Ke „klausovcům“ přibyl Tlustý, Macek je má za trosečníky

  13:45aktualizováno  13:45
Ačkoliv exprezident Václav Klaus ještě nepotvrdil návrat do aktivní politiky, sympatizanti této myšlenky spjatí s minulostí v ODS se hlásí každým dnem. Po Borisi Šťastném se ozvali Vlastimil Tlustý či Mirek Topolánek. Naopak je ostře zkritizoval Miroslav Macek, označil je za trosečníky.

Vlastimila Tlustého a Mirka Topolánka kdysi rozdělil přístup ke skládání druhé Topolánkovy vlády, v níž už pro Tlustého nezbylo místo - ministrem financí se místo něj stal Miroslav Kalousek. | foto: MF DNES

Vlastimil Tlustý redakci iDNES.cz sdělil, že by do uskupení šel. "Zdravý selský rozum," odpověděl na dotaz, co ho k rozhodnutí vede.

Zatím teoretickou podporu vyjádřil bývalý senátor Petr Pakosta, který ODS opustil v lednu 2012. Upozornil, že hlavní předpokládaný aktér celého podniku se zatím nevyjádřil.

Senátor Petr Pakosta
Vlastimil Tlustý
Boris Šťastný (ODS)

Zleva Petr Pakosta, Vlastimil Tlustý a Boris Šťastný. Všechny tři zaujala možnost, že vznikne nový politický subjekt zaštítěný Václavem Klausem.

Jste trosečníci, vzkazuje Miroslav Macek

Zakládající místopředseda ODS Miroslav Macek se na rozdíl od řady dlouholetých straníků toužících po návratu Václava Klause proti novému projektu ostře vymezil.

Miroslav Macek

"Komentátoři se předhánějí v dohadech, kolik 'politických osobností' musí vyjádřit přání být zaštítěny Václavem Klausem, aby se nechal přesvědčit k aktivnímu návratu do politiky. Ať se rozhlížím jak se rozhlížím, zatím nevidím ani jednu, jen trosečníky, kteří hledají další lehkoživné angažmá a doufají, že voličstvo zapomene na jejich zoufalou minulost," uvedl Macek na svém blogu.

Sám Macek v minulosti čelil dvěma aférám - zbohatnutí v kauze Knižního velkoobchodu a údajnému tučnému honoráři za konzultace pro Erste Bank při privatizaci České spořitelny (neprokázalo se ale, že by šlo o úplatek). Obě srazily jeho kredit v ODS. Profiloval se jako kritik Václava Klause, za něhož se nicméně postavil při tzv. sarajevském atentátu v roce 1997.

"Postrádám konkrétní vyjádření Václava Klause než to, že uvažuje o vstupu do politiky. Kdyby mě oslovil, tak bych se zeptal na další podrobnosti, podle kterých bych se rozhodl. Pokud by například účastníkem byl Boriš Šťastný, tak by to pro mě bylo varování a pečlivě bych zvažoval, jestli bych do toho šel. Není to žádný pravičák a vnášel by tam tóny, které tam nepatří - jako regulace všeho možného, hlavně kouření," řekl iDNES.cz Petr Pakosta.

Boris Šťastný vystoupil v srpnu po mnoha letech z ODS a snaží se podnítit vstup bývalého prezidenta znovu do vrcholné politiky. "Rád bych učinil vše pro to, aby byly vytvořeny podmínky pro vznik nového politického subjektu pod vedením bývalého prezidenta republiky Václava Klause, pokud se Václav Klaus rozhodne do jeho čela postavit," uvedl Šťastný (více o jeho rozporech s ODS čtěte zde).

Expremiér Mirek Topolánek nevyloučil, že by se s Klausem i přes veškeré neshody mohl dát dohromady. "Pokud o to Klaus bude stát a ta situace to bude vyžadovat, půjdu s ním třeba i na barikády," řekl pro časopis Týden.

Mezi nadšené sympatizanty projektu patří exposlanec Jiří Janeček, který se s ODS ideově rozešel už před půl rokem, když v únoru založil uvnitř strany Pravou frakci.

"Po zralé svobodné úvaze jsem se rozhodl odejít po deseti letech z ODS a přidat se k Václavovi Klausovi. Pokud to neumí udělat současné vedení ODS, musím to udělat sám. Jsem přesvědčen, že Česká republika si zaslouží zodpovědnou pravicovou vládu a s tím chce Pravá frakce pomoci. Pokud se Václav Klaus postaví do čela takového proudu a bude-li mít o moje služby zájem, jsem mu k dispozici," napsal Janeček ve sém prohlášení.

Opatrný Bém podpoří Klause všemi prostředky, ale odnikud nevystupuje

Pavel Bém, primátor Prahy v letech 2002-2010

Bývalý primátor hlavního města Prahy Pavel Bém sice souhlasí s tím, že pravice potřebuje reformu, ale prozatím se do ničeho aktivně zapojit nehodlá.

"Odnikud nevystupuji, ani nedělám žádná další rozhodnutí. Kromě toho, ale říkám, že skutečně autentická česká pravice - tou ani v nejmenším nebyla TOP 09 - nemá jinou šanci na záchranu než vstoupit do integračního pravicového proudu. Pokud se chce ODS zachránit, nemá jinou šanci, než se připojit," sdělil iDNES.cz Pavel Bém.

Pro ParlamentníListy.cz nicméně Bém ještě předtím uvedl, že skutečně pravicový Klausův projekt by podpořil "všemi zdravými a legitimními prostředky".

Petr Štěpánek na nevolebním kongresu ODS 22. října 2011

Z ODS dále vystoupil místopředseda hradecké regionální organizace strany Petr Štěpánek, který by uvítal, kdyby se do čela nového hnutí postavil Klaus spolu s již zmíněným Topolánkem.

"Ve chvíli, kdy na tom ODS ani pravice jako celek nejsou zrovna nejlépe, jsem uvítal, že právě tito dva ostřílení matadoři, bývalí předsedové ODS a premiéři České republiky - ale svého času i rivalové - k sobě dokázali najít cestu, spojit síly a nabídnout pomoc. Za těchto okolností vítám Klausovo a Topolánkovo rozhodnutí přispět k renesanci pravicové politiky v naší zemi prostřednictvím nového politického, respektive volebního subjektu a jsem připraven se na něm podílet, ať už zapojení obou bývalých předsedů bude jakékoli," uvedl na svém blogu.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Třetina českých dětí je schopna hospodařit s kapesným od první třídy

Za co utrácet a jak nakládat s penězi je důležité děti učit od útlého věku. Všudypřítomné reklamy a lákadla v obchodech...

Tisíce Čechů se zapojily do obnovy lesů, vysázeli statisíce stromků

Zhruba 31 000 lidí, jimž není lhostejný osud přírody, přilákala sobotní akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po...

Topíme se v ozónu, plyn trápí hlavně astmatiky a zvyšuje riziko úmrtí

Každý ho pozná podle docela příjemné svěží vůně. Jenže jeho účinky na lidské tělo už zdaleka tak příjemné nejsou....

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

Najdete na iDNES.cz