Politickou kometu, Johna a jeho véčkaře, tlačí vzhůru protestní hlasy

  12:26aktualizováno  12:26
Raketový úspěch mají podle průzkumů veřejného mínění Věci veřejné. Ve Sněmovně by je ráda viděla téměř desetina voličů, bývalý moderátor Novy a spisovatel Radek John vede i v popularitě politiků. "Hodně jim pomáhají protestní hlasy, jak zprava, tak od lidí, kteří by klidně podpořili i KSČM," vysvětluje sociolog Jan Hartl.

Radek John se svými Věcmi veřejnými | foto: Martin Adamec, MAFRA

Vzestup Věcí veřejných, které mají zhruba měsíc před volbami podle průzkumů velmi dobrou šanci proniknout do parlamentu, je o to zajímavější, že jsou stranou, která je stále tak trochu nečitelná.(Věci veřejné atakují v průzkumu 10 procent hlasů)

Na jednu stranu chtějí "véčkaři" zrušení poplatků v lékárnách, ale i třeba daňovou amnestii pro lidi, kteří mají peníze "ulité" v zahraničí. Tedy věci, které mohou oslovit velmi rozdílné voliče.

"Věci veřejné těží z toho, že je část mladších, vzdělanějších voličů vnímá jako středopravou alternativu vůči unaveným, již zaběhlým stranám. Ale přitahují k sobě i část voličů, kteří většinou nadávají, jak se všude krade a je korupce, tedy i lidi, kteří jsou buď nevoliči nebo by je mohla oslovit radikální levice," řekl iDNES.cz Hartl. Plus působí efekt, že si Johna tito lidé stále spojují s jeho působením na Nově v investigativním pořadu Na vlastní oči.

Podle politologa Jana Kubáčka pomáhá Věcem veřejným, že se záměrně neprofilují jako vyhraněná konzervativní či liberální strana a "surfují" hlavně na náladě naštvaných voličů. "Tam je velmi silný rezervoár hlasů," míní Kubáček.

Johnovi neuškodil útok z ČSSD, spíš naopak, míní politolog

Ke vzestupu Věcí veřejných paradoxně podle Kubáčka přispěla sociální demokracie, když na Johna zaútočila kvůli působení ve společnosti Ora print. Ta vydávala předražený časopis pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.(Radku, alespoň nemlaskej, vzkázala Johnovi ČSSD)

"Voliči to přijali jinak, než ČSSD předpokládala. Vlastně tím označila Věci veřejné za soupeře, kterého i ona bere vážně," uvedl Kubáček. Johnově straně pomáhá podle něj i to, že se pravidelně objevuje v televizi - v předvolebních Otázkách Václava Moravce.

Oldřich Zajíc, ředitel společnosti SANEP, podle jejíhož průzkumu by právě Radka Johna lidé nejradši viděli jako budoucího premiéra, ale upozorňuje na jisté riziko pro "véčkaře", které z nich může snadno udělat opravdovou kometu - tedy že chvíli září, ale pak zapadne.

"Kromě toho, že pan John oslovuje voliče napříč spektrem, má podporu u lidí, kteří zdaleka nejsou rozhodnutí a váhají, koho podpoří, nebo k volbám nakonec ani nejdou," upozorňuje Zajíc.

Protestní hlasy se přelévají, jejich podpora není jistá

"Věci veřejné prostě ještě nemají úplně pevnou voličskou základnu. V situaci, kdy se přelévají hlasy pravicových voličů od ODS k TOP 09 a nyní částečně i od TOP 09 právě k Radku Johnovi a jeho straně, se musí hlavně snažit, aby o příznivce, kteří se k nim teď hlásí, zase rychle nepřišli," řekl iDNES.cz Zajíc.

Na "lámání chleba" dojde, až se voliči ještě na poslední chvíli před svým rozhodnutím začnou více zajímat o programy a o to, co vlastně Věci veřejné nabízejí. Pak se podle Zajíce "protestní voliči" rozhodnou, zda podpoří Johna, TOP 09, Zemanovu Stranu práv občanů nebo se nakonec k volebním urnám ani nevypraví.

John tento týden v centru Prahy odstartoval závěrečnou část volební kampaně Věcí veřejných namířenou - jeho slovy - "proti politickým dinosaurům". Řekl, že jeho strana bude podporovat obnovení progresivního zdanění (vyšší daně pro lidi s nejvyššími příjmy), stanovení standardů ve zdravotnictví a placení za nadstandard i protikorupční opatření.(více o startu kampaně Věcí veřejných čtěte zde)

"Podpoříme všechny návrhy směřující proti korupci, ať je předloží kdokoli z pravice nebo z levice," prohlašuje šéf Věcí veřejných.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Měsíc se v noci částečně noří do stínu. Vidět jsou i Jupiter a Saturn

Částečné zatmění Měsíce v Praze (16. 7. 2019)

V noci na středu je možné pozorovat hlavní fázi částečného zatmění Měsíce. Půl hodiny před půlnocí byl ponořen zhruba...

Africký mor se podařilo vymýtit, divočáci se ale na Zlínsku přemnožují

Ilustrační snímek

Divoká prasata se vracejí ve velkém na Zlínsko, kde jejich populaci myslivci kvůli africkému moru nedávno téměř...

Přetrvávající sucho kazí plány vodákům. Rafty nejspíš letos vůbec nevyplují

V Rožmberku nad Vltavou čeká vodáci zpestření v podobě jezu.

Letošní sucho trápí vodáky. I po víkendových deštích zůstává část řek nesplavná či na hranici splavnosti. Hladina se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz