Politici odkryli konta: nejbohatší je kníže, nejchudší Nečas se Zemanem

  10:12aktualizováno  10:12
MF DNES požádala lídry stran, které mají šanci uspět ve volbách, o vyplnění majetkového dotazníku. Vyplývá z něj, že politici si po aféře Gross raději nic nekupují. Někteří o sobě dokonce tvrdí, že chudnou. Nejbohatším šéfem politické strany je Karel Schwarzenberg, nový lídr ODS Petr Nečas je naopak jedním z nejchudších.

Karel Schwarzenberg má našetřeno, na rozdíl od Ondřeje Lišky, který podle dotazníku úspory nemá. | foto: Michal Šula, MF DNES

Dotazník, který zpovídal lídry osmi hlavních politických stran, ukazuje pozoruhodný trend: je vidět na příkladu předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka. Ten musel ještě před třemi lety vysvětlovat, jak zvládá ze svého příjmu poslance platit úvěry a hypotéku na několik bytů a auto. "Nestrkejte nos do mé peněženky," zlobil se tehdy.

Dnes už na takové otázky odpovídá klidně. Většinu majetku nechal při rozvodu exmanželce Zuzaně a "zbytek" synovi Jiřímu. Má jen chatu ve Vraném a družstevní byt v Praze-Stodůlkách za tři miliony, sám žije v bytě své druhé ženy Petry, která podle něj splácí hypotéku. A to i když je na mateřské.

FAKTA

Proč je důležité vědět, jaké mají majetky?

Aby bylo možné politiky kontrolovat, zda si po získání funkce, placené z veřejných peněz, nežijí nad své možnosti, což by zavánělo korupcí. Do budoucna je to i kontrolní mechanismus, zda během svého angažmá či krátce po něm zázračně nezbohatli. Příkladem je bývalý premiér Stanislav Gross (ČSSD), který nedokázal vysvětlit původ peněz, za které koupil luxusní byt na pražském Barrandově. Po odchodu z politiky pak obrovsky zbohatl na akciích. Bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) zase mlžil, kdy prodal za 260 milionů korun svůj třetinový podíl ve firmě Viamont, která dostávala státní zakázky v době jeho ministrování.

Jinými slovy - Paroubek teď snadno odpovídá na dotazy ohledně majetku. "Nemám. Nevlastním. Neplatím," zaznívá často v jeho odpovědích na otázky MF DNES. Jeho příběh ilustruje novou "majetkovou" situaci mezi mnoha politiky - nemovitosti nekupují, nebo to alespoň tvrdí. A někteří, jako Paroubek, dokonce říkají, že se nemovitostí zbavují.

Důvodem mohou být známé případy politiků jako Gross, Kalousek, Tlustý nebo Řebíček. Ti všichni měli v minulosti problémy vysvětlit, jak přišli ke svému jmění. Sociálního demokrata Stanislava Grosse stály nejasnosti kolem financování jeho barrandovského bytu dokonce premiérskou židli.

I když se politici kvůli "šťourání" v majetkových poměrech často rozčilují, je důležité vědět, co vlastní a kolik berou. Aby bylo možné srovnat, zda ve veřejné funkci nemají tajné příjmy a zda nepřišli k majetku, který nelze vysvětlit.

Tento problém nemusí řešit suverénně nejbohatší lídr kandidátky, Karel Schwarzenberg z TOP 09. Kníže vlastní několik zámků, desítky domů a stovky hektarů pozemků. A to ještě například známý zámek Orlík převedl na syna.

O svém majetku navíc nemá problém mluvit, naopak na jeho výši staví svou nezkorumpovatelnost. "Jsem také vlastníkem 83 hektarů lesa u bavorského Weigenheimu a něco přes 18 hektarů pozemků v Rakousku," připomíná Schwarzenberg, že majetky rodu sahají i do zahraničí.

Zchudlý Nečas, Zeman a Liška

Naopak lídr ODS Petr Nečas ještě stále splácí byt 4 + 1 v Rožnově pod Radhoštěm. K tomu má Škodu Fabia a několik set tisíc úspor.

Na záda mu dýchá předseda Strany práv občanů Miloš Zeman či šéf zelených Ondřej Liška. Ten sice vlastní byt 2 + 1 v Brně a chalupu na Vysočině, ovšem jen za cenu toho, že je nejzadluženějším politickým frontmanem v poměru jmění versus dluhy. Zbývá mu splatit ještě zhruba milion z hypotéky na byt a 160 tisíc za auto.

MAJETKOVÁ NEJ...

Nejbohatším lídrem je kníže Karel Schwarzenberg (TOP 09). Vlastní hrady, zámky, pole, lesy. Největší úvěr splácí rovněž Schwarzenberg. Splátka jeho hypotéky je 119 tisíc korun měsíčně. Miliony si půjčil na opravu domu v Praze. Nejvíce zchudl za poslední čtyři roky předseda ČSSD Jiří Paroubek. Jednu část majetku si odnesla po rozvodu exmanželka Zuzana, druhou převedl na syna Jiřího. Nejzadluženějším lídrem v poměru jmění versus dluhy je šéf zelených Ondřej Liška. Zbývá mu splatit ještě milion za byt a 160 tisíc za auto.

Pramen: dotazník MF DNES

Miloš Zeman má sice naspořené tři miliony korun z honorářů za své dvě knihy o sociální demokracii, ale kromě toho má jen pár pokojů v chalupě na Vysočině. V Praze si za 15 tisíc pronajímá byt. A jeho jediným příjmem je důchod ve výši 13 a půl tisíce korun.

Na to, že Zeman není "na peníze", si už v březnu roku 2000 stěžoval kmotr podsvětí František Mrázek. "Nejhorší na tom je, že Mlhovi (přezdívka pro Zemana - pozn. red.) peníze nic neříkají. Mlha tak akorát chleba se sádlem a tři okurky," žehral Mrázek do odposlouchávaného telefonu.

Miloš Zeman to nedávno v rozhovoru pro Frekvenci 1 vtipně komentoval: "To je lživé. Protože já na chleba se sádlem dávám zásadně cibuli."

Našetřeno má kníže a John

Se třemi miliony na účtu je však Zeman "pozadu". Nejvíce peněz leží na účtech knížeti Schwarzenbergovi. "Na běžném účtu mám asi půl milionu korun, na termínovaném vklad ve výši pět milionů korun a na účtu vázaném na správu nemovitostí asi 3,7 milionu," netají se Schwarzenberg.

"Veřejný" Radek John má na účtu zhruba 5 milionů korun, a to na bankovních účtech, ve fondech, pojistkách a penzijním připojištění. "Jsou to společné úspory s mou ženou Zlatou Adamovskou za posledních dvacet let," řekl Radek John.

Statisíce na účtu přiznal i šéf ODS Petr Nečas. Ten navíc letos splatí půjčku a bude mu patřit čtyřpokojový byt v Rožnově.

Tajemný byl předseda lidovců Cyril Svoboda. Ten pouze obecně konstatoval, že výše úspor odpovídá platu předsedy poslaneckého klubu a nákladům na studium jeho dětí v zahraničí. Před volbami v roce 2006 přitom uvedl, že má jeho rodina uloženo 4,5 milionu v investičních podílových fondech. "Prostředky jsem získal prodejem domu, který mi připadl v dědictví," řekl tehdy.

Cyril Svoboda se navíc u soudu snažil získat činžovní dům v pražských Dejvicích, který jeho majitelka v poslední závěti odkázala charitativní organizaci Domov svaté Rodiny. Svoboda však tvrdil, že původně měl čtyřpatrovou budovu dostat on. Soud nakonec vzdal.

Našetřené statisíce má na svém účtu i předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Mé osobní úspory činí zhruba 900 tisíc korun," prozradil Paroubek. Ještě v roce 2007, kdy se rozváděl se svou tehdejší manželkou Zuzanou, to dělalo jen 400 tisíc korun. Socialistickému šéfovi se tak překvapivě podařilo během necelých tří let naspořit půl milionu korun. A to ještě rozdával statisíce ročně na charitu.

Liška bez zálohy

Šéf zelených Ondřej Liška naopak nemá žádnou finanční zálohu. "Nemám žádné úspory na bankovních účtech," přiznal v dotazníku Liška.

Zajímavé je, že za poslední tři roky "nenarostly" bankovní účty ani komunistovi Vojtěchu Filipovi. Stejně jako před volbami v roce 2006 i tentokrát uvedl, že má naspořeny zhruba tři platy - tedy asi 350 tisíc korun.

Nejvíce otevření byli v dotazníku Ondřej Liška a Karel Schwarzenberg. A také Radek John, který odpovídal nejpodrobněji a zdůvodnil, kdy a jak ke svému majetku přišel.

Majetkový dotazník MF DNES pro politiky

Otázky osmi předsedům politických stran, které mají podle průzkumů nejvyšší voličské preference.

1. Kolik činí vaše čistá mzda?
2. Máte ještě jiné příjmy, pokud ano, jaké a odkud?
3. Kolik činí výše vašich úspor na bankovních účtech?
4. Jaký vlastníte nemovitý majetek?
5. Máte osobní soukromý automobil? Jaký?
6. Splácíte nějaký úvěr či hypotéku? Pokud ano, kolik je to měsíčně?
7. Jaký platíte nájem?

Předseda ČSSD Jiří Paroubek.Jiří Paroubek, předseda ČSSD
1. Plat řadového poslance. Měsíční plat : 59 000 Kč hrubého a 31 900
Kč nedaněné náhrady. Jako předseda ČSSD nepobírám z vlastního rozhodnutí plat ani náhrady.
2. Nemám. Maximálně autorské honoráře. Částka je v řádu několika tisíc ročně.
3. Mé osobní úspory činí cca 900 tis. Kč.
4. Chata ve Vraném nad Vltavou a družstevní byt 88 m2 v Praze-Stodůlkách.
5. Nemám.
6. Splácím úvěr na družstevní byt, který činí cca 10 tis. Kč měsíčně.
7. Za pronájem bytu v Teplicích o rozloze 77 m2 platím nájem 11 500 Kč měsíčně.

Petr NečasPetr Nečas, lídr ODS
1. Moje měsíční výplata je 91 tisíc korun.
2. Žádné jiné příjmy než tento plat nemám.
3. Na účtu mám řádově několik set tisíc korun.
4. Družstevní byt v Rožnově pod Radhoštěm, u kterého bude letos splacená anuita.
5. Mám Škodu Fabii.
6. Ne.
7. Nájem za družstevní činí 13 tisíc korun měsíčně.

Jiří Dolejš a Vojtěch Filip ve volebním štábu KSČM. (7. června 2009)Vojtěch Filip, předseda KSČM
1.
Moje měsíční výplata je necelých 118 tisíc korun.
2. Mám z činnosti mé advokátní kanceláře. Moje daňová povinnost za rok 2009 činila 18 tisíc korun.
3. Mé úspory jsou cca trojnásobek měsíčního příjmu.
4. Vlastním družstevní byt v Českých
Budějovicích. Spolu s manželkou vlastníme chalupu v Ledenicích. Spolu s bratrem a matkou dům v Jedovarech. A jsem vlastníkem také 1/12 pozemku ve Vítkovicích
v Krkonoších.
5. Škoda Fabia.
6. Ne.
7. Nájem družstevního bytu činí cca 5 000 Kč plus náklady spojené s nájmem.

Předseda lidovců Cyril SvobodaCyril Svoboda, předseda KDU-ČSL
1. Odpovídá platu předsedy poslaneckého klubu, jiné příjmy nemám. (asi 86 tisíc hrubého).
2. Nemám.
3. Odpovídají mému platu předsedy poslaneckého klubu, mému majetkovému přiznání a nákladům na studium našich dětí, které studují v zahraničí.
4. Manželka vlastní kousek louky v Orlických horách.
5. Ford Tranzit z roku 1998.
6. Ne.
7. 20 tisíc korun měsíčně - jde o družstevní byt.

Radek John (Věci veřejné)Radek John, předseda Věcí Veřejných
1.-2.
Jako osoba samostatně výdělečně činná fakturuji práci nakladatelstvím, producentům atp. Dále autorské honoráře, tantiémy za filmy a knihy. Se Zlatou Adamovskou (ZA) příjmy z pronájmů bytů. Mé příjmy jsou v řádu desítek tisíc.
3. Na bankovních účtech, ve fondech atp. kolem pěti milionů korun. Jde o společné vlastnictví se ZA.
4. Dědický podíl na chatě na Slapech a domě v Prachaticích. Se ZA vlastníme dům v Senohrabech, tři půdní byty a družstevní byt v Praze, vinný sklípek v Mikulově.
5. Pronajímám si vůz z půjčovny.
6. Ne.
7. Zhruba 5 000 za družstevní byt a cca 2 000 za pronájem pracovny.

Miloš Zeman už zase brázdí zemi Zemákem. Předvolebním autobusem chce objet všechna větší města.Miloš Zeman, předseda SPOZ
1. Předseda SPOZ nepobírá žádnou odměnu. Jako starobní důchodce pobírám důchod 13 500 Kč.
2. Před návratem do politiky jsem se věnoval psaní knih.
Z této činnosti pocházely mé další příjmy.
3. Z uvedené činnosti jsem nastřádal tři miliony korun, jež používáme na vzdělání naší dcery.
4. Vlastním byt v nemovitosti v Novém Veselí na Vysočině. V Praze žijeme s rodinou v pronajatém bytě na panelovém sídlišti.
5. Nevlastním auto.
6. Ne. Jsem odpůrcem zadlužování státu i rodiny.
7. Nájem v třípokojovém bytě na sídlišti je okolo 15 tisíc korun.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška.Ondřej Liška, předseda Strany zelených
1.
Cca 82 000 Kč včetně všech náhrad (tzn. mzda cca 60 000 Kč plus náhrady).
2. Nemám žádné jiné příjmy.
3. Nemám úspory na bankovních účtech.
4. Vlastním byt v Brně (2+1) a chalupu na Vysočině.
5. Vlastníme ojetý Renault Megan Scenic II z roku 2001.
b Splácíme úvěr ze stavebního spoření (cca 25 tis. Kč/měs.) a spotřebitelský úvěr za automobil
(14 tis./měs.)
7. K příspěvku na bydlení v Praze od Sněmovny (trvalé bydliště a kancelář mám v Brně) doplácím ze svého na nájem v pražském bytě cca 12 000 Kč.

Karel SchwarzenbergKarel Schwarzenberg, předseda TOP 09
1.
Čistý měsíční příjem, který mi byl připsán na účet v březnu t. r. za mou práci senátora činí 72 377 Kč.
2. Příjmy z pronájmu nemovitostí.
3. Na běžném účtu mám asi 500 000 Kč. Mám termínovaný vklad ve výši 5 milionů Kč a na účtu vázaném na správu nemovitostí mám v současnosti asi 3,7 milionu Kč.
4. Zámek v Čimelicích, Karlově, Rakovicích, Hraběšíně, Kutné Hoře-Sedlci. Dále vlastním tři nemovitosti v Praze, přes dvě desítky obyvatelných stavení zejména v jižních a středních Čechách, zahradnictví v Čimelicích, několik hospodářských
budov (bývalé stodoly, skladové haly). Pozemky zejména v jižních a středních Čechách v celkové výměře 4 039,84 ha, největší se nacházejí v katastrálním území obcí Čimelice, Hraběšín, Podskalí I, Smetanova Lhota a Zbýšov. Jsem také vlastníkem 83,5 ha lesa u bavorského Weigenheimu a něco přes 18 ha pozemků v Rakousku.
5. Škoda Superb.
6. Hypoteční úvěr ve výši cca 119 000 Kč měsíčně.
7. Nájem neplatím, neboť bydlím ve vlastním.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Na opatrovnických soudech soudí samé ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Čeští politici chtějí další tlak na Turecko, i ze strany Evropské unie

Pětidenní klid zbraní v severní Sýrii, na kterém se ve čtvrtek dohodly Turecko a Spojené státy, řeší situaci v aktuální...

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz