Za znečišťování ovzduší budou muset firmy platit, poslanci couvli

  17:17aktualizováno  17:53
Firmy, které vypouštějí do ovzduší prach, oxid siřičitý a další škodliviny, poplatkům za vypouštění škodlivin do ovzduší neuniknou. Poslanci couvli od původního nápadu, jímž se pestrá koalice napříč Sněmovnou pokusila poplatky firmám zcela zrušit, a kývli místo toho ve středu na ekologičtější verzi zákona.

Chemička Deza ve Valašském Meziříčí | foto: Archiv MF DNESMF DNES

Když v únoru podivuhodná koalice - část ODS, ČSSD, TOP 09 a většina komunistů - podpořila návrh občanského demokrata Jana Bureše a dala tak dárek průmyslu (více zde), ocitli se poslanci pod těžkou kritikou, nejen od ekologických organizací, ale i médií a od lidí žijících v nejvíce znečištěných lokalitách, například z Moravskoslezského kraje.

Sociální demokracie jako první přiznala chybu a zákon v Senátu, který ovládá, vrátila fakticky do podoby, jak ji ve vládě prosadil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS.

Tedy aby se v letech 2017 až 2021 poplatky, které musí znečišťovatelé platit, postupně zvyšovaly až na 3,5násobek současné sazby. Jak ministr upozorňuje, právě znečištěné ovzduší je největším problémem životního prostředí v České republice. Senátní verzi podpořila ve středu většina Sněmovny s výjimkou komunistů. Ze 177 přítomných bylo pro 138, proti 14.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa během jednání Poslanecké sněmovny (9.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa během jednání Poslanecké sněmovny (9.

"Je to zákon, za který se nemusíme stydět," řekl ve středu Chalupa. Poplatky se budou týkat firem, které jsou velkými znečišťovateli, na poplatcích odvádějí nad 50 tisíc korun a podle ministra mohou odhadem za 93 procent znečištění ovzduší. Osvobozeny od placení budou jen menší znečišťovatelé. Za velký plus zákona označil Chalupa i to, že na nejlepší dostupné technologie budou firmy muset přecházet postupně a ne skokem. "Jinak bychom museli zavřít zhruba polovinu českých tepláren," řekl ministr životního prostředí.

S tím, že poplatky pro velké znečišťovatele zůstaly zachovány, měli problém jen komunisté. "KSČM se diví, že se ODS zalekla kritiky ekologických organizací a mediální masáže," vyčítala občanským demokratům jejich hlasování komunistická poslankyně Kateřina Konečná.

Za spuštění nového zdroje znečištění musí být starý odstaven

Chalupa si ve středu před poslanci posteskl nad tím, jak velká pozornost se věnuje výši poplatků pro znečišťovatele, i když v zákoně jsou, jak upozornil, další zásadní věci. "Bohužel při projednávání zákona došlo ke zjednodušení jeho podstaty, není to jen zákon o poplatcích," řekl ministr životního prostředí.

Nový zákon počítá také s tím, že když bude chtít někdo postavit nějakou továrnu nebo průmyslový podnik, který by znečišťoval ovzduší, bude muset být jiný zdroj znečištění vyřazen, aby celková zátěž pro ovzduší nenarostla.

Zákon umožní také vyhlášení nízkoemisních zón ve znečištěných městech, lázeňských městech a obcích v chráněných územích, kam budou moci vjíždět jen auta splňující ekologické limity.

Na kotle na tuhá paliva bude povinná revize

Lidé, kteří mají kotle na tuhá paliva, se také musí připravit na to, že od roku 2016 si budou muset objednat a zaplatit odbornou revizi kotle, která bude jednou za dva roky povinná.

Další novinkou je, že v roce 2022 už nebude možné mít doma kotel na tuhá paliva nižší třídy než tři. Podle ministra životního prostředí to fakticky znamená, že některé domácnosti se zastaralým kotlem čeká jeho výměna.

"Na druhou stranu v takovém kotli lidé spálí za rok o čtvrtinu až třetinu uhlí méně, protože tyto kotle mají větší účinnost, o polovinu sníží množství tuhých látek vypouštěných do ovzduší," vysvětloval to už dříve iDNES.cz ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Investice do nového kotle se lidem podle ministra vyplatí za zhruba 15 let.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Rumun si za vraždu Ukrajinky odpyká 19 let, součást trestu je i vyhoštění

Marius Vasilica Ailieseie u soudu v Liberci (20. března 2018).

Rumun Marius Vasilica Ailiesei si odpyká 19 let vězení za vraždu mladé Ukrajinky, kterou ubodal v Liberci. Byla to...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

České soudy poprvé umožnily vydání zadržených do Číny, ti se bojí popravy

Dva z osmi zadržených Tchajwanců, jejichž vydání do Číny je podle českých soudů...

Vrchní soud v Praze potvrdil, že Česká republika může vydat osm Tchajwanců, o jejichž extradici požádala Čína. Cizinci...

Najdete na iDNES.cz