Rathův nekonečný příběh. Po sedmi letech od zatčení ho čeká klíčový proces

  0:33aktualizováno  0:33
V úterý to bude sedm let, co se vleče kauza Davida Ratha. A zatímco před časem Vrchní soud v Praze mu překvapivě rychle a neveřejně zrušil trest vězení, v červnu se stejný scénář opakovat nebude. Soud si totiž na rozhodnutí vyhradil celých 11 jednacích dní.

Od zatčení Davida Ratha uplyne v úterý už sedm let. | foto:  Petr Topič, MAFRA

U běžných kauz se přitom odvolání u vrchního soudu vyřeší za jedno dopoledne. Soud dokonce zve i svědky, kteří doposud nikdy vyslechnuti nebyli. V úterý ovšem uplyne od Rathova zatčení už sedm let. Jeho kauza platí za učebnicový příklad zdržování. Od padání z kola, výměny advokátů či několikadenní závěrečné řeči.

Teď však bude velké finále, a když soud příští měsíc potvrdí dosavadní rozsudek, Rath by mohl během léta dostat výzvu k nástupu do vězení na osm a půl roku.

Fotogalerie

„Počet jednacích dnů byl stanoven s ohledem na rozsáhlost věci, dosavadní intenzivní procesní aktivitu obhajoby a množství jí uplatněných námitek. Bude třeba se s nimi vypořádat. Bereme ohled i na předpokládané dokazování, které bude prováděno na základě návrhů stran i z vlastní iniciativy soudu,“ avizuje mluvčí vrchního soudu Simona Heranová. 

O programu už je informován i hlavní obžalovaný. „Vím, že byli obesláni někteří svědci, dokonce dva takoví, kteří dosud vyslechnuti nebyli,“ řekl Rath. Jména svědků říct nechtěl.

Rath se však u soudu objevil i minulý čtvrtek. Středočeský krajský soud totiž řeší další várku jeho údajných korupčních skutků. Druhá kauza má několik let zpoždění za tou první a letos lze sotva čekat rozsudek.

Dvakrát je tam o „čurání“

Senát nyní přehrával špatně srozumitelné odposlechy z kanceláře obžalované Kateřiny Kottové, tehdy ředitelky kladenské nemocnice. Občas to zapraskalo, občas byla slyšet změť hlasů a tu a tam zřetelná věta, třeba: „Já musím čurat“ nebo „V šest přijde David“.

Jen zřídkakdy pronesená věta evidentně souvisela s projednávanou kauzou, ale ani tak nešlo o zásadní informace. I proto projednávání trvá tak dlouho.

Smířen s vězením

Rath tak neměl velkou práci s tím odposlechy napadat a zpochybňovat. Jednou dokonce prohlásil, že má důkaz o tom, že je policie účelově sestřihávala a omylem tam jednu pasáž má dvakrát. Krátce za sebou tam podle něho byla věta „já musím čurat“ a nikomu by se prý asi na toaletu nechtělo dvakrát po sobě, tvrdil Rath u soudu.

Zajímavé, divil se Rath milionům v krabici, kterou nesl

Druhá kauza by mohla Rathovi přinést zvýšení trestu, pokud by byl uznán vinným. Někteří obžalovaní také figurují až v této druhé kauze – například generální ředitel firmy Metrostav Jiří Pilát.

Jeho rétorika se však přece trochu mění. Dřív končil každou řeč větou, že se bude soudit třeba až ve Štrasburku. Dneska už připouští, že může jít klidně do vězení.

Červnové odvolací řízení u vrchního soudu bude rozhodně důležitější. Rath se bude hájit, že původní zrušení jeho rozsudku bylo správné a soud se do dnešní fáze vůbec neměl dostat.

Soudní anabáze Davida Ratha

● Bývalý hejtman David Rath dostal v roce 2015 u krajského soudu za korupci osm a půl roku vězení. 

● Rozsudek však zrušil právě vrchní soud o rok později, protože neuznal odposlechy ani závěry, které z nich vyplývaly. Odposlechy byly prý špatně odůvodněné.

● Nejvyšší soud měl opačný názor a odposlechy podle něj platí.

● Rath trest osm a půl roku proto loni dostal od krajského soudu podruhé.

● Teď v červnu je zase na tahu vrchní soud, který Rathovi minule „pomohl“.

● A aby to bylo ještě složitější, mezitím už je v běhu druhý proces s Rathem a spol. kvůli údajným dalším korupčním skutkům.

● Zrovna tento čtvrtek soudkyně Iva Říhová nechala přehrávat prostorové odposlechy.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Babiš vyhrál eurovolby, ale s vráskami na čele

Předseda ANO Andrej Babiš komentuje na tiskové konferenci úspěch hnutí ve...

Vyhrál volby, o polovinu zvýšil zisk z těch předchozích, ale důvod k bouřlivé oslavě Andrej Babiš nemá. Hnutí ANO...

VIDEO: Do Brna přiletěl legendární americký vrtulník Black Hawk

V Brně přistál slavný vrtulník Black Hawk. Lidé ho mohou prohlédnout v rámci...

Black Hawk nebo též Černý jestřáb známý také ze slavného filmu Ridleyho Scotta přistál v neděli na brněnském...

Při nehodě výletního vláčku se zranilo šest cestujících, z toho čtyři děti

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Víkendová výstava historických traktorů a stabilních motorů, která se konala v Jabloňově na Žďársku skončila v neděli...

Najdete na iDNES.cz