Povodňový chaos zavinil Svoboda, nenechal nám kontakty, tvrdí TOP 09

  9:31aktualizováno  9:31
Člen pražského krizového štábu a předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra vrátil exprimátorovi Svobodovi jeho výtku, že "topka" podcenila přípravy na povodeň. Postěžoval si, že Svoboda, jehož nedávné odvolání TOP 09 prosadila, nenechal na magistrátu kontakty na krizové štáby.

Šéf zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra a náměstek pověřený výkonem funkce primátora Tomáš Hudeček | foto:  František Vlček, MAFRA

Podle Vávry si někteří starostové městských částí navíc pletou magistrátní krizový štáb s předvolebním mítinkem pro komunální a parlamentní volby. Někteří oslovení starostové s tím ale nesouhlasí a ze zmatků viní magistrát.

Exprimátor Prahy Svoboda:

Se stavěním hrází se začalo pozdě

Hasiči staví protipovodňové zábrany 2. června na pražské Kampě. Vpravo je...

Hasiči staví protipovodňové zábrany 2. června na pražské Kampě. Vpravo je bývalý primátor Bohuslav Svoboda.

Například o starostce Prahy 2 Janě Černochové (ODS) Vávra řekl, že "pracuje více na vlastním PR" než na tom, aby byl štáb konstruktivní a efektivní částí řízení Prahy.

Černochová Vávrova slova odmítla. "Jaký PR bych si mohla dělat na uzavřeném jednání starostů a představitelů města?" řekla. Na jednání krizového štábu podle ní naopak vládne anarchie a Vávra samotný nemá v krizovém štábu žádnou funkci. Výtky směrem k vedení města podle ní zněly z úst starostů nejen za ODS, ale i jeho vlastní TOP 09.

"Na základě čeho se do situace vnořil pan Vávra? Jaký má mandát? To, co probíhá na hlavním městě, je anarchie. Křičíme tam, že nám Botič zaplavuje územ í a nemůžeme se dovolat, co bude," řekla ČTK Černochová.

Nejasno kolem škol a školek

Starostové si prý informace musí zjišťovat svépomocně. Nejasnosti podle ní v noci panovaly i v tom, jak mají během pondělka fungovat školy a školky. Starostové se prý z televize dozvěděli, že budou všechny na území Prahy zavřené, hodinu před tím na společném jednání prý takové rozhodnutí vůbec nezaznělo.

Jarní povodně

"Rodiče dětí nám pomáhají, proto jsme se rozhodli, že mohou své děti dát do Sokola Vinohrady, kde pro ně bude připraven program," řekla starostka.

Zmatek v krizovém štábu panuje i podle starosty Prahy 5 Miroslava Zeleného (ÚNP). "To není v operačním systému, ale v řízení. Například jsem požádal o deky a lehátka do evakuačního centra a bylo mi řečeno, že si mám někam volat, ale nikdo mi nebyl schopen říct, kam a zda budou," řekl Zelený.

Způsob řízení ze strany města se nelíbí ani místostarostovi Prahy 10 Bohumilu Zoufalíkovi (nestraník). "Nedostali jsme vůbec žádné informace v souvislosti s Botičem. Vše jsme museli řešit vlastními silami včetně vybudování zábran a podobně. 

Takhle se v Praze rozvodnil jinak klidný Botič

Museli jsme například evakuovat domov důchodců, ve kterém máme i 15 vozíčkářů a 10 nepohyblivých lidí. Všechno jsme dělali sami. Stejně na tom byly ostatní městské části, kterými Botič teče, tedy kromě nás i Praha 15, 4 a 2," řekl Zoufalík.

Je to problém Černochové, tvrdí Vávra

"Radnice se nehádá, my se nehádáme. Pokud má problém paní starostka Černochová, je to její nezadatelné právo," odpověděl Vávra na otázku, zda ani velká voda nezchladila rozhádané strany někdejší pravicové koalice.

Povodně 2013 ve fotografiích

Vávrova TOP 09 nedávno dosáhla Svobodova odvolání a konce koalice obou pravicových stran na magistrátu. Bývalý primátor v neděli nynější prozatímní vedení města za reakci na povodeň ostře kritizoval. Serveru iDNES.cz například řekl, že se stavbou protipovodňových zábran se začalo pozdě.

"Minulý týden to byl jeho krizový štáb, ve kterém nebyl ani základní seznam lidí, kteří na jednotlivých městských částech řídí jednotlivé krizové štáby," kontroval Vávra. Je mu prý "velmi nemilé", že věc musí novinářům sdělit takto jmenovitě.

Chyběl podle něj seznam telefonů, mobilů či adres elektronické pošty či jiné komunikace se starosty městských částí. Vávra to pokládá za "naprosto neuvěřitelné".

"Upřímně řečeno, musím konstatovat jednu velmi vážnou obavu, že po těch deseti letech od těch velkých povodní systém krizového řízení Prahy nebyl úplně tak výkonný, jak by být měl," uvedl zastupitel za TOP 09.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Z miliardového tendru na obrněnce odstoupila Puma, zůstávají tři uchazeči

V soutěži na dodávky 210 pásových obrněných transportérů pro českou armádu zůstávají jen tři výrobci, kteří v úterý...

Začala platit vyhláška proti převlekům, první pokutu dostal myšák Mickey

Od úterního rána hlídky městské policie kontrolují pouliční umělce v ulicích Prahy. Dnešním dnem začala platit novela...

Poslanci odsoudili tureckou invazi v Sýrii jako porušení mezinárodního práva

Poslanecká sněmovna v úterý odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš...

Poslanci uctili Gotta minutou ticha, chtějí zaujmout stanovisko k Turecku

Sněmovní strany se chtějí v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Po začátku úterní schůze uctili...

Najdete na iDNES.cz