Politik ČSSD, který provozoval nevěstinec, má pochybný lustrační list

  0:13aktualizováno  0:13
Významný sociální demokrat Miloslav Mrština, který v Náchodě provozoval nevěstinec, na jehož přestavbu podle všeho čerpal státní dotace, má pochybné lustrační osvědčení. Jinými slovy – policie někdejšího komunistického režimu jej vedla jako svého tajného spolupracovníka, on však předkládá dokument, že tomu tak nebylo.

Pochybné lustrační osvědčení Miloslava Mrštiny | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Paradoxně na to upozornil šéf jeho strany Jiří Paroubek v reakci na informace, které přinesla včerejší MF DNES. - ČSSD dotovala přestavbu nevěstince státními miliony

"ČSSD se distancuje od praktik v článku popsaných jako poskytování služeb veřejného domu," prohlásil Paroubek. "Nejen na základě těchto informací, ale i vzhledem k sílícím informacím, které zpochybňují minulost pana Miloslava Mrštiny, především jeho lustrační osvědčení, budeme požadovat od krajské organizace ČSSD v Královéhradeckém kraji prošetření všech podezření, která se Miloslava Mrštiny týkají," uvedl.

Miloslav MrštinaMrština předložil MF DNES negativní lustrační osvědčení. "Když jsem byl v předsednictvu, tak to (lustrační osvědčení) sami chtěli. Protože když jste členem předsednictva, tak to musíte mít," smál se.

MF DNES však získala z archivu bezpečnostních složek Mrštinův svazek. "Ve třech registračních protokolech, které vede archiv bezpečnostních složek, je vedena osoba Miroslav Mrština," říká mluvčí archivu Jiří Reichel.

Mrština, tentokrát už bez smíchu, svazek zpochybnil. "Tohle není můj podpis, to není moje písmo. To je moje fotka, to je z občanky," řekl. I tak by mu úřady podle zákona musely vydat pozitivní osvědčení.

Ministerstvo vnitra se k lustračnímu osvědčení odmítá vyjádřit. "S ohledem na ochranu osobních údajů nemůže ministerstvo vnitra potvrzovat skutečnost, zda si někdo zažádal o vydání lustračního osvědčení. Také není možné sdělit, zda lustrační osvědčení bylo vydáno a s jakým výsledkem," říká Jana Malíková, mluvčí ministerstva vnitra.

Není proto úplně jasné, zda má Mrština v ruce padělek, nebo mu ministerstvo vydalo chybný dokument. Obojí je možné. Ve svazcích je totiž veden jako Miroslav, ve skutečnosti se jmenuje Miloslav.

Ve spisu, jehož část má MF DNES k dispozici, je však Mrštinův vázací akt psaný rukou. Je tedy možné, že se vědomě prokazoval nepravým lustračním osvědčením. Mohl se tak dopustit i podvodu. 

Mrštinův akt psaný rukou, v němž se hlásí ke spolupráci s SNB

Mrština spolupráci s komunistickou tajnou policií popírá, vzpomněl si však na důstojníka, který je ve svazku veden jako jeho řídící důstojník. Jmenoval se Miroslav Veis.

"To byl takovej vyžírka, chodil do vinárny a otravoval. Byl to policajt," vzpomíná Mrština. Ve svazku jsou však i podrobnosti jeho spolupráce.

"S Mrštinou je již delší dobu udržován běžný styk a v poslední době byl znovu vytěžován ke svému pobytu v­ Rakousku, kdy sdělil celkem zajímavé poznatky k osobě emigranta Jaroslava Hronovského, emigranta Durana a k­ osobě Doskočila Václava, vedoucího hotelu Metuj v Novém Městě n. Metují," píše kapitán Veis.

A mladého donašeče na závěr ještě chválí: "V práci je vždy čistý, upravený a své zaměstnání vykonává jako koníčka. Jde o inteligentního mladého člověka, který dovede udržet hovor na každé téma."

Pokud ministerstvo zjistí, že Mrština získal čisté lustrační osvědčení neprávem, bude to podle mluvčí řešit. "V případě, že ministerstvo vnitra získá informace, které mají vliv na již vydaná lustrační osvědčení, osloví dotyčnou osobu se žádostí o vrácení lustračního osvědčení a vydá osvědčení nové," dodává Malíková.

Ve spise je i  tajné heslo pro případ mimořádných událostí, když se chtěl Mrštinův řídící důstojník spojit se svým agentem: "Vyřiďte Jardovi, že se má stavit u Jiřího." MF DNES mu ji přečetla, Mrština však nereagoval.

Čtěte v páteční MF DNES

Více o dotacích pro Mrštinův nevěstinec čtěte v dnešní MF DNES.

.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz