Soudce zpravodaj Stanislav Balík četl přes hodinu obsáhlé zdůvodnění. Reformy zdravotnictví jsou v kompetenci zákonodárců, proto se ústavní soudci rozhodli přistoupit k problematice spíše zdrženlivě, vysvětlil.
Kdyby soud postupoval příliš aktivisticky, zavřel by cestu reformním snahám, argumentoval soudce. Těm, kteří jsou s rozhodnutím nespokojeni, vzkázal, že mohou o změnu usilovat ve svobodné politické soutěži. Soud se navíc zachoval konzistentně - protože nezrušil dřívější reformní kroky, nemohl zrušit ani tento, uzavřel soudce. - verdikt najdete zde
Ano pro poplatky však prošlo jen těsně. Odmítavé stanovisko k nim totiž zaujalo hned sedm soudců - Eliška Wagnerová, Pavel Holländer, František Duchoň, Jiří Nykodým, Vojen Güttler, Jan Musil i sám předseda soudu Pavel Rychetský.
. U lékaře začneme platit, slibují političtí odpůrci poplatků |
Wagnerová zpochybnila platnost rozsudku
Podle soudkyně Wagnerové, která je mluvčím nespokojených soudců, je dnešní rozhodnutí v rozporu s ústavou. Verdikt prý výrazně mění dosavadní judikaturu v názoru na bezplatnost péče, k čemuž je ale zapotřebí dvou třetin soudců, tedy devíti hlasů.
Pro poplatky ale hlasovalo jen osm soudců, Wagnerová proto vyvozuje, že dnešní rozhodnutí nemůže být do budoucna bráno jako precedens.
"Nemá to závaznost do budoucna, otevírá to možnost dalším ústavním stížnostem" řekla Wagnerová MF DNES.
Ustoupíme u dětí do tří let, řekl Julínek
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt verdikt soudu uvítal. "Nejen rozhodnutí soudu, ale i to zdůvodnění zcela odpovídá argumentům, které jsme říkali už před rokem," řekl iDNES.cz.
. Anketa k rozhodnutí Ústavního soudu zde |
"Šampaňské nebouchám, ale mám velkou radost. Rozhodnutí Ústavního soudu mě zavazuje k tomu, abych v reformách pokračoval. Rozhodnutí není satisfakcí pro mě, ale pro pacienty," komentoval stanovisko soudců ministr Tomáš Julínek.
Ministr také naznačil, že je připraven udělat jisté ústupky v placení poplatků, například u dětí do tří let.
Ústavní soud se trochu shodil, míní Rath
Rozhodnutí soudců naopak zklamalo opozici. "Je to velmi překvapivé. Je to proti tomu, co je napsáno v ústavě. Myslím, že se tím Ústavní soud trochu shodil," řekl iDNES.cz stínový ministr zdravotnictví a místopředseda ČSSD David Rath.
"Drtivá většina našich občanů chápe, že v ústavě je napsáno, že mají nárok na bezplatnou zdravotní péči, tudíž bych řekl, že teď už je v České republice možné cokoliv," dodal.
"Že Ústavní soud rozhodnutí nezrušil, neznamená to, že poplatky jsou v pořádku a jak říká ODS, že poplatky fungují," řekl iDNES.cz lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který - ač člen koalice - proti zdravotnické reformě tradičně vystupuje.
"Myslím, že ti soudci byli pod obrovským tlakem ze strany vlády," dodal.
. On-line rozhovor s Michalem HaškemŠéf poslaneckého klubu a jeden z předkladatelů stížnosti k Ústavnímu soudu Michal Hašek bude zítra v 11 hodin hostem on-line rozhovoru iDNES.cz. |
Předseda sdružení Lékaři pro reformu Roman Flašar postoj soudců ocenil: "Já to vítám. Myslím si, že to je rozhodnutí, které pacientům paradoxně ušetří spoustu financí. Je to jen první krůček, bude se pokračovat dál," řekl iDNES.cz.
Soud před rozhodnutím vyslýchal i premiéra
Kvůli poplatkům soud mimořádně sáhl k povolání svědků a vyslechl premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (oba ODS). - čtěte Soud vyslechl Topolánka i Julínka, verdikt o poplatcích odložil
Vystupování Rychetského a dalších soudců při výslechu vyvolalo nejostřejší kritiku ÚS ze strany politiků za poslední roky.
Reforma veřejných financí vstoupila v platnost letos 1. ledna. Poslanci ČSSD ji napadli už loni v říjnu. Zdravotnická část reformy je poslední, o které soud rozhodoval. Dnešním verdiktem tak končí více než půlroční zkoumání reformy, které si soud rozdělil pro rychlejší rozhodování do tří částí.
Daňovou část ponechal v platnosti. Ze sociální části zrušil ustanovení, podle něhož lidé za první tři dny pracovní neschopnosti nedostávají nemocenskou. - čtěte Ústavní soud zrušil neplacenou nemocenskou