Politici přiklepli podnikatelům miliony na soukromý hotel v Krkonoších

  11:06aktualizováno  11:06
Bratrům Petrovi a Martinovi Vrtalovým se povedl skvělý byznys. Poslanci jim při "porcování medvěda" v roce 2006 přiklepli 25 milionů korun na neziskové sportovní centrum v Harrachově. Peníze ale zřejmě skončily v luxusním hotelu, který je teď na prodej za 120 milionů, napsaly Hospodářské noviny.

Michal Kraus se ocitl v podezření, že stál za dotací, která šla nakonec na jiné účely. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Čtyřhvězdičkový hotel postavila v Harrachově firma PV Real z Prostějova, která patřila bratrům Vrtalovým. Ti také před pěti lety žádali stát o příspěvek na neziskové sportovní a relaxační centrum.

Poslanci jim na svém posledním zasedání čtyři dny po sněmovních volbách dotaci ve výši 15 milionů korun schválili. A navíc za rok přihodili dalších deset milionů jako bonus.

V místech však dodnes žádné sportoviště nestojí. Jen luxusní hotel s 99 lůžky, saunou, bowlingem i bazénem a vedle něj ještě tři apartmánové domy. Bratři Vrtalové svou firmu loni prodali a o dotaci se nechtějí slovem bavit. "Děkuji, na shledanou," uvedl Martin Vrtal a položil telefon.

Krausova rodina u hotelu vlastní dva byty

Hospodářské noviny poukazují na fakt, že v apartmánovém domě vlastní dva byty rodina Michala Krause, bývalého poslance ČSSD, který byl v minulosti předsedou rozpočtového výboru a osobou, která měla při "porcování medvěda" velký vliv.

Jeden byt si v Harrachově koupil v roce 2006 tehdy devatenáctiletý Krausův syn Pavel (hypotéku na sebe však vzali otec se starší dcerou). Druhý apartmán si zde Kraus s manželkou pořídili loni na podzim, to už ale od v pořadí třetího majitele.

Kraus se tak ocitl v podezření, že pořízení bytu mohlo souviset se zajištěním státních peněz pro soukromou firmu. "Kdo mě opravdu zná, ví, že uplácet, natož takto primitivně, jsem se nikdy nenechal," konstatuje Kraus, který se z vysoké politiky poroučel právě v roce 2006 po takzvané "kakaové aféře" a nyní plánuje návrat do vysoké politiky.

Dokázat, jak byty financoval, ovšem Kraus nechce. "I když akce je z mého volebního obvodu, v roce 2005 ji v rámci medvěda rukou společnou a nerozdílnou navrhli dva současní a bývalí poslanci různých stran z jednoho moravského regionu, z něhož je i investor dané akce. V roce 2006 jsem už ve Sněmovně nebyl," napsal mimo jiné Kraus v SMS Hospodářským novinám.

"Syn byt kupoval ještě před přiklepnutím dotace a na hypotéku, když mu jej přenechal jeden náš známý, který se nakonec rozhodl si byt pořídit jinde. To, že domy stavěl stejný investor jako sportovní centrum, je náhoda. Byl bych velmi hloupý, kdybych vám v SMS tvrdil něco, co bych nemohl doložit. Ale nemám sebemenší důvod cokoliv ukazovat," dodal Kraus.

Firmu PV Real bratři Vrtalové loni prodali. Za kolik, se neví. Hotel je nyní i s firmou na prodej. Podle realitní kanceláře, která ji nabízí, je zájemců o nemovitost v hodnotě 120 milionů korun dost.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

Kožešinové farmy budou žalovat stát o miliony, překazil jim výnosný obchod

V následujících týdnech farmu zakonzervuje a uzavře. Pokud od státu nedostane...

Na kožešinové farmě ve Velkém Ratmírově u Jindřichova Hradce jsou tisíce prázdných klecí v šestatřiceti halách. Ještě...

Autobus v Mělníku spadl ze srázu, zraněni jsou řidič a dvě cestující

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Najdete na iDNES.cz