Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Platbám za TV a rádio se vyhne méně domácností. Zdražovat mají pravidelně

  16:58
Vlastníci chytrých telefonů a počítačů by měli platit koncesionářské poplatky za poslech Českého rozhlasu (ČRo) a sledování České televize (ČT). Počítá s tím mediální novela ministerstva kultury. Změnu vítají i mediální analytici, s vybíráním poplatků by podle nich mohli pomoci mobilní operátoři. Nastavení systému ale bude záležet na politicích.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Česká televize

Do rozpočtů veřejnoprávních médií by podle poslance a člena pracovní skupiny ministerstva kultury na toto téma Jana Laciny (STAN) novinka mohla při nynější výši poplatků přinést hrubým odhadem půl miliardy korun pro ČT a 167 milionů pro Český rozhlas. O změnách v poplatcích jako první informoval deník Právo.

Skupina resortu kultury chystá především redefici přijímače. „To znamená, že se nebude platit jen za televizory, ale všechna zařízení, která jsou schopna přijímat televizní vysílání, i po internetu. Čili chytré telefony a počítače,“ řekl iDNES.cz Lacina.

Pokud změna projde, poplatky by se měly platit za domácnost, nikoli za každý kus technologie. Podle hrubého odhadu by tímto mohlo přibýt zhruba 600 tisíc domácností, které momentálně neplatí koncesionářské poplatky.

Pod tlakem. V Německu sílí hlasy, že je veřejnoprávní televize zbytečná

„Hlavní důvod je mezigenerační solidarita, protože dneska platby za vysílání Českého rozhlasu a České televize táhne starší generace kolem 50 let a výš. Z mých zkušeností se mladší generace sice nedívá pravidelně v osm večer na seriály, ale zpětně si pustí 168 hodin či Události, komentáře,“ popsal Lacina.

Stejně jako nyní budou moci domácnosti, které nemají přijímač, včetně chytrého telefonu či počítače, požádat o vyjmutí z povinnosti poplatky hradit.

Platíte koncesionářské poplatky za přijímání vysílání ČT a ČRo?

celkem hlasů: 5438
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 2. června 2023. Anketa je uzavřena.

„Pokud například důchodce či rodina, která žije na samotě v lesích, má jen tlačítkový telefon, nevlastní notebook a nesleduje televizi, tak bude moci dojít na místo s Czech Pointem, kde podepíše čestné prohlášení, že přístoje nemá. Ale počítám, že takových domácností bude poměrně málo,“ dodal Lacina.

Pracovní skupina zároveň jedná i o navýšení poplatků. Lacina zatím nechce zmiňovat konkrétní částky. K zvýšení poplatků za sledování ČT došlo naposledy v roce 2008, tehdy byla jeho výše stanovena na 135 korun. Poslední novela poplatku za Český rozhlas je ještě o tři roky starší, za rozhlas nyní koncesionáři platí 45 korun měsíčně.

Koncesionářské poplatky

  • Poplatek za rozhlas dnes vyjde na 45 Kč měsíčně, televize na 135 Kč.
  • V zákoně č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích je stanoveno, že poplatky za televizi a rádio hradí domácnost, která vlastní přijímače. Není přitom nutné je využívat.
  • Bez ohledu na to, kolik rádií nebo televizí kdo vlastní, vždy platí pouze za jednu televizi a jedno rádio. Takto navíc platí vždy jedna osoba v domácnosti, platby za jednotlivé přijímače se mezi členy domácnosti nerozpočítávají.

Na pořady ČT se přes mobil nebo počítač dívá velké množství lidí. Podle dat o sledování z NetMonitor, ale také z elektronického měření sledovanosti, měla v dubnu ČT na svých streamových přehrávačích 1,4 milionu reálných uživatelů.

V květnu se dají očekávat ještě vyšší čísla kvůli hokejovému mistrovství světa. „Divácky oblíbené seriály ČT z poslední doby lidé sledují i prostřednictvím mobilů, tabletů a počítačů. Příkladem mohou být Devadesátky, jejichž každý díl takto v průměru vidělo 122 tisíc lidí,“ přibližuje mluvčí ČT Karolína Blinková.

I rozhlas zaznamenal velký rozmach posluchačů skrze informační technologie. Podle dat analýzy Radioprojekt agentur STEM/MARK a Median v loňském roce použilo k přehrání pořadů ČRo osmnáct procent posluchačů mobilní telefon a dalších sedmnáct procent počítač.

„Vnímáme jako logické, vhodné a také férové, aby rozhlasový poplatek hradily i ty domácnosti, které využívají k poslechu Českého rozhlasu internet. Rozhlasový přijímač již dávno není jen zařízení obsahující tuner, ale jsou to ve velké míře právě mobilní telefony, tablety,“ říká mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Systém je zastaralý

Velká část z digitálních posluchačů by se po zavedení mediální novely mohla stát „neplatiči“. Český rozhlas podle ekonomického ředitele Martina Vojslavského od loňského roku odhalil 22,3 tisíce neplatících domácností.

Rozhlas na ně podle Vojslavského nyní přichází po porovnání databáze rozhlasových poplatníků s databází plátců elektřiny. „Data o domácnostech využíváme také z dat ČT v zákonném rozsahu, neboť provozovatelé vysílání si mohou data o svých poplatnících předávat,“ uvádí ekonomický ředitel.

Nastal čas na zvyšování koncesionářských poplatků, říká šéf Rady ČT

Podle mediálního analytika Filipa Rožánka už napříč Evropou ubývá zemí, ve kterých je ještě tradiční model televizních poplatků. Čím dál častěji se mění na nějakou univerzálnější platbu, která není závislá na konkrétní technické definici přijímače.

„Mělo by to logiku také u nás, protože dnes už se dá sledovat televize a poslouchat rádio různými způsoby. A zatímco tradiční domácnosti s klasickými televizory poctivě platí, internetoví diváci se této povinnosti vyhýbají. Ve výsledku ti poctivě platící, hlavně starší, doplácejí na černé pasažéry,“ vysvětluje Rožánek.

Zdůrazňuje také, že u televizních pořadů a seriálů roste odložená sledovanost, tedy zpožděné sledování na internetu.

„Třeba Devadesátky, nejsledovanější český seriál na všech tuzemských stanicích od roku 2004, si na internetu pouštělo ještě dalších 161 tisíc lidí. Na seriál Most! se na internetu podívalo zhruba 260 tisíc lidí,“ přibližuje Rožánek.

Pomoci mohou operátoři

Konkrétní způsob vybírání poplatků budou podle Rožánka muset vymyslet politici. „Obvykle je to tak, že platí každá domácnost, která má elektřinu, takže se neřeší žádná složitá evidence konkrétních zařízení. Firmy v Evropě pak spíš většinou platí paušál podle počtu zaměstnanců anebo podle hospodářského výsledku,“ říká analytik.

Firmy aktuálně platí za každé rádio nebo každý televizní přijímač. To se ale podle Rožánka pravděpodobně změní.

„Soukromá televize může zdražit reklamu nebo zavést placené kanály, Česká televize takové možnosti ze zákona nemá anebo jen velmi omezené. Třeba veškeré výnosy z reklam na ČT2 musí odvést do Státního fondu kultury,“ vysvětluje Rožánek.

KVÍZ: Vyznáte se, kdo a za co musí platit televizní poplatky?

Placení poplatku navázané na domácnosti platící elektřinu se podle expertů tolik neosvědčilo.

„V některých zemích mají systém napojený na operátory mobilních nebo kabelových služeb. To je možná cesta. Velmi těžko se bude dnes zjišťovat, kdo má jaké zařízení schopné přijímat televizní obsahy. Proto mi přijde rozumné se zaměřit na tu cestu signálu,“ říká Martin Štoll, teoretik médií a filmu z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Zvýšení jednou za tři roky?

Podle Štolla je současný stav u poplatků za televizi neudržitelný. Mimo jiné i proto, že se změnila samotná služba, tedy ČT, i preference diváka.

„Analogové vysílání už nemáme, ČT má 6, respektive 7 programů, všechno je digitální a k tomu spoustu obsahů na webu, interaktivní služby, sociální sítě a podobně. Takže vlastnictví televizoru už dávno není měřítko,“ míní Štoll.

Mediální teoretik připomíná také fakt, že při poplatku pro ČT 135 korun měsíčně vychází platba za den na 4,50 korun. U Českého rozhlasu je to 1,50 korun denně za 25 programů.

„Už teď víme, že lidé jsou ochotni platit minimálně 200 korun měsíčně za jakoukoliv komerční streamovací službu a považují to za běžný výdaj. A žádná z nich nenabízí originální český obsah v měřítku jako ČT nebo ČRo,“ uzavírá Štoll.

PRO A PROTI: Mají být zrušeny koncesionářské poplatky?

O změnách ve financování veřejnoprávních médií ale musí rozhodnout politici. Pracovní skupina ministerstva kultury nyní také jedná o automatickém zvýšení koncesionářských poplatků.

„Třeba jednou za tři roky by se ten poplatek zvýšil v návaznosti na inflaci, anebo kdyby se zvýšila například více než o 10 procent, tak by to navýšení bylo dříve. Hledáme nějaký mechanismus, aby na více peněz televize nebo rádio nemusely čekat dalších 15 nebo 18 let. V tom ale zatím shoda není,“ přiblížil Lacina.

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Demisi, táhněte, bouřily v Praze proti vládě tisíce lidí. Skončili na Letné

Odhadem až deset tisíc lidí se v sobotu odpoledne sešlo na Václavském náměstí v Praze na protestu proti vládě, který...

Sevastopol v ohni. Ukrajinci trefili loděnici Rusů, zasáhli loď a ponorku

Sledujeme online Sevastopolem na Ruskem okupovaném poloostrově Krym otřáslo během noci na středu několik mohutných výbuchů. Ukrajinci ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Covid: dvojnásobek hospitalizovaných za dva dny a stovky nakažených denně

Nová čísla potvrzují, že podzimní vlna koronavirové epidemie odstartovala. Denně přibývají stovky nakažených a rychle...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Kruliš povýšil na ředitele. Povede sekci kancelář, rozhodla rada ČNB

Bývalý ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Vladimír Kruliš povede od 1. října sekci kancelář...

Útok kostkou na hlavu mohl svědka zabít. Stříž chce pro výtržníka vyšší trest

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž prosazuje přísnější postih bývalého advokáta Tomáše Přikryla. Ten v jednací síni v...

Kraj chce víc peněz od státu, podporu pro návrh změny ale teprve hledá

Zatímco na vládní úrovni se koaliční představitelé přou kde a co škrtnout, jejich straničtí kolegové z regionální...

Umělá inteligence patří do škol, myslí si učitelé. Část má strach z podvádění

Více než polovina českých učitelů je přesvědčena o tom, že umělá inteligence patří i do školství. Opačného názoru je 19...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...