Teplický experiment s parkováním zdarma končí. Auta ucpala centrum

  7:23aktualizováno  7:23
Teplický magistrát opět zpoplatní parkování v centru. Řidiči nemuseli parkovné platit od konce června, kdy skončila nájemní smlouva provozovateli parkovišť. Město jiného nesehnalo a ani s jeho hledáním nespěchalo. Chtělo totiž zjistit, zda se parkování bez poplatků osvědčí. Od té doby je centrum plné aut.
Řidiče nic nenutí odjet a ti, kteří v okolí pracují, tam nechávají stát svá auta celý den. (Ilustrační snímek)

Řidiče nic nenutí odjet a ti, kteří v okolí pracují, tam nechávají stát svá auta celý den. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Do rady předkládáme materiál, podle kterého by se opět platilo od 1. ledna příštího roku," uvedla vedoucí odboru dopravy teplického magistrátu Ivana Müllerová. Rada města bude o znovuzavedení poplatků jednat 5. října.

V centru města, kde je mnoho úřadů, nyní takřka není možné najít parkovací místo. Řidiče nic nenutí odjet a ti, kteří v okolí pracují, tam nechávají stát auta celý den. "Nejde tam zaparkovat," konstatoval tajemník radnice Marek Fujdiak.

Experiment s bezplatným stáním provedla teplická radnice už podruhé. V roce 2007 chtěl primátor Jaroslav Kubera ukázat lidem, jak vypadá chaos.

"Řidiči si pořád stěžují, že musí platit. Tak ať se podívají, jak by to vypadalo, kdyby bylo parkování zadarmo," řekl tehdy. Magistrát už tenkrát pokus vyhodnotil tak, že platit parkovné je potřeba, jinak auta centrum ucpou (o prvním experimentu zde).

Letos pokus zopakoval částečně proto, že nesehnal nového nájemce parkovišť. Do výběrového řízení se přihlásily dvě firmy. Jedna odstoupila, protože nesplňovala požadavky, druhá neměla potřebnou zkušenost a rada s ní proto neuzavřela nájemní smlouvu.

U náměstí přibudou stovky míst v obchodních domech

Nyní bude rada města společně se znovuzavedením poplatků rozhodovat i o vyhlášení nového výběrového řízení. Parkovací byznys v centru Teplic se ale v dohledné době výrazně změní.

"Na náměstí Svobody přibude přes 800 míst ve dvou obchodních domech, což zde bude mít značný vliv na parkování," říká Müllerová.

Přímo u náměstí totiž na jaře 2014 plánuje otevřít Galerie Teplice na místě bývalého Prioru a hned v sousedství už příští rok v létě obchodní centrum Fontána.

"Zohlední to také radní při stanovení minimální ceny, kterou bude chtít město za pronájem ploch ke stání aut," uvedl tajemník radnice Fujdiak.

Jisté tak zatím není ani to, kolik bude parkování v Teplicích stát. "Uvažujeme, že by to mohlo být opět deset korun za první hodinu, jak to bylo posledně," dodal Fujdiak.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz