Politici chtějí zavést jednotné ceny léků, pacienti už by nemuseli obíhat lékárny

  6:02aktualizováno  6:02
Pokud to vyjde, pacienti už nebudou muset běhat od lékárny k lékárně a zjišťovat, kde za svůj lék zaplatí nejméně. Podle návrhu zákona, na kterém nyní pracuje tým ODS, by byl doplatek u každého léku na předpis pevně stanoven. A lékárny by jej musely dodržovat.
Doplatky se nyní mohou v případě diabetiků, epileptiků či lidí s psychickou chorobou lišit lékárnu od lékárny o stokoruny až tisíce. Ilustrační foto

Doplatky se nyní mohou v případě diabetiků, epileptiků či lidí s psychickou chorobou lišit lékárnu od lékárny o stokoruny až tisíce. Ilustrační foto | foto: Jan StrouhalMF DNES

Návrh má navíc velkou šanci, že jej poslanci schválí. Souhlasí s ním lékárníci i opozice.

"Týkalo by se to všech léků na recept, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Doplatek by byl stejný, ať už si pacient vybere, kterou chce lékárnu," popisuje poslanec Boris Šťastný, který na návrhu zákona pracuje.

Dnes to funguje tak, že zvláště u dražších léků pacienti musí pečlivě vybírat, kam si pro ně půjdou. Doplatky se mohou v případě diabetiků, epileptiků či lidí s psychickou chorobou lišit lékárnu od lékárny o stokoruny až tisíce.

Když MF DNES před časem dělala test v celkem patnácti pražských lékárnách, ukázalo se, že epileptička, která bere léky Keppra, Lamogin a Topamax, by je nejlevněji pořídila s doplatkem 258 korun. V případě nejdražší lékárny z testu by ovšem zaplatila čtrnáctkrát víc – 3 648 korun.

Pevné doplatky, respektive pevné ceny léků, platí ve většině zemí Evropské unie. Návrh ODS by tedy nezaváděl nic výjimečného.

"Proboha, proč už to není dávno?" ptá se expert na lékovou problematiku Josef Suchopár. "Nikomu nepřijde divné, že za cigarety zaplatí stejnou částku, ať už jde do trafiky na roh nebo do luxusního hotelu. Kdežto u léků to neplatí," kroutí hlavou.

Jak se liší doplatky

zyprexa (lék na schizofrenii)
lékárna Javorník 624 Kč
lékárna Praha 0 Kč

modafen (lék na chřipku)
lékárna Beroun 124,30 Kč
lékárna Praha 108 Kč

Zdroj: test MF DNES

S návrhem poslance Borise Šťastného navíc souhlasí i lékárníci. "Bylo by to pro pacienty spravedlivé," míní mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Návrh by mohla podpořit i opozice. "Patří to mezi věci, které jsme už také zvažovali. A nejsme proti," říká Zdeněk Škromach z ČSSD. "Otázka ovšem je, jak stanovit pevné doplatky, abychom se přitom vyhnuli tlaku farmaceutických firem, které v tu chvíli jistě začnou lobbovat za co nejvyšší doplatky," dodává. I to se však dá podle Šťastného ošetřit nastavením dobrých pravidel.

Proč se vlastně doplatky za léky v jednotlivých lékárnách tolik liší? Je to proto, že se v řadě případů distributor léku či přímo jeho výrobce dohodne s lékárnou na výhodnějších podmínkách, za jakých léčivo dodá. Například lékárně nabídne určitý lék v akci, kdy dodá sedmnáct krabiček za běžnou cenu a tři přihodí zdarma navíc. Lékárna pak může snížit cenu léku. Pacient, který to neví, na tom tratí, protože zbytečně zaplatí v sousední lékárně víc peněz.

Týká se to především léků, kde panuje velká konkurence mezi výrobci a pro pacienta jsou snadno zaměnitelné. Příkladem jsou inzuliny, kde se doplatky liší až o sto korun. Nebo jde naopak o léky působící na mozek, kde je pro pacienta téměř nemožné zaměnit jeden za druhý, protože nebude účinný. To je případ třeba léků na schizofrenii, kde se doplatky mohou lišit na stejný lék klidně i o pětistovku měsíčně.

"Pacient by se navíc dozvěděl předem, kolik bude doplácet, už u lékaře, a ne až v lékárně," říká Boris Šťastný. Podle něho to lze zařídit díky internetovému portálu na poliklinikách nebo srozumitelnému tištěnému seznamu doplatků na léky u jednotlivých lékařů.

Celá taková změna má však jedno negativum: tam, kde to funguje podobně, mnohdy zmizely z trhu léky originálních výrobců, které jsou dražší a které měly jen omezený okruh pacientů. Tedy sloužily lidem se spíše vzácnými chorobami. Výrobcům se nevyplatilo je na malý trh dodávat, protože už nemohli cenou motivovat lékárníky, aby jejich lék prodávali levněji, a tím konkurenceschopněji vůči levnějším generickým lékům.

"Tomu se dá zabránit, stačí dobře nastavit pravidla," je přesvědčen Šťastný. "Nemusí se to stát. Je to stát, kdo pravidla nastavuje, takže je na politicích, aby se tomu dokázalo zabránit," doplňuje i mluvčí lékárníků Aleš Krebs.

Poslanec Šťastný navíc hodlá změnit nejen doplatky, ale i celý systém cen a úhrad léků u nás. "Pracujeme s celým týmem na tom, aby u nás ceny léků byly stanovovány systémem elektronických aukcí po internetu," říká. Což je podobné modelu, jaký je třeba na Slovensku.

Na to se už experti tak nadšeně netváří. "Nikdo netvrdí, že model, který tu je dnes, je ideální. Ale spíše jej vylepšeme. Není šťastné jej zgruntu měnit co dva roky," říká Suchopár.


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Tři piva denně jsou normální, ukázal průzkum. Každý druhý Čech pak zná alkoholika

Škodlivost alkoholu podceňuje téměř každý druhý Čech, zjistil průzkum Národní linky pro odvykání. Problémové je pití...

Premium

Jak obrat stát na těžbě kamení. Muž v Kojeticích to dokázal

V Kojeticích u Prahy se už několik let bez povolení těží kámen. Vědí to místní obyvatelé i starostka, stát ale nekoná....

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz