Ke „klausovcům“ přibyl Tlustý, Macek je má za trosečníky

  13:45aktualizováno  13:45
Ačkoliv exprezident Václav Klaus ještě nepotvrdil návrat do aktivní politiky, sympatizanti této myšlenky spjatí s minulostí v ODS se hlásí každým dnem. Po Borisi Šťastném se ozvali Vlastimil Tlustý či Mirek Topolánek. Naopak je ostře zkritizoval Miroslav Macek, označil je za trosečníky.

Vlastimila Tlustého a Mirka Topolánka kdysi rozdělil přístup ke skládání druhé Topolánkovy vlády, v níž už pro Tlustého nezbylo místo - ministrem financí se místo něj stal Miroslav Kalousek. | foto: MF DNES

Vlastimil Tlustý redakci iDNES.cz sdělil, že by do uskupení šel. "Zdravý selský rozum," odpověděl na dotaz, co ho k rozhodnutí vede.

Zatím teoretickou podporu vyjádřil bývalý senátor Petr Pakosta, který ODS opustil v lednu 2012. Upozornil, že hlavní předpokládaný aktér celého podniku se zatím nevyjádřil.

Senátor Petr Pakosta
Vlastimil Tlustý
Boris Šťastný (ODS)

Zleva Petr Pakosta, Vlastimil Tlustý a Boris Šťastný. Všechny tři zaujala možnost, že vznikne nový politický subjekt zaštítěný Václavem Klausem.

Jste trosečníci, vzkazuje Miroslav Macek

Zakládající místopředseda ODS Miroslav Macek se na rozdíl od řady dlouholetých straníků toužících po návratu Václava Klause proti novému projektu ostře vymezil.

Miroslav Macek

"Komentátoři se předhánějí v dohadech, kolik 'politických osobností' musí vyjádřit přání být zaštítěny Václavem Klausem, aby se nechal přesvědčit k aktivnímu návratu do politiky. Ať se rozhlížím jak se rozhlížím, zatím nevidím ani jednu, jen trosečníky, kteří hledají další lehkoživné angažmá a doufají, že voličstvo zapomene na jejich zoufalou minulost," uvedl Macek na svém blogu.

Sám Macek v minulosti čelil dvěma aférám - zbohatnutí v kauze Knižního velkoobchodu a údajnému tučnému honoráři za konzultace pro Erste Bank při privatizaci České spořitelny (neprokázalo se ale, že by šlo o úplatek). Obě srazily jeho kredit v ODS. Profiloval se jako kritik Václava Klause, za něhož se nicméně postavil při tzv. sarajevském atentátu v roce 1997.

"Postrádám konkrétní vyjádření Václava Klause než to, že uvažuje o vstupu do politiky. Kdyby mě oslovil, tak bych se zeptal na další podrobnosti, podle kterých bych se rozhodl. Pokud by například účastníkem byl Boriš Šťastný, tak by to pro mě bylo varování a pečlivě bych zvažoval, jestli bych do toho šel. Není to žádný pravičák a vnášel by tam tóny, které tam nepatří - jako regulace všeho možného, hlavně kouření," řekl iDNES.cz Petr Pakosta.

Boris Šťastný vystoupil v srpnu po mnoha letech z ODS a snaží se podnítit vstup bývalého prezidenta znovu do vrcholné politiky. "Rád bych učinil vše pro to, aby byly vytvořeny podmínky pro vznik nového politického subjektu pod vedením bývalého prezidenta republiky Václava Klause, pokud se Václav Klaus rozhodne do jeho čela postavit," uvedl Šťastný (více o jeho rozporech s ODS čtěte zde).

Expremiér Mirek Topolánek nevyloučil, že by se s Klausem i přes veškeré neshody mohl dát dohromady. "Pokud o to Klaus bude stát a ta situace to bude vyžadovat, půjdu s ním třeba i na barikády," řekl pro časopis Týden.

Mezi nadšené sympatizanty projektu patří exposlanec Jiří Janeček, který se s ODS ideově rozešel už před půl rokem, když v únoru založil uvnitř strany Pravou frakci.

"Po zralé svobodné úvaze jsem se rozhodl odejít po deseti letech z ODS a přidat se k Václavovi Klausovi. Pokud to neumí udělat současné vedení ODS, musím to udělat sám. Jsem přesvědčen, že Česká republika si zaslouží zodpovědnou pravicovou vládu a s tím chce Pravá frakce pomoci. Pokud se Václav Klaus postaví do čela takového proudu a bude-li mít o moje služby zájem, jsem mu k dispozici," napsal Janeček ve sém prohlášení.

Opatrný Bém podpoří Klause všemi prostředky, ale odnikud nevystupuje

Pavel Bém, primátor Prahy v letech 2002-2010

Bývalý primátor hlavního města Prahy Pavel Bém sice souhlasí s tím, že pravice potřebuje reformu, ale prozatím se do ničeho aktivně zapojit nehodlá.

"Odnikud nevystupuji, ani nedělám žádná další rozhodnutí. Kromě toho, ale říkám, že skutečně autentická česká pravice - tou ani v nejmenším nebyla TOP 09 - nemá jinou šanci na záchranu než vstoupit do integračního pravicového proudu. Pokud se chce ODS zachránit, nemá jinou šanci, než se připojit," sdělil iDNES.cz Pavel Bém.

Pro ParlamentníListy.cz nicméně Bém ještě předtím uvedl, že skutečně pravicový Klausův projekt by podpořil "všemi zdravými a legitimními prostředky".

Petr Štěpánek na nevolebním kongresu ODS 22. října 2011

Z ODS dále vystoupil místopředseda hradecké regionální organizace strany Petr Štěpánek, který by uvítal, kdyby se do čela nového hnutí postavil Klaus spolu s již zmíněným Topolánkem.

"Ve chvíli, kdy na tom ODS ani pravice jako celek nejsou zrovna nejlépe, jsem uvítal, že právě tito dva ostřílení matadoři, bývalí předsedové ODS a premiéři České republiky - ale svého času i rivalové - k sobě dokázali najít cestu, spojit síly a nabídnout pomoc. Za těchto okolností vítám Klausovo a Topolánkovo rozhodnutí přispět k renesanci pravicové politiky v naší zemi prostřednictvím nového politického, respektive volebního subjektu a jsem připraven se na něm podílet, ať už zapojení obou bývalých předsedů bude jakékoli," uvedl na svém blogu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz