Vedli velká města, navzdory tomu jsou teď někteří politici bez práce

  0:03aktualizováno  0:03
Čtyři roky měli vliv na to, jak se bude žít statisícům lidí ve městech, která vedli. Po volbách se však stali řadovými občany a novou práci nemají. Zatímco pražská exprimátorka Adriana Krnáčová zatím od ANO nedostala nabídku nového postu, o bývalém primátorovi Brna Petru Vokřálovi se mluví jako o možném novém ministrovi školství.

Stávající brněnský primátor Petr Vokřál reaguje na vznik čtyřkoalice, která obešla jeho ANO. To přitom v Brně získalo ve volbách nejvíc hlasů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Čtyři roky vedli největší tuzemská města, po volbách ale museli politici v mnoha případech odejít. Voliči rozdali karty jinak a do čela Prahy a Brna se dostali jiní. ANO tak kvůli tomu řeší, co dělat se svým místopředsedou Petrem Vokřálem, který je teď trochu „plonkový“.

Fotogalerie

S hnutím získal nejvíce hlasů, ale nebyl schopen složit koalici a zamířil tak po čtyřech letech ve funkci primátora do opozice. Přestože se spekulovalo, že by mohl nahradit v funkci ministra dopravy Dana Ťoka (ANO), pod nímž se kývá židle kvůli problémům s dálnicí D1, minulý týden přinesly Lidové noviny zprávu o tom, že by Vokřál mohl být spíše novým ministrem školství, jímž je nyní Robert Plaga (za ANO). Že by měla taková výměna nastat, nechce nikdo oficiálně potvrdit.

Sám Vokřál říká, že úplně bez práce není. „Myslel jsem si, že budu chvíli odpočívat, ale ještě se mi to nepodařilo. Věnuji se nyní projektům v rámci kraje a věcem uvnitř ANO. Snad budu mít čas po sněmu hnutí. Ale jinak si nechávám odstup a uvidíme,“ sdělil iDNES.cz Vokřál s tím, že není zcela bez příjmů.

Zhruba už půl roku se objevují i různé informace o tom, kde by mohla zakotvit bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Mluvilo se o tom, že by mohla zamířit coby velvyslankyně do Izraele, Německa či Řecka, ani do jedné z těchto destinací minimálně v roli diplomatky nezamířila.

Krnáčová dosud sedí v dozorčí radě pražského kongresového centra, které chystá rekonstrukci a výstavbu nové haly za 600 milionů korun. Není však jasné, zda si post udrží. Může ji odvolat nové vedení Prahy. Zda dělá vedle toho ještě něco jiného, není jasné. S médii moc nekomunikuje a ani lidé z jejího okolí to netuší kromě toho, že si užívá volna. S takovými plány se netajila Krnáčová ještě před koncem ve své funkci.

Po zhruba čtvrt roce hledá nové uplatnění i exprimátorčin stranický kolega Radek Lacko, který v minulém volebním období zastával funkci radního pro zdravotnictví a bydlení. Dosud je bez práce.

„Na úřad práce jsem po konci na radnici ale nešel,“ řekl iDNES.cz Lacko. Práci na plný úvazek si však hledá. V současnosti zastává post opozičního zastupitele na pražském magistrátě a v Praze 4. Za každou funkci však bere jen několik tisíc korun měsíčně, tedy to nelze brát jako práci na plný úvazek. Vyjednává proto o politické funkci na radnici městské části, zároveň se poptává po místu na ministerstvech zdravotnictví a místního rozvoje.

I přes debakl zůstali ve službách města

Volební porážka, a to i taková, že strana strana úplně zmizí z radnice, však pro několik komunálních politiků neznamenala konečnou. Bývalý náměstek pro kulturu brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno) i přes debakl jeho uskupení v komunálních volbách nadále zůstává na radnici. Zastává post poradce nového radního pro kulturu Marka Fišera (Piráti). Má mu pomáhat s dokončením velkých kulturních projektů, které sám rozjel.

„Projekční příprava bude trvat zhruba ještě tři čtvrtě roku a pak se rád vytratím. Jde mi o to, abych měl jistotu, že se oba projekty podaří dotáhnout do konce. V současnosti jsme s panem Fišerem prakticky v denním kontaktu, předávám agendu a veškeré informace o ní,“ řekl v listopadu MF DNES Hollan.

Jako Hollanovi v Brně se podařilo v Praze zůstat ve službách města bývalé náměstkyni primátorky Petře Kolínské (Zelení). Přestože její strana zažívá od parlamentních voleb pád preferencí u pražských voličů, přízeň jí zůstala u nového vedení metropole. To ji ponechalo v dozorčí radě dopravního podniku, který je největší městskou společností v Česku.

Kolínská se do vedení metropole dostala zhruba 1,5 roku po volbách, v roce 2016. Ve funkci nahradila svého stranického kolegu Matěje Stropnického, kterému tehdy připadl jiný placený post, byť ne tak výrazný. Po svém loňském konci v politice si Stropnický pořídil zámek, který nyní opravuje.

Výrazný pražský politik Petr Dolínek (ČSSD), který se do paměti obyvatel Prahy zapsal coby náměstkem primátorky pro dopravu, se po konci na pražské magistrátu naplno přesunul do Poslanecké sněmovny, jejíž je členem od parlamentních voleb v roce 2017.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Průměrný záškolák má 37 neomluvených hodin. Často je kryjí i rodiče

Ilustrační snímek

Školní vysvědčení má speciální kolonku na neomluvené hodiny. V minulém školním roce do ní učitelé zapsali o poznání...

Úředníci zmrazili miliardy za Škodu Transportation, šly na anonymní účty

Škoda Vagonka vyslala na koleje vlakové jednotky, které znají miliony Čechů,...

Úřady zmrazily tři z osmi miliard korun, které inkasovala kyperská společnost CEIL za prodej firmy Škoda...

Nakažených pneumokokem v porovnání s loňskem přibylo. Může za to chřipka

Ilustrační snímek

Zánět mozkových blan, těžký zápal plic či otrava krve. To jsou jen některá z onemocnění, která může mít na svědomí...

Najdete na iDNES.cz