Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Poradce ČSSD koupil pod cenou hotel v Peci, zjistila MF DNES

  12:38
Spolumajitel PR agentury Bison & Rose a poradce ČSSD Miloš Růžička s kolegy výhodně koupili horský hotel v Krkonoších. Podle realitních expertů oslovených MF DNES objekt pořídili za zhruba polovinu tržní ceny. Hotel původně patřil společnosti OKD. Za prodej státního majetku tehdy zodpovídal dnešní premiér Bohuslav Sobotka.

Pec pod Sněžkou | foto:  Petr Topič, iDNES.cz

V lyžařském středisku Pec pod Sněžkou stojí nedaleko sjezdovky Javor horský hotel Kladenka. Nabízí 16 pokojů, vnitřní bazén, saunu či domácí kino. Vlastníky hotelu jsou Miloš Růžička, Olga Bisová a Jiří Bis, vlivní lobbisté z agentury Bison & Rose.

Upřesnění k článku

21. února 2020

Dne 19. 2. 2016 zveřejnila redakce iDNES.cz článek s titulkem „Poradce ČSSD koupil pod cenou hotel v Peci, zjistila MF DNES“. Články MF DNES o podezřele levné koupi hotelu Kladenka se následně staly předmětem soudních sporů. V rámci smírného řešení bychom rádi doplnili některé informace v původních článcích zveřejněné. V článku „Sobotkovi lidé koupili podezřele levně hotel“ deník MF DNES uvedl, že agentura Bison & Rose „pomáhala už při privatizaci OKD“, respektive že „pro Bakalu tehdy pracovali i lobbisté z agentury Bison & Rose – Růžička a Bis“. V článku „Zlatá vejce Sobotkových dravců“ uveřejněném dne 20. 2. 2016 na straně 14 deníku MF DNES redakce dále uvedla, že „lobbisté z agentury Bison & Rose, tedy Růžička, dále advokát Pokorný a někdejší ministr financí Sobotka se společně setkali mimo jiné i při privatizaci společnosti OKD“.

V titulku článku otištěného dne 19. 2. 2016 redakce MF DNES uvedla, že „Sobotkovi lidé koupili podezřele levně hotel“. V textu článku bylo dále uvedeno, že „poradci ČSSD velmi výhodně koupili horský hotel v Krkonoších“. Dále bylo uvedeno, že kupní smlouvu uzavřely Olga Bisová a Monika Růžičková a že nynějšími „vlastníky hotelu jsou Miloš Růžička, Olga Bisová a Jiří Bis, vlivní lobbisté z agentury Bison & Rose“.

Pro upřesnění bychom rádi uvedli, že agentura Bison & Rose potvrdila, že nevykonávala při privatizaci OKD žádnou poradenskou či lobbistickou činnost pro žádnou ze stran privatizace. Nikdo z dotčených osob, tedy agentura Bison & Rose, Miloš Růžička, Monika Růžičková, Olga Bisová ani Jiří Bis přímo v době privatizace státního podílu v OKD nepracovali pro žádného z účastníků privatizace, tedy ani pro bývalé většinové vlastníky OKD, ani pro OKD samotné, ani pro stát, ani pro budoucí vlastníky OKD. Agentura Bison & Rose byla najata společností Charles Capital, a.s. až ke komunikaci převodu akcií KARBON INVEST, a.s. (vlastníka OKD), tedy po dokončení privatizace OKD. PR agentura Bison & Rose samotná ani není lobbistickou agenturou, lobbing není a nebyl předmětem její činnosti, v rámci její skupiny se jím zabývají jiné společnosti.

Ani Olga Bisová, ani Jiří Bis se nikdy nesetkali s Bohuslavem Sobotkou, ani s ním nebyli a nejsou v žádném kontaktu a osobně jej neznají. Paní Olga Bisová a paní Monika Růžičková nepracovaly v agentuře Bison & Rose. Jejich označení jako „Sobotkovi lidé“, „Sobotkovi dravci“, „vlivní lobbisté“ a „poradci ČSSD“ tedy nebylo vhodné.

Pokud se týká ceny Kladenské boudy, ta byla podle tvrzení kupujících v roce 2005 veřejně nabízena k prodeji a paní Bisová s paní Růžičkovou učinily nejvyšší nabídku. Ačkoliv byla cena Kladenské boudy nedlouho před jejím prodejem znalcem stanovena na podstatně vyšší hodnotu, byl před koupí Kladenské boudy paní Bisovou a paní Růžičkovou v roce 2005 soudním znalcem vypracován další odhad, podle nějž byla tržní cena ve výši 12,5 milionu Kč. Tento odhad si autor článku neopatřil a nabyvatelé Kladenské boudy mu jej bohužel přes jeho žádost neposkytli. Proto článek vycházel z informací, které byly v danou dobu k dispozici.

Pro úplnost uvádíme, že v následném soudním řízení nevyšly najevo žádné okolnosti, které by odůvodnily názor, že manželé Bisovi a manželé Růžičkovi nebo společnost Bison & Rose mohli mít vliv na stanovení ceny OKD a na rozhodnutí o jeho prodeji, jelikož se privatizace žádným způsobem neúčastnili, nikomu při ní neradili, ani v ničí prospěch nelobbovali.

Redakce iDNES.cz

Podle kupní smlouvy, již má MF DNES k dispozici, koupily od OKD v roce 2005 hotel Kladenka Olga Bisová a Růžičkova manželka Monika za 13 milionů. Na Růžičku, který je v současnosti oficiálním poradcem ministra vnitra Milana Chovance, byl převeden darem. Částku tvořily pozemky (950 000 korun), nemovitosti (10 850 000 korun) a movitý majetek (950 000 korun). Hotel byl tou dobou po kompletní rekonstrukci.

Podle realitních expertů byla skutečná tržní cena hotelu vyšší než 13 milionů. „Komerčnímu hotelu Kladenka v Peci pod Sněžkou by odpovídala tržní cena 25 až 30 milionů korun,“ řekl Ivo Peroutka, ředitel Lužické realitní společnosti. Částku potvrzuje i Slavomír Roll z realitní společnosti RE/MAX Future.

Růžička slíbil, že na otázky MF DNES odpoví. Například podle jakých kritérií byla v roce 2005 stanovena cena nemovitosti a pozemků, zda si kupující brali úvěr, a pokud ano, jakou cenu hotelu odhadovala financující banka. Místo toho poslal vyjádření, že jde o útok na jeho osobu ze strany ministra financí Andreje Babiše, vlastníka vydavatelství MAFRA.

„Buď se v dané problematice neorientujete,“ sdělil Růžička, „nebo jde o pokračování dehonestace majitele MF DNES vůči mně a mojí práci. Možná i o cílené zneužití mé osoby k diskreditaci politické konkurence vašeho majitele, a to na základě manipulace s fakty.“

Růžička při privatizaci OKD pracoval pro Bakalu

Hotel Kladenka dříve patřil firmě OKD. Poté, co Sobotka v roce 2004 ve funkci ministra financí zahájil její privatizaci, společnost skončila zčásti v rukou miliardáře Zdeňka Bakaly. A s ní i lukrativní nemovitosti.

Sobotka zastupoval stát, jeho přítel, právník a lobbista Radek Pokorný zastupoval Bakalu. Pro miliardáře tehdy pracovali i Růžička a Bis. Privatizací OKD se dnes zabývá Obvodní soud pro Prahu 2 (více o aktuálním průběhu soudu čtěte zde). I proto, že stát podle České televize zapomněl ocenit rekreační střediska, jež OKD před prodejem vlastnila, včetně Kladenky.

Hodnota rekreačních středisek, která stát zapomněl před prodejem ocenit, činila podle tehdejších neoficiálních odhadů dvě miliardy.

„Řeší se otázka, zda hodnota akcií OKD při privatizaci nebyla určena příliš nízko a zda v této souvislosti nebyl spáchán trestný čin. Podle obžaloby znalec ze společnosti Vox Consult nezahrnul do hodnoty akcií hodnotu rekreačních nemovitostí OKD,“ uvedl Radek Ležatka z generálního ředitelství Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Se znalcem figurují podle Ležatky jako obžalovaní i dva exzaměstnanci Fondu národního majetku. Ti prý neupozornili na vady znaleckého posudku. Jako poškozený vystupuje v řízení ministerstvo financí. „Bude-li pravomocně vyčíslena vzniklá škoda, budeme ji vymáhat,“ řekla mluvčí resortu Kateřina Vaidišová.

Sobotka pochybení při privatizaci OKD odmítá. „Jako ministr financí odpovídal za dodržení zákonných pravidel k privatizaci, a ta porušena nebyla,“ uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer. „Jinou věcí je, že jeden ze znalců, kteří posudky vypracovali, stojí nyní před soudem pro podezření z nepravdivého znaleckého posudku,“ dodal premiér.

Miloš Růžička ve svém doplňujícím prohlášení označil text MF DNES za lživý. „Konstatuji, ze MF Dnes lže, a to se zřejmým cílem poškodit politickou konkurenci svého majitele Andreje Babiše,“ uvedl Růžička.

„Za zveřejněnými informacemi o pochybných obchodech a majitelích komunikační agentury Bison & Rose si stojíme. Spolumajitel Bison & Rose Miloš Růžička ostatně opakovaně dostal možnost se ke všem informacím jakkoliv vyjádřit. Proto jeho dnešní stanovisko považujeme pouze za účelové a manipulativní,“ reagoval šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl.

Autor:

Havlíček v Rozstřelu: Zavedeme plošné testování pro všechny zaměstnance zdarma

  • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

ČSSD navrhne uzavřít některé podniky. Politický marketing, míní Havlíček

Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření méně důležitých podniků, a to do zavedení...

Věda byla degradována na boj o finanční přežití, říká profesor Šesták

Premium Jak se kalí meče? Kdy lidem dojdou přírodní zdroje a co vyčtou mimozemšťani z pozemských skládek odpadu? Fyzikální...

Středula: Ekonomické zájmy má vláda před zdravím, fabriky vůbec neřeší

Vláda podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly dala přednost ekonomickým zájmům před...

Do Česka dorazily antigenní testy pro školy, rozvážet se zatím nebudou

Do Česka v sobotu dorazil více než milion antigenních testů určených pro testování žáků na školách. Distribuovat se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...