Poradci se stranickou knížkou berou víc. Nejštědřejší jsou ministři z ANO

  0:10aktualizováno  0:10
Pro ministerstvo zemědělství pracují dvě desítky poradců. Zatímco jedna skupina bere za hodinu 600 korun, druhá až o polovinu méně. Ti, kteří dostávají víc, mají jedno společné - členství v KDU-ČSL. Ukázala to analýza ministerských poradců MF DNES. Z ní však zároveň vyplynulo, že celkově jsou k poradcům nejštědřejší ministři za ANO. Například Robert Pelikán neváhal vyplácel i 1 500 korun za hodinu.

Ministr zemědělství Marián Jurečka (vlevo) a ministr pro životní prostředí Richard Brabec na schůzi Poslanecké sněmovny v Praze. (21. února 2017) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Ministr zemědělství Marian Jurečka využívá služeb čtrnácti lidoveckých poradců. V seznamu, který deníku ministerstvo poskytlo, jsou mezi ostatními snadno rozpoznatelní. Všichni za hodinu dostávají 600 korun, což je až dvojnásobek částky, kterou pobírají zbylí poradci, kteří nejsou se stranou spjati.

Jurečka lidem spojeným s KDU-ČSL od loňského března rozdělil téměř tři miliony korun. Například třicetiletý předseda Mladých lidovců Vladimír Hanáček radí ministrovi s mezinárodními smlouvami. K tomu navíc získává plat i jako Jurečkův poslanecký asistent.

Bývalá neúspěšná lidovecká kandidátka do Evropského parlamentu Marie Jílková se zase na ministerstvu zemědělství věnuje takzvanému „gender mainstreamingu“. „Státní rozpočet a z něho vynakládané prostředky musí adekvátně a vyváženě uspokojovat potřeby obou pohlaví. Řada materiálů přicházejících na jednání vlády tuto skutečnost nereflektuje,“ vysvětlila její činnost mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Mluvčí zdůvodňuje vysoké částky tím, že poradci musí být neustále k dispozici a komentovat či se vyjadřovat k nečekaně předloženým vládním materiálům. „V žádném případě roli nehraje stranická příslušnost, ale odbornost a erudovanost,“ dodala Ježková pro MF DNES.

Jurečka však zdaleka není jediným ministrem, který se obklopil stranickými poradci. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD si zvolila osm expertů patřících k sociální demokracii. „Vrcholně politické problémy“ jí pomáhá řešit třeba Šimon Krmenčík, zastupitel za ČSSD z Prahy 2, odkud pochází také Marksová. Mezi jejími poradci však nejsou takové platové rozdíly jako mezi experty na ministerstvu zemědělství.

Zdaleka nejvyšší částky vyplácejí ministři ANO

Ministři z hnutí ANO sice jako poradce na úřadech nezaměstnávají své spolustraníky, zato jsou však ochotní ty, které si vyberou, zaplatit ze všech členů vlády neštědřeji. Například šéf resortu spravedlnosti Robert Pelikán vyplácel v průběhu loňského roku poradci pro IT Michalu Daňkovi 1 500 korun za hodinu. Tiskové oddělení ministerstva však tuto praxi s odkazem na Nadační fond proti korupci zdůvodňuje tím, že takto ušetří, protože si tak služby nemusí poptávat zvenčí.

Před minulými sněmovními volbami například Vladislav Bízek, který dříve působil v ODS, představoval veřejnosti ekologické priority hnutí ANO jako jeho expert pro tuto oblast. V minulém roce se mu poštěstilo získat od ministerstva životního prostředí vedeného Richardem Brabcem z hnutí ANO poradcovskou smlouvu.

„Vykonával pro sekci evropských fondů ministerstva životního prostředí expertní a poradenskou činnost týkající se Operačního programu životního prostředí,“ vysvětlila mluvčí ministerstva Jana Taušová lukrativní smlouvu na hodinovou odměnu ve výši 867 korun.

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) pak například musel loni vysvětlovat, proč jeho poradce pro kosmické aktivity Ondřej Rohlík bere měsíčně 180 tisíc, tedy víc než on. Načež Rohlík ve druhé polovině roku na ministerstvu skončil jako poradce a stal se jeho zaměstnancem.

Víc než sto tisíc korun měsíčně vyplácel své poradkyni Zuzaně Lieblové ministr obrany Martin Stropnický. Po kritice, že bere víc než náčelník generálního štábu armády, loni v prosinci i Lieblová skončila.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Armáda koupí americké vrtulníky Venom a Viper, k dispozici budou v roce 2023

Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom

Česká armáda koupí z USA bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom za 14,5 miliardy korun. Na návštěvě vojenské...

Letadlo přistálo v Ruzyni s nefunkčním motorem, cestující jsou v pořádku

Letoun Boeing 737-800

Krátce po 11. hodině v Praze na Letišti Václava Havla přistál let společnosti Smartwings, kterému během letu z Řecka...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz