Politici dumají, co se Švejnarem. Hovoří o Senátu i Hradu

  18:16aktualizováno  18:16
Ekonom Jan Švejnar se v projevu před prezidentskou volbou přirovnal k Davidovi, který nevzdal boj s Goliášem. On však svoji bitvu s Václavem Klausem prohrál. Hned po volbě ale objevily spekulace, že by se mohl ucházet o Senát či znovu o Hrad. A Švejnar je nevyvrací.

Ekonoma po prohrané volbě obklopil dav novinářů. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

"Když jsem říkal, že David v boji s Goliášem také neházel prak do žita, mnozí se jen zdvořile usmívali," říkal ekonom, na jehož jméno si lidé museli před pár měsíci teprve začít zvykat.

Na rozdíl od biblického Davida svůj boj s "hradním Goliášem" prohrál. (více zde) Švejnar však odcházel ze sálu s úsměvem. "První dojmy jsou pozitivní, dokázali jsme více, než se očekávalo. To, že nynější prezident obhájil svůj mandát jen velmi těsně a až po šesti kolech, je výsledek, který málokdo očekával," prohlásil.

. VIDEO + ON-LINE REPORTÁŽ

Volbu prezidenta jsme sledovali on-line. Podívejte se

A jestli zkusí získat prezidentské křeslo za pět let znovu? "Teď je na odpověď brzo, ale nic bych nevylučoval. Ta zkušenost mi dodala odvahu pokračovat dál. Ale jak budu pokračovat, to ještě nevím," říká ekonom.

Jak zůstat dál na očích
Sociální demokraté, zelení i nezávislí senátoři, kteří jej v pátek volili, by ho za pět let rádi znovu provázeli prezidentskou kampaní. "Myslím, že Jan Švejnar prokázal, že je silný kandidát a že se na prezidentskou funkci velmi hodí," míní předseda Strany zelených Martin Bursík.

Pokud však politici splní svůj slib a do příštích voleb už uzákoní volbu přímou, nevolili by prezidenta sami, k volebním urnám by šli občané. Že si Jan Švejnar dokázal za krátkou dobu získat přízeň veřejnosti, ukázaly předvolební průzkumy.

Teď jde o to, aby si ji udržel. Nejbližší možností, jak vstoupit do politiky, jsou senátní volby. A politické strany začínají uvažovat o tom, že ho do nich nominují.


. Fotografie z Hradu

Bohatá fotogalerie z druhé volby prezidenta

"Bylo by dobré, kdyby se Jan Švejnar rozhodl kandidovat v Praze do Senátu. Takových lidí je potřeba, aby stavěli hráz politice v tom mírně fašizoidním stylu, který zazníval z projevu Václava Klause. A pokud by tak zbavil mandátu některého vysoce postaveného občanského demokrata, bylo by to dvakrát dobře," říká senátor Jiří Zlatuška.

To, že o senátní kandidatuře Švejnara uvažují, potvrdili i politici z ČSSD. "Dovedu si představit, že by kandidoval někde ve středních Čechách," říká sociální demokrat David Rath, který v tomto kraji kandiduje na hejtmana.

Janu Švejnarovi se v pátek do plánování budoucnosti příliš nechtělo. "Zavčas vám sdělím, jestli se něco takového bude dít. Teď si musím odpočinout, tvrdě jsem pracoval," říkal večer.

Kuloáry šla informace, že by mohl Švejnar zahájit další prezidentskou kampaň vbrzku i bez toho, že by aktivně vstoupil do politiky. "Jeho tématem by se mohlo stát například prosazování přímé volby," uvedl jeden ze zelených.

. Co navrhujete pro Švejnara?

Anketa MF DNES mezi politiky

Jiří Paroubek, předseda ČSSD
Jiří Paroubek během projevu ve Španělském sále. (15. února 2008)Myslím si, že o tom musíme mluvit, a budeme o tom určitě mluvit s panem Švejnarem, pokud bude mít zájem se do politiky nějakým způsobem zapojit. Umím si představit řadu možných uplatnění, ale nerad bych o tom hovořil.

Martin Bursík, předseda Strany zelených
Martin BursíkBeru to jako start Jana Švejnara v české politice. Je to člověk, který má formát na to, aby byl prezidentem, tak mu nehledejme místo někde níže. On určitě bude velmi pozorně sledovat politiku, máme velmi úzké vztahy, takže s ním budeme samozřejmě konzultovat a budeme spolupracovat ve formulování budoucnosti České republiky. Určitě o něm ještě uslyšíme a Strana zelených udělá všechno pro to, aby o něm veřejnost ještě slyšela.

Jiří Čunek, předseda KDU-ČSL
Ministr Miroslav Kalousek a šéf lidovců Jiří Čunek. (15. února 2008)Myslím si, že Jan Švejnar by byl dobrý politik, na politické scéně by mohl najít své místo dřív než za pět let. Ale je ve velmi obtížné situaci, v Americe si získal renomé a opustit vědeckou dráhu by určitě nebylo jednoduché. Ale má základní předpoklady zaujmout v politice. Politika je však světem střetů, a jestli se mu do toho chce jít – do přímého výkonu střetů, ať to udělá. Myslím, že by zvýšil kulturnost politiky.

Jiří Dolejš, místopředseda KSČM
Jiří DolejšJestli podlehl kouzlu politiky, tak to možná bude zkoušet, i když akademický život má taky kouzlo. Slyšel jsem spekulace, že si chce založit vlastní politickou stranu na tom částečně vyprázdněném prostoru po Unii svobody a nabalovat další. V Česku má tenhle liberální střed tradičně velké problémy, ale atakovali by spíš ODS, určitě by neútočili na levicové hlasy. Komunikace se Švejnarem by určitě byla možná.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz