Pomoc Romům při sčítání na Ostravsku vázne, hrozí nevyplněné formuláře

  10:04aktualizováno  10:04
Slibovaná pomoc Romům pro vyplňování sčítacích formulářů v Ostravě vázne. Speciálně proškolení asistenti by sice rádi vypomohli, ale musí počkat, až je k tomu vyzvou sčítací komisaři České pošty. Jenže ti se neozývají. Přitom už od zítřka mohou lidé vyplněné formuláře odevzdávat.
Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto

Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

 Z dvaceti speciálních asistentů vyčleněných pro Ostravu tak zatím bylo využito jen sedm. Zbylí asistenti se často snaží kontaktovat Českou poštu a složitě se dobrat ke "svému" komisaři. Vesměs bez úspěchu.

Mezitím běží čas. A řada Romů neví, jak má dotazník vyplnit. Proto oslovují třeba sdružení Vzájemné soužití, které však výpomoc při sčítání nemá v popisu práce.

Kdy odevzdat formulář

Půlnoc z dneška na sobotu je pro sčítání obyvatel klíčová. K tomuto okamžiku se totiž musí vztahovat údaje uvedené ve formuláři. Od zítřka lze odevzdávat vyplněné sčítací formuláře.

Lidé to mohou udělat pomocí internetu, předáním sčítacímu komisaři, odesláním v obálce nebo odevzdáním na poště. Lhůta na odevzdávání formulářů skončí 14. dubna.

"Máme tady nával lidí. Účetní, sekretářky, sociální pracovníci, všichni vyplňujeme sčítací formuláře pro lidi, kteří s vyplněním mají problémy," říká předseda sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan.

Pomáhá i sdružení Vzájemné soužití

V pondělí vedení sdružení rozhodlo, že zájemce o pomoc s vyplněním formuláře bude odkazovat na Českou poštu. Ani tam ale podle Vishwanathana Romům často neumějí poradit. "Zatím ty lidi zvládáme, ale všichni máme svoji práci - a místo ní vyplňujeme formuláře," říká Vishwanathan.

Za problematickou označují situaci i sami romští asistenti. Například Marcela Mašová by měla pomáhat vyplňovat dotazníky Romům v Ostravě-Přívoze. Její pomoc je dle všeho potřebná.

"Volali mi ze sociálního odboru z Přívozu, říkali, že na Nádražní bude minimálně dvě stovky rodin potřebovat pomoc při vypisování formulářů," říká Mašová.

Zatím však za svými "klienty" nemůže. Aby za práci dostala zaplaceno, musí se nejprve zkontaktovat se sčítací komisařkou. Podle pravidel by to ale vůbec dělat neměla. Komisařka by naopak měla oslovit ji. Ta však podle názoru České pošty zřejmě pomoc vůbec nepotřebuje.

Podle České pošty je sčítání Romů pod kontrolou

Jak říká mluvčí České pošty, Marta Selicharová, situace je zcela pod kontrolou. "Podle mých informací v Ostravě Romům pomáhá s vyplňováním dotazníků zhruba šest asistentů z dvaceti. To je dostatek. Práci za zbylé odvedly naše doručovatelky. Romové, kterým dotazníky předávaly, byli velmi informovaní a vstřícní," tvrdí Marta Selicharová.

Romští asistenti, kteří dosud nebyli o pomoc požádáni, by podle ní měli vyčkat. "Až budeme jejich pomoc potřebovat, zavoláme jim," ujišťuje mluvčí České pošty.

Mezitím ale v Ostravě panují obavy, že ne všichni Romové budou umět formuláře správně vyplnit, případně je nevyplní vůbec - pak by ale museli platit pokutu.

"Lidé neví, jak se s formuláři mají vypořádat. Byli jsme třeba za starší paní, která se v životě nesetkala s tak složitými otázkami. Navíc měla potíže se zrakem," popisuje Kumar Vishwanathan a dodává, že pokud by lidé odevzdávali formuláře špatně vyplněné, hrozí také zkreslení konečných statistických údajů.

Na Zlínsku a Olomoucku klid, problémy na Ostravsku

Problémy se zapojením romských asistentů do procesu sčítání obyvatel připouští i Eva Košatková z kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011 Ondřej Kubala.

"Účast romských poradců během sčítání jsme připravovali řadu měsíců. Zatímco ze Zlínského nebo třeba Olomouckého kraje máme dobré odezvy, v Moravskoslezském kraji se objevily problémy. Řešíme je s Českou poštou," uvedla Eva Košatková.

Ondřej Kubala dodal, že je na České poště, aby se s romskými asistenty domluvila na tom, do kterých lokalit půjdou a do kterých ne.

Noc z pátku na sobotu bude pro sčítání lidu klíčová. Právě dnešní půlnoc je totiž okamžikem, k němuž se mají údaje uvedené do sčítacích formulářů vztahovat.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz