Lidé nemohou za mléko v krabici, odmítá Kubera peníze za odpad. Není sám

  9:48aktualizováno  9:48
Svoz odpadu bude v Teplicích, Mostě či Dubí zdarma i poté, co obce dostaly možnost zvýšit lidem maximální cenu za vyvážení popelnic z pětistovky na tisíc korun za osobu. Ostatní radnice v Ústeckém kraji se zvýšením poplatků často spíše váhají, protože je už nyní spousta lidí neplatí.
Lidé poplatky za svoz odpadu často neplatí. Ilustrační snímek

Lidé poplatky za svoz odpadu často neplatí. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Vše zůstane při starém. Naopak, přibudou bionádoby a duonádoby, aby v našem městě bylo co nejméně velkých nevzhledných kontejnerů na tříděný odpad. Kdo chce, ať si poplatek klidně zvýší, ale tisícikoruna? To jsou pro čtyřčlennou rodinu čtyři tisíce, a to už nejsou žádné malé peníze," říká teplický primátor a senátor Jaroslav Kubera.

Poplatky za odpad

Od ledna 2013 mohou obce a města zdražit odvoz odpadků z 500 korun na 1 000 korun.

Radnice v Ústeckém kraji se zdražit většinou nechystají, uvažují o něm jen v Děčíně a Chomutově.

Naopak v Teplicích a v Mostě ani příští rok obyvatelé za popelnice nezaplatí ani korunu, neplatí ani nyní.

Podle něj to nejsou obyvatelé, kdo vytváří nejvíc odpadu. "Původcem odpadu není občan, ale obec. Lidé nemohou za to, že si musí koupit mléko v krabici, protože ve vratných lahvích se už neprodává. A tak je to se vším. Komunální odpad je relativně malá část toho, co radnice musí uklízet. Listí, smetí z ulic a chodníků... Většina komunálního odpadu není od občanů," tvrdí Kubera.

Hodlá proto prosadit, aby lidé za odpad neplatili nikde. "Starostové mne nebudou mít rádi, ale lidé jsou už daněmi zatíženi natolik, že je už víc nechceme drásat. Třeba daň z nemovitosti by se nově měla vypočítávat z hodnoty domu. Jak 18 nebo 20 tisíc zaplatí stará paní, která platila dva a v domečku bydlí, protože je to levnější než v paneláku? Prostě na to mít nebude a touto daní vláda začne vyrábět bezdomovce ve velkém," míní Kubera.

Řešení vidí v zavedení jedné komunální daně, která by poplatky za odpad nahradila. Ubyla by podle něj administrativa nebo vymáhání dluhů. "Dnes za odpad lidé dluží půl miliardy, po zvýšení to bude miliarda. A úředníci ji stejně od neplatičů nevyberou," míní Kubera.

Platit za odpad nebudou ani obyvatelé Mostu, kde vítězné hnutí Severočeši.cz před volbami lidem slíbilo, že za odvoz popelnic platit nebudou.

Dubí chtělo poplatek vrátit, ale obává se neplatičů

Za odpad od loňska neplatí také lidé v Dubí. Radnice už ale zvažovala, že se k poplatku od června vrátí. Uvažovala o 600 korunách ročně. "Platit tisícikorunu je tady na chudém severu Čech úplný nesmysl," míní Pípal.

Dubí ale nyní se zaváděním poplatků váhá. "Když poplatek nařídíte a lidé nezaplatí, dostanete se do problémů. Vymáhání malých částek je těžké a drahé. Ve finále na to doplatí jen ti slušní. Proto máme velké dilema," řekl starosta Dubí na Teplicku Petr Pípal.

Při šestisetkorunovém poplatku by Dubí mohlo získat 2,5 až 3 miliony korun, polovina sumy by ale padla na jejich výběr.

"Peníze od lidí, kteří si ze zákona nic nedělají, nevymůžete nikdy," přibližuje Pípal. V Dubí by podle něj bylo nevymahatelných minimálně tisíc pohledávek. Protože by pak náklady na exekuci musela zaplatit obec, stál by ji takový pokus 8 tisíc korun. "Krát tisíc, to je 8 milionů a rázem bychom se dostali do dluhů," dodal Pípal.

O zdražování uvažuje Děčín a Chomutov

To je také důvod, proč se radnice v Ústeckém kraji nehrnou ani do zdražování poplatků za odpad. Například ve stotisícovém Ústí dluží za svoz 14 tisíc lidí. Ústečané za odpad neplatili dva roky, loni ale zastupitelstvo poplatky opět zavedlo. Lidé nyní platí pětistovku, o zdražení však magistrát zatím neuvažuje.

"Ta možnost tu je, přesto nyní neuvažujeme o tom, že bychom to udělali," poznamenal primátor Vít Mandík.

V Chomutově zastupitelé o výši poplatku rozhodnou až v listopadu nebo prosinci. "S teoretickou výší sazby pracujeme a analyzujeme její dopady. V žádném případě nechceme uplatnit maximální sazbu," uvádí mluvčí radnice Tomáš Branda.

Děčínský magistrát stojí ročně likvidace odpadu více než 20 milionů korun. Každý desátý obyvatel neplatí, městské pokladně tak dluží 17,6 milionu korun. "Proto o zvýšení poplatku uvažujeme, pomohlo by to s financováním této služby," přiblížila mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Podle předběžného propočtu by mohl Děčín zvýšit sazbu zhruba o 180 korun na osobu a rok. Díky tomu by mohlo do kasy magistrátu přitéci navíc zhruba 6 až 7 milionů korun.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Z organizovaného silvestra zbylo pár hodin, půlnoc v Brně bude neřízená

Z plánu slavit letos v centru Brna silvestra bez petard, za to s velkolepou organizovanou show, zbyl jenom krátký test....

Slzy, vzlyky, vzpomínky. V Lysicích truchlili za mrtvou učitelku z nehody

Při nehodě autobusu na Mělnicku přišla o život jedna z učitelek, která jela na školní exkurzi s žáky ze základní školy...

Jen se tu válí a smrdí. Průběžně se střídáme, brání se studenti v Karolinu

U vstupu Univerzity Karlovy v Karolinu je zhruba deset studentů, kteří pokračují v okupaci atria Univerzity Karlovy ve...

Premium

Káva je pořád moc levná. Měla by stát víc, říká barista Tuček

Proč mají baristky tetování, proč je cukr zlozvyk a jaký je rozdíl mezi Etiopií a Kostarikou? Odpovídá Jaroslav Tuček,...

Najdete na iDNES.cz