Tornádo na Moravě
Sledovat další díly na iDNES.tvJihomoravský hejtman Jan Grolich už dříve poděkoval za všechnu nabízenou pomoc. Zároveň ale lidi nabádá, aby do postižených oblastí zatím nejezdili kvůli zásahům složek IZS.
Tady jsou možné formy pomoci:
1. Krizová linka pro nabídky pomoci
Jihomoravský kraj zřídil krizovou linku, kam mohou lidé volat nabídky pomoci. Jde o telefonní číslo 800 129 921. „Linka bude v nepřetržitém provozu i o nadcházejícím víkendu,“ uvádějí webové stránky jihomoravského hejtmanství. Aktivní je také e-mailová schránka dobrovolnici@jmk.cz
Telefonní číslo původně sloužilo pro informace k očkování, nyní ale bude sbírat jen nabídky pomoci, dodalo hejtmanství.
Krizovou linku spustila i nezisková organizace Modrá linka. „Naše krizová pomoc je k dispozici každý den od 9 do 21 na tel. 608 902 410 nebo
731 197 477. Jsme k dispozici poskytnout psychickou pomoc v krizi,“ stojí na Facebooku neziskové organizace. Ta nyní zjišťuje, jak se může dále zapojit v rámci koordinované pomoci.
2. Veřejné sbírky a pomoc
Několik charitních organizací již spustilo veřejné sbírky na pomoc postiženým oblastem a lidem v nich.
Nadace AGROFERT vyhlašuje Krizový fond na podporu rodin s dětmi z oblastí zasažených tornádem a bouřemi. “Jde o tragédii, která zasáhla do osudů stovek rodin. Nadace Agrofert je připravena okamžitě finančně pomoci všem, kteří se ocitli v těžké životní situaci,“ řekla portálu iDNES.cz Monika Babišová. S žádostí se můžete obrátit na e-mail zuzana.tornikidis@nadaceagrofert.cz. Do předmětu zprávy uveďte text JIŽNÍ MORAVA 2021. Nabídka se týká také zasažené oblasti na Lounsku.
Sbírku na pomoc obětem a řešení pustošivých následků včerejšího tornáda vyhlásil i Člověk v tísni.
„Na místo vyslal Člověk v tísni svého koordinátora, který zjišťuje rozsah škod a možnosti pomoci. Pomoc bude na místě koordinovat spolu s dalšími organizacemi i složkami IZS,“ uvedl Tomáš Urban z Člověka v tísni.
Sbírkový účet spustila například Nadace Via, přispět můžete zde. V pátek kolem osmé hodiny večer vybrala přes 100 milionů korun. Hranice padla za méně než 24 hodin po události. Do sbírky se zapojily desítky tisíc lidí.
Do pomoci se zapojila i dárcovská platforma znesnáze21, která propojuje svět potřebných a dárců. Zatím se vybralo zhruba pět milionů korun.
Nadace ČEZ přispěje deseti miliony korun. Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc - nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech. Nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.
„Soucítíme se všemi, které zasáhla včerejší bouře s tornádem na jižní Moravě. Členové Agrární komory České republiky jsou v oblasti připraveni pomoci při odklízení škod. Zemědělci mají k dispozici traktory s čelním nakladačem a mohou odvážet suť z poničených domů. V případě potřeby se na nás neváhejte obrátit na telefonním čísle +420 601 563 794 (Markéta Saloňová – Regionální agrární komora Jihomoravského kraje). Děkujeme všem, kteří jakkoliv pomáháte,“ řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
Pomoci je možné také přes Český červený kříž.
Pomoc všem handicapovaným spoluobčanům z obcí, které postihlo tornádo a vichřice, nabízí Konto Bariéry okamžitou finanční pomoc. „Žadatelé se mohou hlásit na e-mailové adrese info@bariery.cz nebo napište na Melantrichova 5, Praha 1. Potřebujeme Vaši stručnou žádost, kopii Vašeho průkazu ZTP/P nebo ZTP a případně stvrzení Vaší žádosti od obecního úřadu. Přispějeme rychle z našich vlastních zdrojů,“ stojí v tiskové zprávě.
Sbírkový účet vede také Diecézní charita Brno. Přes její účet mohou lidé posílat peníze na konkrétní účet nebo přispět dárcovskou DMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60, 90 poslanou na číslo 87 777. Více informací získají zájemci na webu charity.
3. Dobrovolnické skupiny na Facebooku
Velká vlna solidarity se zvedla také na sociálních sítích. Lidé se začínají organizovat ve skupinách, například zde. Na této skupině lidé nabízí deky, oblečení či matrace.
Stejně tak nabízí pomoc s úklidem a odstraňováním škod. „Darujeme deky, oblečení, a pár věcí co máme po úpravě bytu,“ nabízí třeba Denisa Hospodská.
4 Materiální pomoc i psychologická
Lidé a firmy se snaží pomoci také materiálně. Například Rohlík.cz na Twitteru uvedl, že ráno zaveze do postižených oblastí základní potraviny i dětské potřeby. Pomoc nabízí i organizace Junák-český skaut. „Řešíme nabídku volných míst na skautských táborech pro neskautské děti z postižené oblasti,“ uvedli zástupci organizace na Facebooku.
Mezinárodní dopravce RegioJet chystá vypravit speciální autobusy s materiální pomocí.
Masarykova univerzita v Brně nabízí 200 lůžek na svých kolejích. Stejně tak psychologickou pomoc.
Brněnský biskup Vojtěch Cirkle vyhlásil na neděli také mimořádnou kostelní sbírku na pomoc lidem zasaženým katastrofou na jihovýchodní Moravě.
„Vyzývám ve farnostech také dobrovolníky, zdravotníky a všechny, kteří by mohli účinně pomoci s odstraněním následků živelné pohromy, aby se zapojili. Děkuji všem, kteří pomohou, všem, kteří přispějí finančně i těm, kteří se za lidi v postižených oblastech modlí,“ uvedl Cikrle.
Oblastní charita Hodonín a Oblastní charita Břeclav bezprostředně pomáhá přímo v obcích zasažených tornádem. Charita na místo už dovezla přes tisíc baget pro zasahující a organizuje další pomoc prostřednictvím sbírkového účtu. Dary budou využity pro následnou pomoc v konkrétních obcích. Vyjíždí krizový tým a připravují se další psychosociální týmy, které budou mapovat situaci a pomáhat na místě.
Mluvčí telefonního operátora T-Mobile Zuzana Svobodová už ve čtvrtek uvedla, že operátor posílá přes neziskovou organizaci Adra dar pět milionů korun na záchranné práce, základní potřeby pro zasažené domácnosti a odstraňování škod.
Náměstek brněnské primátorky Petr Hladík v pátek na Twitteru uvedl, že Brno poskytne obcím zničeným bouří a tornádem finanční pomoc deset milionů korun. Za týden by o tom mělo rozhodnout zastupitelstvo při mimořádném zasedání.
Obchodní řetězce Kaufland a Lidl coby součást obchodní skupiny Schwarz neprodleně lidem v postižené oblasti darují 10 milionů korun a poskytnou i další pomoc.