Příběh Grosse: Myslím to upřímně, napsal na plakát. Ale už mu nevěřili

  12:01aktualizováno  12:01
„Bůh ode mě chtěl možná trochu více, než jsem v politice dokázal,“ kál se v dokumentárním cyklu České televize věnovanému bývalým předsedům vlády Stanislav Gross. Ve čtyřiatřiceti letech se stal nejmladším premiérem v historii České republiky, ale po necelém roce ve funkci skončil kvůli skandálu kolem jeho nejasných majetkových poměrů.

Předvolební billboard ČSSD s citátem Stanislava Grosse "Myslím to upřímně" (srpen 2004) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Grosse, který v pětačtyřiceti letech zemřel na nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózu, si bude široká veřejnost asi nejspíš pamatovat zejména kvůli okolnostem jeho odchodu z vysoké politiky, díky billboardu „Myslím to upřímně“ a nezapomenutelné větě, kterou vysvětloval původ peněz, za které si pořídil byt na pražském Barrandově. „Ten původ je tak křišťálově čistý, že ani křišťál křišťálově čistější být nemůže,“ uvedl Gross v parlamentu.

„Všem vám, kteří jste mi před x lety důvěřovali a pak jste měli pocit, že jsem vás zklamal, tak se vám omlouvám,“ říkal pak po letech, když poskytl obsáhlý rozhovor televizním dokumentaristům a věděl, že je nevyléčitelně nemocný (více zde).

Zemřel expremiér Stanislav Gross, bylo mu 45 let

Je to ale jen jeden pohled na něj. Ne ten zrovna přívětivý. Gross byl však také muž, který dokázal po roce 1989 v sociální demokracii vystoupat až na úplný vrchol, byl dokonce nejpopulárnějším politikem v zemi. A navzdory tomu, že začínal „jen“ v železničním depu, prokázal nesporné politické schopnosti. Již v době, kdy byl ve své straně „dvojkou“, byl mužem, bez kterého se ve straně nic důležitého nepohnulo. Dokázal zasahovat nejen do věcí, které se týkaly jeho hlavního oboru, ministerstva vnitra, které vedl, ale také do personálií či rozhodování v ekonomické sféře.

„Určitě nemohu říci, že jsem člověk, který vždy dělal jen dobré věci, u kterých bych s čistým svědomím mohl říci, že to byly čisté věci,“ přiznal po letech Gross v televizním dokumentu.

Dokázal korigovat Zemanovy excesy, vzpomíná Paroubek

„Myslím, že jsme byli přátelé, a mrzelo mě, jak v politice skončil. Podle mě to nebylo nutné. Málo se v posledních deseti letech připomíná, že v době, kdy byl v ČSSD na vrcholu Miloš Zeman, byl to právě Stanislav Gross a Petra Buzková, kteří nejvíce korigovali excesy, jichž se Zeman dopouštěl,“ vzpomíná na Grosse pro iDNES.cz bývalý předseda vlády Jiří Paroubek. Právě on Grosse vystřídal v čele vlády a pak i ČSSD, když jeho předchůdce v roce 2005 neustál finanční skandál.

Expremiér Stanislav Gross ve fotografiích

Do politiky se Gross zapojil hned po listopadu 1989, když vstoupil do obnovené sociální demokracie a rychle v ní dokázal stoupat nahoru.

Poslancem byl zvolen již v roce 1992 a z pozice šéfa Mladých sociálních demokratů výrazně přispěl k tomu, že se šéfem strany stal Miloš Zeman. Byl pak spolu s ním nejvýraznější politickou tváří strany.

Exprezident Václav Havel ho dokonce řadil mezi naděje české politiky a průzkumy obliby Grossovi přály. Na druhou stranu je třeba říci, že ovládal umění uhnout před nepříjemnou otázku a novináři si ho budou pamatovat jako muže, jenž v případě potřeby dokázal parlamentními kuloáry procházet s telefonem přiloženým k uchu, aniž by telefonoval. Jen aby nemusel odpovídat.

Nepletl si ČSSD s komunistickou stranou

Do Zemanovy vlády na post ministra vnitra se Gross dostal na jaře 2000 a tuto pozici si držel i v pozdější vládě Vladimíra Špidly. Oblibu u policistů si získal tím, že prosadil zvýšení platů příslušníků ozbrojených sborů, na čemž si hodně zakládal. „Když byly velké povodně, tak tuto exponovanou pozici ministra vnitra velmi dobře zvládl,“ vzpomíná Špidla. Gross byl podle něj mimořádně politicky talentovaný muž, který si také dobře uvědomoval, že ČSSD není nějakou obdobou komunistické strany.

Grossovy schopnosti lze ukázat na tom, jak se při prezidentské volbě v roce 2003 dohodl s Vladimírem Špidlou a společně s dalšími poslanci ČSSD poslali Miloše Zemana jako důchodce na Vysočinu. Což o rok a půl později Grossovi nebránilo v tom, aby s pomocí zemanovského křídla na jednání špiček strany dokázal svrhnout Vladimíra Špidlu a usednout na jeho pozici. Na toto období a počínání Grosse nynější šéf poradců premiéra Bohuslava Sobotky Vladimír Špidla už vzpomínat nechce.

Svého „panování“ v čele vlády a ČSSD si ale Gross moc neužil. Skandál, který ho nakonec potopil, odstartovalo upozornění novinářů na nejasný původ peněz, za které si pořídil byt v Praze na Barrandově.

Kalousek: Je slušné se za něj pomodlit, ostatní je nepodstatné

O výzvě Miroslava Kalouska, tehdy ještě politika KDU-ČSL, že má okamžitě rezignovat, se Gross dozvěděl v okamžiku, kdy vystoupil z letadla v Paříži, kam letěl na služební cestu. Tehdy se ještě výzvě na schůdkách letadla smál, ale tíha aféry, kdy bruslil mezi vysvětlováním, kde vzal peníze, ho nakonec srazila. „V kontextu dnešního dne to jsou už nepodstatné vzpomínky. Je škoda každého mladého života. Je slušné se za něj pomodlit,“ řekl iDNES.cz Kalousek.

Když v roce 2005 Gross odešel z politiky, začal se věnovat advokacii a „zázračně“ zbohatl díky obchodu s akciemi společnosti Moravia Energo. Obchod vyšetřoval Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, ale v roce 2008 prohlásil transakci za legální a případ uzavřel. Ze peníze si Gross pořídil luxusní apartmán na Floridě. (o Grossových obchodech více čtěte zde)

Pak už se na veřejnosti tolik neobjevoval. O jeho vážné a nevyléčitelné nemoci, kvůli níž zemřel velmi mlád v 45 letech, se mluvilo už delší dobu. O svého tátu jeho dvě dcery přišly ve svých pouhých sedmnácti, respektive dvanácti letech.

Politici vzpomínají na Stanislava Grosse: 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Slunečný a tropický týden v pondělí a v úterý zbrzdí oblačnost

(ilustrační foto)

Čeká nás slunečný a tropický týden. V pondělí a úterý se sice ještě budeme potýkat s oblačností, od středy však...

Šance pro rodiče. Příměstské tábory a letní školy stále berou děti

Letní badatelská školka v Druztové u Plzně.

Přihlášky na příměstské tábory přicházejí už od jara, místa ale pořád jsou. Po celé republice totiž v posledních letech...

O následcích konfliktu na Ukrajině promluví v Rozstřelu psycholog Prokopjuk

Rostislav Prokopjuk, ukrajinský psycholog žijící v Praze

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Najdete na iDNES.cz