PŘEHLEDNĚ: Jak pomoci zasaženým povodněmi. Přispět lze penězi i lopatou

  15:59aktualizováno  15:59
Zaplavila vás voda a potřebujete nyní akutní pomoc, nebo naopak chcete svou pomoc nabídnout? Neziskových organizací a státních i soukromých sdružení, které pomoc zprostředkovávají, je celá řada. Přinášíme přehledný souhrn, kam se lze aktuálně obracet.

Hladina Blanice v Putimi u Písku pomalu klesá, někteří obyvatelé vyplavěných domů již začali uklízet. Na snímku je Václav Reichl. (5. června 2013) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

1.Chci přispět na povodňová konta

Chcete-li přispět na popovodňovou pomoc v zasažených oblastech, můžete se obrátit hned na několik speciálních účtů převážně neziskových organizací.

  • ADRA konto: 34983498/0300, variabilní symbol 391,  dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777
  • Člověk v tísni konto: 72027202/0300, dárcovské SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777
  • Český červený kříž konto: 222885/5500, variabilní symbol 111, dárcovské SMS ve tvaru DMS CCK na číslo 87777
  • Diakonie ČCE konto: 359 6666 359/0800, variabilní symbol 2013, dárcovské SMS ve tvaru DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777
  • Charita ČR konto : 11998822/0800, variabilní symbol: 906, dárcovské SMS ve tvaru DMS CHARITAPOMOC na číslo 87 777
  • Fond humanity ČČK konto: 35-2435171/0100.
  • Armáda spásy dárcovská SMS ve tvaru DMS ARMADASPASY na číslo 87777

Organizace už za necelé čtyři dny nasbíraly více než patnáct milionů korun. Největší sumu zatím eviduje Člověk v tísni, na jehož zvláštním kontě ve čtvrtek po poledni bylo přes osm milionů. Zhruba 2 900 000 korun má na účtě humanitární organizace Adra, dalších asi 800 tisíc dorazilo skrze dárcovské SMS.

Katolická Charita ČR zatím obdržela 384 tisíc korun a další dva miliony vyčlenila ze svých zdrojů, podobně jako Diakonie Českobratrské církve evangelické. Té do čtvrtka na účet doputovalo 125 560 korun, dalších více než dvě stě tisíc dorazilo přes dárcovské zprávy. Českobratrská církev potom uvolnila jako mimořádnou pomoc 1 200 000 korun. Český červený kříž má na svém speciálním kontě podle ČTK 215 tisíc korun.

2.Jsem dobrovolník a chci pomoci

Obrátit se můžete na web Povodňové pomoci, kde se shromažďují nabídky dobrovolníků a organizátorů. Přihlásit se můžete zde na stránkách.

Užitečná čísla

Praha
Povodňová infolinka: 1234, 800 123 003
Informace o MHD: 296 191 817

Středočeský kraj
Krizová linka: 950 870 424
Pracovní skupina pro pomoc postiženým: 800 710 710

Ústecký kraj
Krizová linka: 800 876 011

Jihočeský kraj
Povodňová linka: 800 100 450

Povodí Labe: 495 088 725

Povodí Vltavy: 221 401 495

Povodí Ohře: 474 636 304

ČEZ: 840 850 860

Psychologická linka ministerstva vnitra: 974 834 688

Povodňová služba ministerstva životního prostředí: 267 122 998

Pomocné ruce nabízí i Diakonie Českobratrské církve evangelické. Dvě stovky dobrovolníků pomáhají  v Královéhradeckém kraji s úklidem. Po opadnutí vody by se měli přesunout do Ústeckého kraje. Organizace stále další dobrovolníky hledá, zájemci se mohou přihlásit přes online formulář.

Armáda spásy, která pomáhá lidem bez domova, hlásila už v úterý plný stav holešovické noclehárny a azylového domu, otevřela proto denní centrum. I tato organizace hledá dobrovolníky. Ti se můžou přihlásit na webových stránkách projektu Spojtese.cz. Na něm se mohou o pomoc přihlásit i postižení lidé.

Dobrovolníky na úklid po záplavách shání i pražská zoo. Zájemci se mohou registrovat na tomto odkaze. Příspěvky na obnovu zoologické zahrady se posílají na účet 3070207/0100.

3.Kam směřovat materiální pomoc a kde ji seženu?

Kdo má zájem přispět na pomoc lidem postiženým povodněmi v hlavním městě, může donést užitečné věci na právě zřízený sklad v Praze-Libni. Převážně hygienické a čisticí prostředky se budou shromažďovat ve skladech Správy hlavního města Prahy v Libni na adrese Kundratka 19. Lidé sem mohou bez ohlášení kdykoliv přivézt košťata, lopaty, kolečka a vědra. Příjemci pomoci potom musí mít potvrzení od úřadu své městské části, že ji skutečně potřebují. S nabídkou pomoci se mohou hlásit i dobrovolníci, ti se mají obracet na čísla 800 100 991 či 1234.

V Ústeckém kraji lidé mohou nabídky materiální pomoci směřovat na speciálně zřízenou e-mailovou adresu pomocpovodne@kr-ustecky.cz. Nabízet mohou hygienické a čisticí prostředky, oblečení, obuv, ale i jídlo.

Pomoc postiženým zajišťuje i Český červený kříž. Neziskovka přijímá deky, oblečení, balené vody, potraviny a úklidové prostředky (zejména lopaty, kýble, rukavice, dezinfekce a rýžáky). Seznam sběrných míst naleznete na tomto odkazu.

Dezinfekční a úklidové prostředky už rozděluje Člověk v tísni. Ten vysílá do terénu i zaměstnance, kteří zjišťují aktuální potřeby lidí v nouzi. Podle mediálního koordinátora Petra Štefana organizace aktuálně odpovídá na konkrétní výzvy starostů obcí na Trutnovsku a ve Středočeském kraji. V dohledné době se sociální pracovníci chystají přerozdělit i vybranou finanční pomoc konkrétním domácnostem na základě potřeby a výzev starostů.

Dezinfekční prostředky a vysoušeče jsou k dispozici na generálním ředitelství hasičského sboru. Podle generálního ředitele Drahoslava Ryby byla postiženým oblastem nabídnuta i pomoc ze zahraničí. Postižení povodněmi se mohou na hasiče obrátit. Vysoušeče mokrých domů připravuje i katolická Charita ČR, její krizová non-stop linka je dostupná na čísle 737 234 078.

4.Jak pomůže stát?

Lidé, které postihly povodně, mohou dostat od státu příspěvek až 51 tisíc korun. Mimořádnou okamžitou pomoc stát vyplácí právě po živelních pohromách, ekologických haváriích či požárech (více čtěte zde). Podle premiéra Petra Nečase Česko zatím zahraniční pomoc nepotřebuje. O peníze Evropské unie případně zažádá až po konečném vyčíslení škod.

Školy postižené povodněmi dostanou od ministerstva školství peníze na poničené učebnice a vyučovací pomůcky. Ministerstvo pomůže i vysokým školám a sportovním svazům, nadále také sleduje, jak voda poznamenala budovy škol.

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje programy pro obnovu obecního a krajského majetku. S programy a finančními prostředky čeká na souhlas vlády.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz