Placka veterána. Vysloužilí policisté dostanou odznaky podobné služebním

  16:34aktualizováno  16:34
Ač řady policie už opustili a přišli tak i o jakékoliv pravomoci, stovky bývalých policistů v Česku odteď budou moci v peněžence nosit policejní odznak, který je pro laika jen těžko rozeznatelný od toho skutečného. Tím se muži zákona prokazují třeba ve chvílích, kdy chtějí udělit pokutu nebo si někam vynutit vstup.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

Velmi podobné „placky“ teď ovšem začne rozdávat spolek nazvaný Veterán Policie České republiky. Navzdory oficiálnímu názvu jde o dobrovolníky. Se státem nejsou nijak propojeni. Odznaky jsou určeny právě pro policejní veterány, které organizace sdružuje.

Zákon však takový pojem nezná. Nadšenci ho definovali jako expolicisty, kteří pro stát pracovali minimálně patnáct let.

To, že „veteráni“ budou moci nosit odznaky, které od těch skutečných odlišuje jen okraj z lipových ratolestí a nápis veterán v horní části, nedávno spolku schválil policejní prezident Jan Švejdar.

„Odznak jsme konzultovali s heraldiky a historiky. Je nezaměnitelný tak, aby ho nemohl někdo zneužít,“ tvrdí prezident veteránského spolku Miroslav Oliva.

Placka veterána. Nová hra na policajty

Zabránit záměně za policejní odznak má podle spolku jiná povrchová úprava kovu – místo policejní stříbrné jde o „starostříbro“.

Například podle předsedy Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milana Štěpánka však má podoba odznaku ke služebnímu odznaku policie blízko.

„Protože jsem u jeho vzniku nebyl já ani nikdo z mých kolegů z vedení svazu, nemohu posoudit, do jaké míry jeho tvůrci posuzovali jeho možnou zneužitelnost,“ dodal. Vlastní „veterány“ přitom mají právě i odboráři. Jejich odznak ale má podobu štítu s tlustým zeleným okrajem, který je zaměnitelný hůře.

Odznak konkurenčnímu spolku navrhl šéf policejního muzea Radek Galaš. A mimo jiné i samo muzeum, které spadá pod ministerstvo vnitra, už na svých facebookových stránkách inzeruje možnost jeho získání. Zažádat o odznak ale mohou jen expolicisté, kteří jsou členy jeho spolku a mají od policejního prezidenta povolení nosit stejnokroj.

Tedy několik stovek lidí. Ti budou muset za získání odznaku zaplatit. Spolek zatím nechce říct kolik.

Podle šéfa spolku Olivy jsou ohlasy na odznak velmi pozitivní a mají o něj zájem i nečlenové spolku či sběratelé. Za vznikem nových odznaků stojí podle šéfa sdružení pouhá touha odlišit se od jiných spolků bývalých příslušníků bezpečnostních sborů. 

„Jiné spolky mají vlastní symboliku, takže jsme vytvořili vlastní odznak s odlišujícím označením, aby naši příslušníci byli identifikovatelní,“ uvedl Oliva.

Odznak příslušníka Policie České republiky
Nový odznak pro bývalé policisty - veterány

Experti ale upozorňují, že motivace expolicistů pro získání takového odznaku může být i jiná, i když z pohledu zákona jde ve všech případech jen o ozdobu, která nositeli nezaručuje žádné pravomoci. „Prokazování příslušnosti k danému spolku může přinášet nejrůznější výhody především v rovině kolegiální, kdy například při silniční kontrole mohou mít někteří policisté ke svým ‚veteránům‘ jiný přístup než k jiným občanům,“ myslí si právník Radek Ondruš, který se zaměřuje na ozbrojené složky. 

Na rozdíl od armády, která má na ministerstvu obrany i vlastní odbor pro válečné veterány, kteří bránili Česko ve válečných konfliktech či zahraničních misích a kterým poskytuje nejrůznější služby, v případě policie veterány řeší svépomocí právě jen dva dobrovolné spolky, se kterými policie spolupracuje.

A změny ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) neplánuje. „Ministerstvo vnitra považuje současnou právní úpravu týkající se policejních veteránů za zcela dostatečnou a nechystá v této oblasti žádné změny,“ řekl ministr.

Policista v civilu má volat „jménem zákona“ a ukázat odznak, říká expert

Ten zároveň zdůraznil, že veškeré insignie spolky používají po dohodě s vedením policie, a proto v tom nevidí problém. Expert Radek Ondruš to ale vidí jinak.

„Nošení spolkových a stranických odznaků je v demokratických státech výjimečné a spíše je praktikováno v totalitních státech kladoucích důraz na maximum stužek a insignií na uniformách represivních sil. Ocenění osob, které pro stát riskovaly život či v jeho službách obětovaly zdraví a volný čas či udělaly něco více, než jen prožily pracovní dobu, smysl má. Ale jejich ocenění by měl provést stát, a ne jejich kamarádi,“ konstatoval Ondruš.

Parazité na policii

Spolek Veterán Policie ČR funguje od roku 2007 a má přes 4 500 členů, jejichž služební poměr u policie trval nejméně 15 let. Policejní symbolikou se ale s oblibou zaštiťují i organizace, které s policisty mají společného jen málo.

V Česku existují minimálně tři organizace, jejichž název budí zdání, že patří k policii. Ta se k nim ale nezná, naopak tvrdí, že různé federace a asociace, jež mají v názvu anglické slovo „police“, jen na oficiální policii parazitují.

Nic s tím ale dělat nemůže, anglické označení pro policii totiž v Česku není žádnou normou chráněno. Na rozdíl od českého slova policie. Za nálepky na auta či členské průkazy ale členové platí. V naději, že je uchrání od pokut za špatné parkování či třeba zájmu revizorů v městské hromadné dopravě.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Čeští politici chtějí další tlak na Turecko, i ze strany Evropské unie

Pětidenní klid zbraní v severní Sýrii, na kterém se ve čtvrtek dohodly Turecko a Spojené státy, řeší situaci v aktuální...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz