Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Rodičkám se rýsuje nová šance. Podoba porodních domů získá pevné obrysy

  22:17
Úředníci ministerstva zdravotnictví mají prázdninový úkol. Sepsat, zda a jak by v Česku mohly ženy rodit v porodních domech. Zadání pro ně vyplynulo z pondělního jednání pracovní skupiny, jejíž založení inicioval ministr Leoš Heger. Má pomoci hledat cestu pro přirozené porody v Česku.

Porodní dům U čápa. Jde o nestátní neziskovou organizaci porodní asistentky Zuzany Štromerové. Děti se v něm ale navzdory jménu a velkému úsilí nerodí, protože to současné zákony a vyhlášky nedovolují. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Porodní dům by měl být lokalizován poblíž nemocnice, ideálně přímo v ní. Osobně si myslím, že není problém, aby byl v každé porodnici, protože se krátí hospitalizační doby a nemocnice budou mít volné prostory, kde se porodní dům může otevřít," popsal poslanec Aleš Roztočil, který vede pracovní skupinu.

Porodní dům je kompromisem mezi nemocnicí a domovem. Vzezřením a atmosférou připomíná domácí prostředí. V jednotlivých "bytech" mohou ženy rodit za pomoci porodních asistentek. Je zcela samostatný, ale umístěn tak, aby byl v dosahu lékaře.

Desatero přirozeného porodu v porodnici

 • 1. Usilovat o dialog, vstřícnou komunikaci a empatické jednání veškerého personálu.
 • 2. Zohledňovat individuální přání a potřeby rodičky i novorozence po celou dobu pobytu v porodnici.
 • 3. Informovat pravdivě, srozumitelně, bez zbytečného zastrašování a včas o všech úkonech v rámci poskytované péče.
 • 4. Respektovat intimitu a soukromí ženy, vyvarovat se familiárnosti v přístupu k ženě.
 • 5. Sledovat a uplatňovat nejnovější odborná doporučení.
 • 6. Provádět veškeré lékařské zásahy a podávat léky pouze v opodstatněných případech a vždy na základě informovaného souhlasu rodičky.
 • 7. Nezpoplatňovat přítomnost blízkého člověka u porodu a umožnit, aby ženu mohlo doprovázet více osob najednou.
 • 8. Volbu polohy ponechat ve všech dobách porodních na rozhodnutí rodičky.
 • 9. Podporovat raný kontakt kůže na kůži a samopřisátí. Zajistit nepřetržitou blízkost matky a dítěte po porodu i na oddělení šestinedělí. Vyšetřovat novorozence na těle matky nebo v její těsné blízkosti.
 • 10. V maximální možné míře podporovat kojení, zajistit vlídnou a praktickou pomoc, naslouchat potřebám a požadavkům matky.

Politik tvrdí, že ministr zdravotnictví Leoš Heger mu už dříve řekl, že si dovede představit v České republice čtyři taková zařízení. "Ale porodním domy byly na pondělním jednáním jen okrajové téma. Vrátíme se k němu v září, kdy bude další zasedání pracovní skupiny," upozornil poslanec.

Zastánkyně přirozených porodů tvrdí, že téma porodních domů je důležité, protože může situaci v českém porodnictví zlepšit. Zároveň ale poukazují na to, že diskutující zaměňují porodní sály s péčí porodních asistentek za porodní domy.

"Je to nepochopení podstaty toho, co jsou porodní domy. Nelze je zaměňovat za místo v areálu nemocnice s porodními asistentkami," odmítá definici právnička Adéla Hořejší, jež v pracovní skupině zastupuje rodičky.

Pracovní skupina v pondělí projednávala další tři body. Prvním bylo psychologicko-sociologické vzdělání pro lékaře a porodní asistentky z nemocnic, druhým desatero přirozeného porodu v porodnicích, třetím postavení porodní asistentky v péči o ženu.

Hlavní je mluvit

V desateru se například říká, že lékaři by měli usilovat s rodičkou o dialog, zohledňovat její individuální přání, respektovat její intimitu a provádět jen zásahy, ke kterým dala žena souhlas.

"Čili těmito body by se splnily požadavky žen na přirozený porod a tím i eliminovaly touhy rodit doma," je přesvědčený Roztočil, který je porodníkem.

Horejší nesouhlasí. "Nejde vždy o to, že ženy nechtějí jít do porodnice. Motivace k domácím porodům bývají pozitivní. Jde o  informovanou volbu a jak dokládají zahraniční výzkumy, jde o bezpečný způsob porodu jak pro zdravou ženu, tak pro dítě," tlumočí názor rodiček.

Domácí porody jsou ožehavé téma

Bod o domácích porodech se na jednání nakonec vůbec nedostal. "Nemluvili jsme o nich, protože pod takovou proklamaci bychom nezískali žádné podpisy lékařů a výstup pracovní skupiny by tudíž byl k ničemu, protože by na něm nebyla shoda," popsal Roztočil.

"Nejde o porody doma, ani porodní domy. Jde o to, že porodní asistentka má již dnes zákonem dané kompetence. Jednou z nich je i vést samostatně fyziologický porod, bez ohledu na to, zda v porodnici, v porodním domě nebo v domácím prostředí, a toto právo je jí nyní v rozporu se zákonem upíráno. To je nejpalčivější téma, protože porodní  asistentky jsou diskriminovány a ženy současně nemají svobodnou volbu místa porodu," míní Hořejší.

Jednání není zatím žádná selanka

Jednání šestnáctičlenné pracovní skupiny, do které byli přizváni zástupci ministerstva, zdravotnicích pojišťoven, lékařů, porodních asistentek, ale i rodiček, zatím není žádná selanka. Když se skupina sešla poprvé ve středu 16. května, byla atmosféra natolik dusná, že lékaři odešli předčasně. Na druhé, pondělní jednání odmítli přijít.

"Argumenty protistrany nás utvrdily, že bude lepší, když jednání proběhne bez protistrany," řekl České televizi Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti.

Lékaři, neonatologové a gynekologové zásadně nesouhlasí, aby ženy rodily v domácím prostředí, protože pomoc pro matku a její dítě nemusí přijít včas (více o postoji lékařů k domácím porodům čtěte zde).

"Každá vážná diskuse je postavena na konfrontaci odlišných názorů a počítá s tím, že její účastníci dokáží svá odlišná stanoviska respektovat. I přesto, že odchod z diskuze vzbuzuje určité pochybnosti o schopnosti respektu, stále věříme, že činnost pracovní skupiny může být konstruktivní," reaguje Hořejší.

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

 • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

 • Další z rubriky

ODS znázornila Piráty jako námořní lupiče, sebe jako statečné ochránce

Na internetové síti se objevila koláž, která vyobrazuje námořní piráty přepadávají lodě. Stranická buňka ODS k nim...

Praha zkresluje rizikové skóre, zbytek země je na horším stupni 4

Pravděpodobnost dalšího uvolnění opatření proti koronaviru v Česku klesá. Některé kraje jsou podle systému PES v...

Promořování je na levelu Mengeleho, říká koordinátor testování na covid

Premium „Kdyby se začalo včera, tak už bylo pozdě, ale jsme rádi, že k tomu vůbec dojde. Jedině tak můžeme zachytit infekční...

Ve čtvrtek přibylo 4 048 nakažených. Skóre PES je pátý den stejné

Nových případů koronoaviru přibylo ve čtvrtek opět méně než před týdnem, laboratoře odhalily 4 048 nakažených. To je...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...