Snížili jsme si plat o 20 tisíc. Nenormalita, cypovina, tvrdí poslanec

  13:14aktualizováno  13:14
Důchodcům vzrostou od ledna penze často jen o desítky korun a poslanci ve stejné chvíli bojují o to, aby jim samotným čistý příjem výrazně vzrostl. "Největší ekonomickou cypovinou, kterou jsem kdy viděl, jsme si bohužel snížili platy čistého příjmu o 20 až 25 tisíc korun," stěžoval si ve Sněmovně Alfréd Michalík z ČSSD.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pro neznalé ostravského slangu, když karvinský poslanec mluvil o cypovině, označil jemně řečeno za hloupost to, že se v roce 2010 většina v parlamentu shodla na tom, že v době úspor musí jít politici příkladem. A rozhodli se zdanit část náhrad, které dostávají k platu. Teď je ve Sněmovně před závěrečným hlasováním návrh rozpočtového výboru, aby se tyto peníze, které dostávají politici na dojíždění či reprezentaci, opět nedanily.

A někteří poslanci se k tomu nebojí hlasitě přihlásit. "Hrdinně jsme si snížili plat o 10 procent a tím pádem jsme si vlastně snížili i výpočet diet nebo náhrad paušálu, protože ty jsou vázané na plat. A pak, a teď je otázka, jestli to byla blbost, chytrost někoho, jsme si tyto diety zdanili," postěžoval si poslanec Michalík při projednávání návrhu novely zákona o platech představitelů státní moci ve druhém čtení.

Zrušení zdanění poslaneckých náhrad, které navrhl rozpočtový výbor, obhajuje i poslanec Michal Doktor, který byl zvolen za ODS a nyní je ve Sněmovně nezařazený. "Každému, kdo se mě táže na onu předmětnou věc, dokáži vysvětlit, jakého kočkopsa, jakou hloupost tady tehdy Poslanecká sněmovna na návrh pana ministra financí schválila," řekl Doktor.

"Říkáme-li, že chceme šetřit, tak prostě musíme začít u sebe. Součástí toho návrhu tedy bylo zmrazení platů ústavních činitelů po celé volební období a zdanění nezúčtovatelných náhrad," oponoval mu Kalousek. Pokud poslanci běžně využívají část náhrad pro vlastní potřebu, třeba na bydlení, jedná se podle něj o běžný příjem, který je podle něj správné zdaňovat.

Klasnová: Když bude zrušeno zdanění náhrad, poruší koalice vládní prohlášení

Proti snaze části Sněmovny zrušit zdanění náhrad protestuje šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Pokud by návrh prošel hlasy vládních poslanců, porušila by podle ní koalice vlastní programové prohlášení. Protestuje navíc proti další věci, která se může dostat do zákona, jimž chtěla vláda původně řešit jen platy soudců, kteří uspěli u Ústavního soudu. Kdyby prošel jeden z návrhů rozpočtového výboru, kývli by poslanci ještě na jeden "bonus" navíc.

Ještě po rozpuštění Sněmovny by byli dál dva měsíce placeni asistenti poslanců. "Do doby, než by byly vypsány volby, by si mohli poslanci nechat své regionální kanceláře, takže to máme asistenty i kanceláře. A ti, kdo požívají výhody spojené s tím, že jsou předsedy výborů nebo jsou ve vedení Sněmovny nebo jsou předsedy poslaneckých klubů, by měli možnost nechat si také automobily či automobil s řidičem. Jinými slovy, kampaň by šlo koneckonců odjezdit za státní peníze," upozorňuje Klasnová.

O tom, zda si poslanci po dvou letech zruší zdanění náhrad, které dostávají k platu, by Sněmovna měla hlasovat ve středu nebo v pátek.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Chřipková sezona bude letos zřejmě vážnější než loni, varují hygienici

Jihomoravští hygienici očekávají, že nadcházející chřipková sezona bude závažnější než ta, která skončila letos na...

Najdete na iDNES.cz