Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Pomoc Romům při sčítání na Ostravsku vázne, hrozí nevyplněné formuláře

  10:04
Slibovaná pomoc Romům pro vyplňování sčítacích formulářů v Ostravě vázne. Speciálně proškolení asistenti by sice rádi vypomohli, ale musí počkat, až je k tomu vyzvou sčítací komisaři České pošty. Jenže ti se neozývají. Přitom už od zítřka mohou lidé vyplněné formuláře odevzdávat.
Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto

Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

 Z dvaceti speciálních asistentů vyčleněných pro Ostravu tak zatím bylo využito jen sedm. Zbylí asistenti se často snaží kontaktovat Českou poštu a složitě se dobrat ke "svému" komisaři. Vesměs bez úspěchu.

Mezitím běží čas. A řada Romů neví, jak má dotazník vyplnit. Proto oslovují třeba sdružení Vzájemné soužití, které však výpomoc při sčítání nemá v popisu práce.

Kdy odevzdat formulář

Půlnoc z dneška na sobotu je pro sčítání obyvatel klíčová. K tomuto okamžiku se totiž musí vztahovat údaje uvedené ve formuláři. Od zítřka lze odevzdávat vyplněné sčítací formuláře.

Lidé to mohou udělat pomocí internetu, předáním sčítacímu komisaři, odesláním v obálce nebo odevzdáním na poště. Lhůta na odevzdávání formulářů skončí 14. dubna.

"Máme tady nával lidí. Účetní, sekretářky, sociální pracovníci, všichni vyplňujeme sčítací formuláře pro lidi, kteří s vyplněním mají problémy," říká předseda sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan.

Pomáhá i sdružení Vzájemné soužití

V pondělí vedení sdružení rozhodlo, že zájemce o pomoc s vyplněním formuláře bude odkazovat na Českou poštu. Ani tam ale podle Vishwanathana Romům často neumějí poradit. "Zatím ty lidi zvládáme, ale všichni máme svoji práci - a místo ní vyplňujeme formuláře," říká Vishwanathan.

Za problematickou označují situaci i sami romští asistenti. Například Marcela Mašová by měla pomáhat vyplňovat dotazníky Romům v Ostravě-Přívoze. Její pomoc je dle všeho potřebná.

"Volali mi ze sociálního odboru z Přívozu, říkali, že na Nádražní bude minimálně dvě stovky rodin potřebovat pomoc při vypisování formulářů," říká Mašová.

Zatím však za svými "klienty" nemůže. Aby za práci dostala zaplaceno, musí se nejprve zkontaktovat se sčítací komisařkou. Podle pravidel by to ale vůbec dělat neměla. Komisařka by naopak měla oslovit ji. Ta však podle názoru České pošty zřejmě pomoc vůbec nepotřebuje.

Podle České pošty je sčítání Romů pod kontrolou

Jak říká mluvčí České pošty, Marta Selicharová, situace je zcela pod kontrolou. "Podle mých informací v Ostravě Romům pomáhá s vyplňováním dotazníků zhruba šest asistentů z dvaceti. To je dostatek. Práci za zbylé odvedly naše doručovatelky. Romové, kterým dotazníky předávaly, byli velmi informovaní a vstřícní," tvrdí Marta Selicharová.

Romští asistenti, kteří dosud nebyli o pomoc požádáni, by podle ní měli vyčkat. "Až budeme jejich pomoc potřebovat, zavoláme jim," ujišťuje mluvčí České pošty.

Mezitím ale v Ostravě panují obavy, že ne všichni Romové budou umět formuláře správně vyplnit, případně je nevyplní vůbec - pak by ale museli platit pokutu.

"Lidé neví, jak se s formuláři mají vypořádat. Byli jsme třeba za starší paní, která se v životě nesetkala s tak složitými otázkami. Navíc měla potíže se zrakem," popisuje Kumar Vishwanathan a dodává, že pokud by lidé odevzdávali formuláře špatně vyplněné, hrozí také zkreslení konečných statistických údajů.

Na Zlínsku a Olomoucku klid, problémy na Ostravsku

Problémy se zapojením romských asistentů do procesu sčítání obyvatel připouští i Eva Košatková z kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011 Ondřej Kubala.

"Účast romských poradců během sčítání jsme připravovali řadu měsíců. Zatímco ze Zlínského nebo třeba Olomouckého kraje máme dobré odezvy, v Moravskoslezském kraji se objevily problémy. Řešíme je s Českou poštou," uvedla Eva Košatková.

Ondřej Kubala dodal, že je na České poště, aby se s romskými asistenty domluvila na tom, do kterých lokalit půjdou a do kterých ne.

Noc z pátku na sobotu bude pro sčítání lidu klíčová. Právě dnešní půlnoc je totiž okamžikem, k němuž se mají údaje uvedené do sčítacích formulářů vztahovat.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

S ANO se dokážeme dohodnout, řekl Okamura. Babiše za premiéra nechce

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

24 hodin bez prezidenta. Politici kritizují zatajování jeho stavu

Uběhlo více než 24 hodin od hospitalizace prezidenta Miloše Zemana v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hrad o...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Start týdne doprovodí podprůměrné teploty, v noci se čekají přízemní mrazíky

Chladné počasí vydrží podle meteorologů i v následujících dnech. „V první polovině týdne čekáme odpolední maxima kolem...

V sobotu přibylo 301 nakažených, kleslo číslo R i počet hospitalizovaných

Za sobotu laboratoře odhalily 301 nově nakažených, což je o 50 více než minulý týden. Reprodukční číslo kleslo na 1,11....

V české armádě má očkování proti covidu přes 85 procent vojáků, řekl Opata

V české armádě je proti covidu očkováno už více než 85 procent vojáků. Nakažení nebo v karanténě jsou mezi vojáky jen...

Přebývají nám žáci, problém je přidělování termínů zkoušek, říká šéf asociace

Rozdílné výkony zkušebních komisařů a jarní lockdown udělaly své. Na zkoušku čekající studenti autoškol se začali...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...