činu.

Možnost vstupovat na cizí parcely sice od Nového roku získají díky novele zákona policisté, obchodníci s psím masem jsou však na to podle Lokingové připraveni.

"Máme informace, že své chovy stěhují z venkovských usedlostí do sklepů, nedotknutelnost obydlí totiž zůstává zachována i nadále," říká Lokingová.

Z tyranů zvířat tyrani lidí

Psycholožka Dana Bočková se domnívá, že většina lidí nepovažuje chov psů na maso za týrání. "Dokonce jsem od jedné vysoce postavené státní úřednice slyšela, že bychom měli respektovat zvyky a tradice minorit žijících u nás. Zřejmě si neuvědomuje, že pes není podle českých zákonů jatečním zvířetem a že z tyranů zvířat velmi často vyrůstají tyrani lidí," podotýká Bočková.

Ochránci zvířat upozorňují i na stres, kterým psi v takových chovech trpí. "Pro psa je to šílená situace, vidí smrt svých kámošů a čeká na svoji. Je to stejný stav, jaký zažívali lidé v koncentrácích," domnívá se kynolog Rudolf Desenský.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Slíbené závory na přejezdech chybí. A Češi po střetech s vlaky dál umírají

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

Přejezd přes železnici v Černožicích u Hradce Králové byl už v srpnu 2016 na seznamu sedmdesáti nejnebezpečnějších...

Další schůzka s prezidentem. Zeman přijme Babiše 24. července v Lánech

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Vyjednávání o podobě vlády premiéra Andreje Babiše ve spolupráci s ČSSD bude pokračovat i v následujících dnech....

Černošice v kauze Babiš chybovaly, tvrdí středočeský krajský úřad

Premiér Andrej Babiš komentuje schůzku s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem kvůli...

Procesní i jiné nedostatky vidí v postupu městského úřadu v Černošicích středočeský krajský úřad. Ten v Černošicích...

Najdete na iDNES.cz