Hasičské hrdiny připomene v opraveném kasinu otisk v hranolu z plechu

  8:23aktualizováno  8:23
Vysoký hranol, v němž chybí dvě postavy. Otisky patří Davidovi Kožuskému a Jaroslavu Gargulovi, dvěma hasičům, kteří před jedenácti lety zahynuli při požáru kasina u hlavního nádraží v Brně. Tak vypadá jejich vznikající pomník.

Student Fakulty výtvarných umění brněnského Vysokého učení technického Adam Krhánek pracuje na pomníku dvěma hasičům, kteří v roce 2002 zahynuli při požáru kasina v centru Brna. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ve dvacet hodin a sedmnáct minut dostává operační středisko brněnských hasičů zprávu, že z kasina u hlavního nádraží vychází kouř. Muži jsou za tři minuty na místě. Chvíli na to přichází další zpráva: v zakouřené budově je pořád jeden z krupiérů.

Velitel zásahu David Kožuský se ho s Jaroslavem Gargulou okamžitě vydávají dovnitř hledat. Budova se však v mžiku mění na celistvou ohnivou výheň. Ven už mladí hasiči nikdy nevyjdou. Po Davidu Kožuském zůstaly tři děti. Jaroslav Gargula se nedávno před svým posledním výjezdem oženil. Píše se 8. ledna 2002.

Student Fakulty výtvarných umění brněnského Vysokého učení technického Adam
Student Fakulty výtvarných umění brněnského Vysokého učení technického Adam

O více než jedenáct let později se opravy dlouho opuštěné budovy blíží k dokončení. Z roky zdevastovaného kasina bude obchodní centrum Letmo. Ale hrdinství hasičů nezůstane zapomenuto. Připomene ho téměř pět metrů vysoký památník, který bude stát tam, kde muži přišli o své životy.

Na jeho dokončení teď v ateliéru Fakulty výtvarných umění brněnského Vysokého učení technického pracuje její student Adam Krhánek. "Ve vysokém plechovém hranolu vlastně scházejí dvě postavy zahynulých hasičů. Bude to vzpomínka na ně," vykresluje svůj záměr Krhánek.

Fotogalerie

Myšlenka mu podle něj v hlavě sama vyvstala za dvě minuty. Na začátku pak byly hodiny kreslení ve virtuální realitě počítače, pak vznikly hliněné modely postav obou hasičů. "Měl jsem fotky, výšku, váhu. Snažil jsem se to do určité míry vše promítnout," vysvětluje mladý umělec.

V ateliéru, který sdílí s dalšími studenty VUT, teď na jílovou figurínu představující jednoho ze zesnulých hasičů jeden po druhém přikládá drobné plechové plíšky a tvaruje je podle ní. Svařováním kousky kovu spojuje v jeden velký otisk každé z postav. Ve finále obě kovové skořápky zasadí do pětimetrového sloupu z plechu.

Pomůžu, nabízí otec hasiče

Student VUT se už stihl v Heřmanicích vyučit uměleckým kovářem. Účastnil se třeba soutěže o památník holokaustu v Brně. Vyhrál zakázku na vytvoření dvaceti soch do zámeckého parku v Jičíně a jeho dílo stojí na Masarykově náměstí v Ostravě.

Tahle tvorba je však úplně jiná. Chodí ho totiž navštěvovat kolegové zesnulých hasičů i jejich rodiny. "Nedávno jsem mluvil s panem Kožuským. Vykládal, že kdybych nestíhal, přijde mi alespoň s broušením pomoct," vypráví o setkání s otcem velitele jedenáct let starého zásahu Krhánek.

Je pravda, že čas mu ubíhá rychle. Na soše pracuje od listopadu. Už 27. dubna by se hotové dílo mělo instalovat. Bude stát u hlavního vchodu do obchodního domu. Denně kolem něj projdou tisíce lidí. "Proto jsem je navrhl tak, aby něco vydrželo," klepe na kov Krhánek.

I to bylo jedním z kritérií v soutěži mezi šestnácti studenty sochařského ateliéru profesora Michala Gabriela. Hasiči tak podpořili mladého studenta. Na sochu shromáždili asi sto tisíc korun. Práce renomovaného umělce by byla několikanásobně dražší.

A výhry si Krhánek váží. "Pan Kožuský měl stejně starého kluka, když zemřel. Byl ve stejné životní situaci jako já. Jsem rád, že jeho památku můžu svou sochou uctít," dodává.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Den otců: v Česku se moc neslaví, mužům by se ale více pozornosti líbilo

tatínek a syn

Zatímco v mnoha zemích je Den otců již tradičním svátkem, v Česku doposud příliš nezdomácněl. Dvě třetiny lidí jej sice...

VIDEA TÝDNE: Předstíral retardaci, útok na tanker a nahý protest

Obžalovaný Petr Stojka u Obvodního soudu pro Prahu 10

Před soudem stanul muž z Prahy, který 12 let předstíral mentální retardaci a vylákal od státu na dávkách přes dva...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Najdete na iDNES.cz