Rodičkám se rýsuje nová šance. Podoba porodních domů získá pevné obrysy

  22:17aktualizováno  22:17
Úředníci ministerstva zdravotnictví mají prázdninový úkol. Sepsat, zda a jak by v Česku mohly ženy rodit v porodních domech. Zadání pro ně vyplynulo z pondělního jednání pracovní skupiny, jejíž založení inicioval ministr Leoš Heger. Má pomoci hledat cestu pro přirozené porody v Česku.

Porodní dům U čápa. Jde o nestátní neziskovou organizaci porodní asistentky Zuzany Štromerové. Děti se v něm ale navzdory jménu a velkému úsilí nerodí, protože to současné zákony a vyhlášky nedovolují. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Porodní dům by měl být lokalizován poblíž nemocnice, ideálně přímo v ní. Osobně si myslím, že není problém, aby byl v každé porodnici, protože se krátí hospitalizační doby a nemocnice budou mít volné prostory, kde se porodní dům může otevřít," popsal poslanec Aleš Roztočil, který vede pracovní skupinu.

Porodní dům je kompromisem mezi nemocnicí a domovem. Vzezřením a atmosférou připomíná domácí prostředí. V jednotlivých "bytech" mohou ženy rodit za pomoci porodních asistentek. Je zcela samostatný, ale umístěn tak, aby byl v dosahu lékaře.

Desatero přirozeného porodu v porodnici

  • 1. Usilovat o dialog, vstřícnou komunikaci a empatické jednání veškerého personálu.
  • 2. Zohledňovat individuální přání a potřeby rodičky i novorozence po celou dobu pobytu v porodnici.
  • 3. Informovat pravdivě, srozumitelně, bez zbytečného zastrašování a včas o všech úkonech v rámci poskytované péče.
  • 4. Respektovat intimitu a soukromí ženy, vyvarovat se familiárnosti v přístupu k ženě.
  • 5. Sledovat a uplatňovat nejnovější odborná doporučení.
  • 6. Provádět veškeré lékařské zásahy a podávat léky pouze v opodstatněných případech a vždy na základě informovaného souhlasu rodičky.
  • 7. Nezpoplatňovat přítomnost blízkého člověka u porodu a umožnit, aby ženu mohlo doprovázet více osob najednou.
  • 8. Volbu polohy ponechat ve všech dobách porodních na rozhodnutí rodičky.
  • 9. Podporovat raný kontakt kůže na kůži a samopřisátí. Zajistit nepřetržitou blízkost matky a dítěte po porodu i na oddělení šestinedělí. Vyšetřovat novorozence na těle matky nebo v její těsné blízkosti.
  • 10. V maximální možné míře podporovat kojení, zajistit vlídnou a praktickou pomoc, naslouchat potřebám a požadavkům matky.

Politik tvrdí, že ministr zdravotnictví Leoš Heger mu už dříve řekl, že si dovede představit v České republice čtyři taková zařízení. "Ale porodním domy byly na pondělním jednáním jen okrajové téma. Vrátíme se k němu v září, kdy bude další zasedání pracovní skupiny," upozornil poslanec.

Zastánkyně přirozených porodů tvrdí, že téma porodních domů je důležité, protože může situaci v českém porodnictví zlepšit. Zároveň ale poukazují na to, že diskutující zaměňují porodní sály s péčí porodních asistentek za porodní domy.

"Je to nepochopení podstaty toho, co jsou porodní domy. Nelze je zaměňovat za místo v areálu nemocnice s porodními asistentkami," odmítá definici právnička Adéla Hořejší, jež v pracovní skupině zastupuje rodičky.

Pracovní skupina v pondělí projednávala další tři body. Prvním bylo psychologicko-sociologické vzdělání pro lékaře a porodní asistentky z nemocnic, druhým desatero přirozeného porodu v porodnicích, třetím postavení porodní asistentky v péči o ženu.

Hlavní je mluvit

V desateru se například říká, že lékaři by měli usilovat s rodičkou o dialog, zohledňovat její individuální přání, respektovat její intimitu a provádět jen zásahy, ke kterým dala žena souhlas.

"Čili těmito body by se splnily požadavky žen na přirozený porod a tím i eliminovaly touhy rodit doma," je přesvědčený Roztočil, který je porodníkem.

Horejší nesouhlasí. "Nejde vždy o to, že ženy nechtějí jít do porodnice. Motivace k domácím porodům bývají pozitivní. Jde o  informovanou volbu a jak dokládají zahraniční výzkumy, jde o bezpečný způsob porodu jak pro zdravou ženu, tak pro dítě," tlumočí názor rodiček.

Domácí porody jsou ožehavé téma

Bod o domácích porodech se na jednání nakonec vůbec nedostal. "Nemluvili jsme o nich, protože pod takovou proklamaci bychom nezískali žádné podpisy lékařů a výstup pracovní skupiny by tudíž byl k ničemu, protože by na něm nebyla shoda," popsal Roztočil.

"Nejde o porody doma, ani porodní domy. Jde o to, že porodní asistentka má již dnes zákonem dané kompetence. Jednou z nich je i vést samostatně fyziologický porod, bez ohledu na to, zda v porodnici, v porodním domě nebo v domácím prostředí, a toto právo je jí nyní v rozporu se zákonem upíráno. To je nejpalčivější téma, protože porodní  asistentky jsou diskriminovány a ženy současně nemají svobodnou volbu místa porodu," míní Hořejší.

Jednání není zatím žádná selanka

Jednání šestnáctičlenné pracovní skupiny, do které byli přizváni zástupci ministerstva, zdravotnicích pojišťoven, lékařů, porodních asistentek, ale i rodiček, zatím není žádná selanka. Když se skupina sešla poprvé ve středu 16. května, byla atmosféra natolik dusná, že lékaři odešli předčasně. Na druhé, pondělní jednání odmítli přijít.

"Argumenty protistrany nás utvrdily, že bude lepší, když jednání proběhne bez protistrany," řekl České televizi Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti.

Lékaři, neonatologové a gynekologové zásadně nesouhlasí, aby ženy rodily v domácím prostředí, protože pomoc pro matku a její dítě nemusí přijít včas (více o postoji lékařů k domácím porodům čtěte zde).

"Každá vážná diskuse je postavena na konfrontaci odlišných názorů a počítá s tím, že její účastníci dokáží svá odlišná stanoviska respektovat. I přesto, že odchod z diskuze vzbuzuje určité pochybnosti o schopnosti respektu, stále věříme, že činnost pracovní skupiny může být konstruktivní," reaguje Hořejší.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Komunisté trvají i po jednání u Zemana na schodku nižším o deset miliard

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a...

Komunisté i po jednání s prezidentem Milošem Zemanem trvají na tom, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce...

Najdete na iDNES.cz