Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

  16:35aktualizováno  16:35
Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman. Někteří politici se však obávají Zaorálkova vztahu k oblastem kultury.

Lubomír Zaorálek | foto: ČTK

Funkce ministra kultury má podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše dvě roviny - musí se jednat o někoho akceptovatelného prezidentem a kompetentního pro výkon funkce. Manažersky, z pohledu vedení resortu, Zaorálek kompetence podle něj pravděpodobně má.

„Pak je tam ta otázka resortu jako takového, vztahu ke kultuře a akceptace s kulturní obcí. Tam mám nejen obavy, že nesedí pirátskému pohledu na rozvoj kultury v České republice, ale tam ty kompetence nevidím,“ vysvětlil v České televizi.

Hamáček navrhl na ministra kultury Zaorálka. Prezident Zeman souhlasí

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa sociální demokraté uvažovali o někom, kdo má zkušenost s řízením resortu. „Myslím si, že je to konečně nominace, která v sobě zahrnuje vztah ke kultuře a manažerské schopnosti,“ řekl Filip. 

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný vnímá Zaorálka spíš jako odborníka na diplomacii.

„Je to ale rozhodnutí ČSSD. Já bych chtěl připomenout, že tu nejsme od toho, abychom hodnotili kompetence toho daného člověka, je to zodpovědnost předsedy sociální demokracie a hlavně premiéra,“ popsal. „Pokud se domnívá vláda, že toto je to ideální jméno, které dokáže být přínosem pro kulturu, a o to tady jde, tak nechť se potom koná podle ústavy,“ doplnil.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila potřebuje resort kultury do svého čela ministra, který kultuře rozumí a má respekt u odborné veřejnosti. „Místo toho sociální demokraté opět přichází s ryze politickou nominací člověka, který možná bude ČSSD loajální, ale o kultuře nic neví. Tratit na tom bude ČR,“ napsal na Twitteru.

21.srpna 2019 v 12:59, příspěvek archivován: 21.srpna 2019 v 16:25

Nepoučitelná ČSSD. Resort kultury potřebuje do svého čela ministra, co kultuře rozumí a má respekt u odborné veřejnosti. Místo toho sociální demokraté opět přichází s ryze politickou nominací člověka, který možná bude ČSSD loajální, ale o kultuře nic neví. Tratit na tom bude ČR.

Východisko ze situace, kdy je ČSSD v kleštích

Občanská demokratická strana doufá, že skončí „taškařice“ kolem ministerstva kultury. „Snad se Lubomír Zaorálek nebude při řízení resortu inspirovat KLDR, kterou před časem navštívil,“ komentovala to ODS na Twitteru. 

21.srpna 2019 v 15:29, příspěvek archivován: 21.srpna 2019 v 16:25

Snad taškařice kolem Ministerstva kultury tímto končí. Snad se Lubomír Zaorálek nebude při řízení rezortu inspirovat KLDR, kterou před časem navštívil. https://t.co/WfDqDcZCxa

Předseda SPD Tomio Okamura považuje nominaci Zaorálka za nepřijatelnou, v ČT řekl, že Zaorálek před rokem 1989 působil jako cenzor.

„To, že ČSSD nominovala pravou ruku Bohuslava Sobotky svědčí o naprosté kádrové nouzi,“ řekl. Nevěří také, že s nominací skončí vládní krize, podle něj je příčinou sporů vládní angažmá sociální demokracie. 

Matyáš Chochola, sochař a jeden z organizátorů demonstrace před ministerstvem kultury, která se uskutečnila na konci dubna, vnímá jmenování Zaorálka jako východisko ze situace, kdy je ČSSD v kleštích. „Je to jedna z možností, kdy je pan Zaorálek jistou protiváhou prezidentu republiky,“ řekl. 

„Budeme trvat na tom, aby nový ministr vzal za své naše požadavky a ohledně změn co se táře Národní galerie a odborných rad, které by podle nás měly v kulturních institucích začít fungovat,“ uzavírá Chochola.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Staníkovi podmínku za nenávistné výroky

Soud neprojevil žádnou statečnost, prohlásil Staník po zamítnutí odvolání

Odvolací pražský městský soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční podmíněný trest kvůli...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Politická šaráda posledních měsíců pokračuje. Politici reagují na Zemana

Miloš Zeman, Týden s prezidentem

Miloš Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov řekl, že by v případě obnovení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše využil...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz