Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Porodnictví: Nejde o peníze, ale o přístup

  10:23
Děkuji Vám, že jste ve svých novinách poskytli prostor diskusi o porodech. Dovolte mi, abych Vám napsala svůj názor na toto téma.: Sama jsem maminka dvou holčiček. Terezka se narodila v roce 1993 U Apolináře, Hedvika v roce 1998 v Centru aktivního porodu na Bulovce. Vzpomínám-li dnes na své dva porody, patří jeden z nich mezi mé nejhorší a druhý mezi nejkrásnější životní zážitky.

Terezku jsem rodila v prostředí klasické porodnice – bílé strohé studené prostředí. Když se porod rozbíhal, nikdo si mne doopravdy nevšímal, občas někdo přiběhl, oznámil mi, že mi něco píchne, aniž by jej doopravdy zajímal můj souhlas.

Nikoho nezajímalo, jak se cítím, občas někdo  zkontroloval, jak jsem otevřená a napomenul mě, ať dýchám, nefňukám,.. Občas přišel starší lékař se skupinou mediků. Pak jsem se položila a medici se učili...Jak jsem se cítila? Jako žába před pitvou.

Nejdřív byly stahy slabé, po napíchání oxytocinem zase příliš silné. Pak mne položili na stůl, připoutali nohy a přikázali tlačit. Ještě teď, když to píšu, běhá mi mráz po zádech.

Ležela jsem tam takhle několik hodin, s monitorem na břiše, připoutaná a svázaná. Ne dolů nemůžete, to budeme lovit to dítě na zemi? Ne, napít dostat nemůžete. Neřvěte, nejste tu sama. Ne, na bok si lehnout nemůžete...

Pak se po protahovaném porodu miminko narodilo. Sebrali ji a přinesli až za několik minut oblečenou a umytou. Měla jsem ji u sebe jen chviličku a zase mi ji odnesli. Mne přeložili na úzký vozík, manžela, kterého přivolali až na poslední část porodu, poslali domů a miminko odnesli. Mne položili na lehátko a odsunuli do chodby. 

Ty dvě hodiny po porodu pro mne dlouho představovaly další noční můru. Na úzkém lehátku jsem se nemohla ani otočit, všechno mne bolelo a kolem běhaly sestry a lékaři, většina si mě nevšímala, občas mi někdo zopakoval, „Ne, napít teď nedostanete, ne, vstát nesmíte, neřvěte,...“

A v CAPu?  Příjemný pokojík. Asistentky jsem znala z kurzu, oslovovaly jsme se křestním jménem a získaly si mou důvěru. Jedna z nich pak byla u porodu. Přijeli jsme tam s manželem o něco dříve než ona a tak jsem si vyzkoušela být chvíli na sále. Snažit se nenaříkat a chovat slušně.

Ale jen co jsem zapadla do pokojíku, přestala jsem se snažit dodržovat konvence a začala pěkně naříkat. A hned mi bylo lépe. Taky jsem se stulila na levý bok na postel a až do porodu zůstala v téhle pozici.

Manželovi jsem přikázala masírovat záda a vytáhnout Coca-Colu. Asistentka občas přišla kontrolovat, zda je vše v pořádku a bylo. Fňukání, křik, pití, manžel, soukromí, přítmí a teplo, to vše bylo dohodnuto dopředu a tak jsem si nedělala starosti, že se nechováme vhodně. Většinu času jsme byli v pokojíku s manželem sami. Asistentka chodila jen když jsme něco chtěli nebo občas kontrolovat, byla milá a dodávala důvěru.

Pak se narodila Hedvika.  Ještě než ji odstřihli pupeční šňůru, měla jsem ji u sebe. Bylo to moc hezké, opravdu. Důkladně jsme se přivítaly. Ono totiž takové čerstvě narozené dítě je čilé, kouká na svět a hledá mámu.

Pak mi asistentka Hedviku okoupala a já jsem vstala a šla se osprchovat. A byla plná euforie - bylo to pár minut po porodu a chodila jsem, sprchovala se,... U předchozího porodu mi dovolili vstát až po několika hodinách a strašlivě se mi motala hlava.

A už jsem měla Hedviku zase zpátky. Ležely jsme si v posteli (kterou mezi tím asistentka převlékla) i s tátou a svět byl krásný. Na ty dvě hodiny s čerstvým miminkem v tom hezkém pokojíku v CAPu nikdy nezapomenu, Hedvika se brzy přisála, nikdy jsme neměly s kojením problémy (na rozdíl od Terezky, kdy jsem se to musely obě učit). 

O čem to celé je? Porod, podobně jako sex a třeba i jako vylučování,... jsou činnosti, které se špatně dělají v záři reflektorů za přítomnosti mnoha diváků, a ještě hůř, jsou-li to diváci, kteří kontrolují, zda to děláte správně.

Nebo vám by se dobře milovalo na porodním sále, kdyby kolem vás stála skupina lékařů a ještě hlouček mediků a někdo by neustále měřil, máte-li dostatečně ztopořený penis? A pokud byste jej neměl, napíchal vám hromadu hormonů? (Místo, aby vám dopředu poradil, jak tomu pomoci a pak vás pokud možno nerušil?) 

Po operaci ledvin jsem se taky nedokázala vymočit do mísy před sestřičkou, a tak mě cévkovala. Ale její osvícenější kolegyně mne nechala samotnou a cévkování nebylo zapotřebí.

Žádný zvěrolékař by si nedovolil žádnou samici při porodu tak strašlivě rušit, jako se to děje ženám v porodnici.

Proč je proboha  porod ženám tak strašlivě a zbytečně  ztěžován? Copak není jasné, že všechno to rušení porod zpomaluje? A pak samozřejmě je nutný oxytocin i v případě, že za normálních okolností by zapotřebí nebyl. Zkrátka lékaři si poradí s problémy, které by bez jejich přičinění ve většině případů vůbec nenastaly.
 
Proč není umožněno rodičům po porodu zůstat se svým dítětem? Předešlo by se tak většině problémů s kojením a dítě a matka by samy zvládly to, co se pak složitě musí učit.

Proč je matkám vnucována jediná správná poloha, i když matka často cítí, že by se jí v jiné rodilo lépe?

Proč? Nevím. Ale vím, že jsem Hedviku porodila tak, jak jsem si přála a tam, kde jsem si přála. Všem, kteří tenkrát tvořily CAP a zvláště Ivaně, která s námi rodila, moc děkuji.

Chápu maminky, které si přejí rodit doma, chápu i ty, které si přejí kolem sebe mít co nejvíce lékařských přístrojů. Pro mne představoval CAP, tak jak fungoval v roce 1998 optimum, pokud by byl průšvih, lékařská pomoc byla hned za dveřmi.

A držím českému porodnictví palce, aby se tu brzy umožnily porody doma těm, které se doma cítí nejlépe, porody v porodních domech, v porodních centrech, i porody v porodnicích pro ty, kdo to potřebují  nebo si to přejí.

Není to otázka peněz, je to otázka přístupu..

RNDr. Jarmila Ranošová, Ph.D.
[mailto:JRanosova@cpoj.cz]

Koronavirus

Nemůže-li prezident republiky ze závažných důvodů vykonávat svůj úřad, určuje článek 66, jakým způsobem se o jeho pravomoci podělí další ústavní činitelé.

Nešiřme paniku, říká o nárůstu covidu šéf Motola. Školní volno nedoporučuje

  • Nejčtenější

Herec Alec Baldwin při natáčení zastřelil kameramanku a postřelil režiséra

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu s titulem Rust v Novém Mexiku zastřelil hlavní kameramanku a...

Mynář zveřejnil video. Zeman podepsal svolání Sněmovny bez data

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam s prezidentem Milošem Zemanem, jak v...

VIDEO: Letušky se svlékly na protest proti bankrotu aerolinek Alitalia

Desítky bývalých letušek ze zaniklých italských aerolinek Alitalia se v centru Říma svlékly na protest proti snižování...

Muž v USA znásilňoval ženu v metru, cestující jen přihlíželi a natáčeli

Obyvatele americké Filadelfie šokoval případ znásilnění v metru. Přihlíželo mu několik cestujících, ale nikdo z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testy zdarma končí, zkrátí se i jejich platnost. Hospody musí kontrolovat

Provozovatelé restaurací budou muset od listopadu kontrolovat očkování či testy na covid, oznámil po jednání vlády...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Plzeň pomohla pronásledovaným běloruským novinářům, pronajala jim byty

Plzeň pronajala tři městské byty běloruským novinářům, kteří museli odejít ze své vlasti. Zemi vedenou diktátorem...

Spolupracovníci poslali Zemanovi zdravici k 28. říjnu, přejí mu brzké uzdravení

Hodně sil a brzké uzdravení popřáli prezidentovi Miloši Zemanovi při příležitosti státního svátku 28. října pracovníci...

Učitelé na koberečku, studentský ombudsman. Pražská práva se po Ferim změnila

Premium Po aféře nyní již bývalého poslance Dominika Feriho, který je obviněn ze sexuálního násilí, se Univerzita Karlova...

Havlíček: Domácnostem drceným drahou energií pomůže stát finanční dávkou

Asi deset procent domácností, které by mohly být ohroženy energetickou chudobou, bude mít nárok na mimořádnou okamžitou...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...