Politici chtějí zavést jednotné ceny léků, pacienti už by nemuseli obíhat lékárny

  6:02aktualizováno  6:02
Pokud to vyjde, pacienti už nebudou muset běhat od lékárny k lékárně a zjišťovat, kde za svůj lék zaplatí nejméně. Podle návrhu zákona, na kterém nyní pracuje tým ODS, by byl doplatek u každého léku na předpis pevně stanoven. A lékárny by jej musely dodržovat.
Doplatky se nyní mohou v případě diabetiků, epileptiků či lidí s psychickou chorobou lišit lékárnu od lékárny o stokoruny až tisíce. Ilustrační foto

Doplatky se nyní mohou v případě diabetiků, epileptiků či lidí s psychickou chorobou lišit lékárnu od lékárny o stokoruny až tisíce. Ilustrační foto | foto: Jan StrouhalMF DNES

Návrh má navíc velkou šanci, že jej poslanci schválí. Souhlasí s ním lékárníci i opozice.

"Týkalo by se to všech léků na recept, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Doplatek by byl stejný, ať už si pacient vybere, kterou chce lékárnu," popisuje poslanec Boris Šťastný, který na návrhu zákona pracuje.

Dnes to funguje tak, že zvláště u dražších léků pacienti musí pečlivě vybírat, kam si pro ně půjdou. Doplatky se mohou v případě diabetiků, epileptiků či lidí s psychickou chorobou lišit lékárnu od lékárny o stokoruny až tisíce.

Když MF DNES před časem dělala test v celkem patnácti pražských lékárnách, ukázalo se, že epileptička, která bere léky Keppra, Lamogin a Topamax, by je nejlevněji pořídila s doplatkem 258 korun. V případě nejdražší lékárny z testu by ovšem zaplatila čtrnáctkrát víc – 3 648 korun.

Pevné doplatky, respektive pevné ceny léků, platí ve většině zemí Evropské unie. Návrh ODS by tedy nezaváděl nic výjimečného.

"Proboha, proč už to není dávno?" ptá se expert na lékovou problematiku Josef Suchopár. "Nikomu nepřijde divné, že za cigarety zaplatí stejnou částku, ať už jde do trafiky na roh nebo do luxusního hotelu. Kdežto u léků to neplatí," kroutí hlavou.

Jak se liší doplatky

zyprexa (lék na schizofrenii)
lékárna Javorník 624 Kč
lékárna Praha 0 Kč

modafen (lék na chřipku)
lékárna Beroun 124,30 Kč
lékárna Praha 108 Kč

Zdroj: test MF DNES

S návrhem poslance Borise Šťastného navíc souhlasí i lékárníci. "Bylo by to pro pacienty spravedlivé," míní mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Návrh by mohla podpořit i opozice. "Patří to mezi věci, které jsme už také zvažovali. A nejsme proti," říká Zdeněk Škromach z ČSSD. "Otázka ovšem je, jak stanovit pevné doplatky, abychom se přitom vyhnuli tlaku farmaceutických firem, které v tu chvíli jistě začnou lobbovat za co nejvyšší doplatky," dodává. I to se však dá podle Šťastného ošetřit nastavením dobrých pravidel.

Proč se vlastně doplatky za léky v jednotlivých lékárnách tolik liší? Je to proto, že se v řadě případů distributor léku či přímo jeho výrobce dohodne s lékárnou na výhodnějších podmínkách, za jakých léčivo dodá. Například lékárně nabídne určitý lék v akci, kdy dodá sedmnáct krabiček za běžnou cenu a tři přihodí zdarma navíc. Lékárna pak může snížit cenu léku. Pacient, který to neví, na tom tratí, protože zbytečně zaplatí v sousední lékárně víc peněz.

Týká se to především léků, kde panuje velká konkurence mezi výrobci a pro pacienta jsou snadno zaměnitelné. Příkladem jsou inzuliny, kde se doplatky liší až o sto korun. Nebo jde naopak o léky působící na mozek, kde je pro pacienta téměř nemožné zaměnit jeden za druhý, protože nebude účinný. To je případ třeba léků na schizofrenii, kde se doplatky mohou lišit na stejný lék klidně i o pětistovku měsíčně.

"Pacient by se navíc dozvěděl předem, kolik bude doplácet, už u lékaře, a ne až v lékárně," říká Boris Šťastný. Podle něho to lze zařídit díky internetovému portálu na poliklinikách nebo srozumitelnému tištěnému seznamu doplatků na léky u jednotlivých lékařů.

Celá taková změna má však jedno negativum: tam, kde to funguje podobně, mnohdy zmizely z trhu léky originálních výrobců, které jsou dražší a které měly jen omezený okruh pacientů. Tedy sloužily lidem se spíše vzácnými chorobami. Výrobcům se nevyplatilo je na malý trh dodávat, protože už nemohli cenou motivovat lékárníky, aby jejich lék prodávali levněji, a tím konkurenceschopněji vůči levnějším generickým lékům.

"Tomu se dá zabránit, stačí dobře nastavit pravidla," je přesvědčen Šťastný. "Nemusí se to stát. Je to stát, kdo pravidla nastavuje, takže je na politicích, aby se tomu dokázalo zabránit," doplňuje i mluvčí lékárníků Aleš Krebs.

Poslanec Šťastný navíc hodlá změnit nejen doplatky, ale i celý systém cen a úhrad léků u nás. "Pracujeme s celým týmem na tom, aby u nás ceny léků byly stanovovány systémem elektronických aukcí po internetu," říká. Což je podobné modelu, jaký je třeba na Slovensku.

Na to se už experti tak nadšeně netváří. "Nikdo netvrdí, že model, který tu je dnes, je ideální. Ale spíše jej vylepšeme. Není šťastné jej zgruntu měnit co dva roky," říká Suchopár.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Za větší sucha mohou i holá pole, ukazují termosnímky. Pomohlo by víc rostlin

Zahrada se záhony a holou půdou (teplota při měření  cca 23°C)

Teplota povrchu země má zásadní vliv na šíření nežádoucího sucha. Kromě teploty silnic a staveb začali odborníci měřit...

Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy.

Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz