Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žijí v zahraničí, v Česku ale musí platit za odpad. Jde až o 400 tisíc lidí

  11:57
Děti se narodily rodičům v zahraničí, ale kvůli českému státnímu občanství a zaevidované adrese trvalého pobytu po nich brněnský magistrát vymáhal poplatek za odpad, přestože v Česku nežijí. Ombudsman Stanislav Křeček upozorňuje, že i lidí trvale žijících v zahraničí se mohou v tuzemsku týkat poplatky za odpad. Je jich na 400 tisíc. Jde si ale zažádat o výjimku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Zpravidla 650 až tisíc korun platí Češi za svoz odpadu. Takzvaný poplatek za obecní systém odpadového hospodářství si stanovuje každá obec či město zvlášť. A to buď přesně stanovenou částkou, nebo v závislosti na velikosti popelnice a četnosti svozů.

Jenže platit musí i lidé s českým trvalým pobytem, kteří však v Česku dlouhodobě nežijí. Narazila na to čtyřčlenná rodina, jejíž děti mají trvalý pobyt v Brně. Jejich případem se zabýval ombudsman.

Konkrétně šlo o poplatky za dvě děti narozené a žijící s rodiči v zahraničí. V roce 2018, když bylo dětem dva a pět let, pro ně otec požádal o vydání osvědčení o českém státním občanství. Následoval automatizovaný proces: systém dětem zaevidoval trvalý pobyt na adresu otce, tedy do Brna. A to od data, kdy se narodily.

Města zdražují svoz odpadu. Platbu za popelnici zvyšují i na dvojnásobek

Brněnský magistrát následně začal za děti požadovat placení poplatků za odpady, a to už od roku 2017. Žádost otce o prominutí poplatků zamítl. „Dlouhodobě se zasazuji, aby v takových situacích obecní úřady poplatek promíjely. Rodiče nemohou zaevidování trvalého pobytu dětí k datu jejich narození nijak ovlivnit. To měl magistrát vzít v potaz při vyřizování žádosti otce o prominutí poplatků týkajících se dětí,“ vysvětlil ombudsman Stanislav Křeček.

Stejně případ zhodnotil také krajský úřad. Na jeho popud pak svůj závěr magistrát změnil. Poplatky nakonec prominul za celé období mezi lety 2017 a 2021. Otec tak dostal zpátky víc než sedm tisíc korun, které za děti zaplatil.

Od ledna 2022 se také změnily magistrátní postupy k promíjení místního poplatku. Do budoucna tak bude možné případy vyřešit prominutím. Od roku 2019 jsou navíc děti do čtyř let v Brně osvobozeny od placení poplatku za odpad.

Podnikatelé budou moct třídit odpad do nádob pro obyvatele, ale za poplatek

„Příběh této rodiny jasně dokládá, jak důležité je, aby lidé znali pravidla a hlídali si své povinnosti. Ovšem zároveň je i ukázkou toho, že život může přinášet nečekané situace a úřady musí posuzovat konkrétní okolnosti každého případu,“ uzavřel ombudsman.

Důležité je rozlišovat mezi poplatky

V zahraničí žije podle posledního sčítání lidu a zároveň má v Česku evidovaný trvalý pobyt až 400 tisíc Čechů. I ti musí platit poplatky za odpad, ale ne vždy.

Lidé by si měli vždy ověřit, jaký typ poplatku za odpady jejich obec vybírá, a koho od placení případně osvobozuje. Obecní úřad také mohou ve výjimečných případech požádat o prominutí poplatku.

Ostrava patří k nejlepším městům v třídění odpadu, obce ale na limit nedosáhnou

V Česku existují dva druhy poplatku za komunální odpad. Obec ve vyhlášce určí, který z nich bude vybírat. Podle toho se pak liší, kdo a za co musí platit. Právě druh poplatku je pro lidi pobývající v cizině zásadní.

Pozornost zaslouží především „poplatek za obecní systém odpadového hospodářství“. U něj nezáleží na množství produkovaného odpadu. Poplatníkem je každý, kdo má v obci evidovaný trvalý pobyt, tedy i lidé žijící ve skutečnosti v zahraničí.

U „poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci“ pak záleží na tom, zda člověk v obci skutečně žije. Výše poplatku se pak zpravidla odvíjí od objednaného objemu popelnic, případně od množství skutečně odkládaného odpadu. Tento poplatek v případě lidí za hranicemi nebývá problém.

Jak ze zahraničí řešit poplatky za odpady:

Zjistěte, jaký poplatek zavedla obec, kde máte evidovaný trvalý pobyt. Vyhlášky obce najdete ve Sbírce předpisů územních samosprávných celků nebo na webu obce. Případně se zeptejte přímo na úřadě.

  • Když zjistíte, že obec zavedla poplatek za obecní systém odpadového hospodářství, jste poplatníkem.

Podívejte se do obecně závazné vyhlášky, jaká osvobození od poplatku obec zavedla.

  • Pokud zjistíte, že obec osvobozuje lidi žijící v zahraničí, musíte obecnímu úřadu ohlásit, že je to i váš případ. Musíte také úřadu doložit, že žijete v zahraničí. Do kdy je třeba ohlášení podat, zjistíte také z vyhlášky.
  • Pokud máte dokumenty k pobytu v zahraničí v cizím jazyce, jednání s úřadem urychlíte, když je rovnou přeložíte do češtiny.

V případě, že se vás netýká žádné osvobození od poplatku, existuje ještě možnost požádat obecní úřad o prominutí poplatku. Pamatujte ale, že prominutí poplatku je určeno jen pro výjimečné případy. Musíte proto úřadu popsat a doložit, proč právě vám by měl obecní úřad poplatek prominout.

Pobýváte-li zahraničí dlouhodobě, zvažte také možnost ukončit trvalý pobyt v České republice. To ale může mít vliv na další životní situaci.

zdroj: Veřejný ochránce práv

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161...

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v dopravě, ale také dva zraněné. V Praze-Braníku spadl strom na dva lidi, jeden z nich je vážně...

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních skandovaly s transparenty, „ať se vrátí domů“. Na návštěvníky města jeho obyvatelé stříkali vodními...

8. července 2024  9:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU dopis, ve kterém popisuje pohled šéfa Kremlu na válku na Ukrajině. Putin podle něj byl překvapen,...

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Europoslanci ANO nepřišli na jednání s Fialou. Babiš to zakázal, míní premiér

Jednání europoslanců s premiérem Petrem Fialou (ODS) v Kramářově vile se v pátek nezúčastnili zástupci opozičního hnutí ANO. Podle mluvčího hnutí jde o reakci na Fialova slova, že jejich unijní...

12. července 2024  10:52,  aktualizováno  12:39

Muž hrozil vystřílením úřadu kvůli tiskopisům, jeho zbraně půjdou na expertizu

Sedmapadesátiletého muže z Plzně, který ve středu vyhrožoval na plzeňském úřadě, že vystřílí jiné instituce, podezírají policisté z přečinu vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci. Muže...

12. července 2024  12:32

Koalice omezila diskusi o zvýšení poplatků ČT. Spadla mi brada, řekl Havlíček

Přímý přenos

Poslanci jednají o návrhu na zvýšení poplatku pro Českou televizi na 150 korun a Českému rozhlasu na 55 korun za měsíc. Na návrh šéfa poslanců ODS Marka Bendy koalice prosadila pevné hlasování v...

12. července 2024  6:09,  aktualizováno  12:31

Silných bouřek se Česko nezbaví. V pátek je doprovodí i kroupy a povodně

Přímý přenos

Závěr pracovního týdne přinese opět velmi silné bouřky, krupobití i lokální povodně. Podle meteorologů mají bouřky nad Česko dorazit v pátek brzy odpoledne, nejprve na západ a jihozápad Čech....

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  12:10

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...