Policisté se za klapot strojů stydí

  15:46aktualizováno  15:46
Až vstup země do Evropské unie zřejmě vymete z policejních služeben předpotopní psací stroje, jejichž klapotu se na počátku 21. století už smál nejeden obviněný. Jak agentuře Korzo potvrdil osmadvacetiletý kriminalista Karel Novák, zažili pocit studu za nedostatčné vybavení už mnozí jeho kolegové.

Když například vyšetřovatel Vladimír Machala začal pracovat na kauze Železný, dělal zápisy na prastarém počítači v textovém editoru T602. "Kolegové mi vyprávěli, že právník šéfa TV Nova vyšetřovatele chvíli pozoroval a pak vytáhl šekovou knížku. 'Pánové, kdybyste se neurazili, já bych vám třeba koupil pořádnej počítač'," vypráví s hořkostí Novák.

A dodává: "A to nám nedávno ještě zakázali používat soukromé počítače! Nějakou chytrou hlavu na policejním prezídiu totiž napadlo, že když se takový soukromý počítač používaný ke služebním účelům rozbije, musela by to platit policie - jenže na to nemá kolonku a tedy ani peníze."

Ani elitní týmy nemají běžně internet
Podle Nováka je přitom žalostné i vybavení elitních týmů. "I u nás na ´kraji´, kde se zabýváme velmi závažnou kriminalitou - případy se škodou nad 5 milionů, máme na oddělení jen jediný počítač, který má internet a zvukovou kartu. Ten pochopitelně používá šéf a sekretářka k výkazům o dovolených. Jenomže zvuková karta je pro nás hrozně důležitá, protože ji potřebujeme na zpracování odposlechů," tvrdí kriminalista.

Ačkoli míní, že nové vybavení, které se policie chystá koupit od Compaqu, přichází za minutu dvanáct, neví, zda jeho kolegové takřka čtyři tisíce nových PC a 602 laserových tiskáren opravdu využijí.

Pozastavuje se i nad tím, že se Compaq v tendru ministerstva vnitra umístil až na čtvrtém místě. A to ještě s nabídkou o 800 tisíc euro vyšší, než jakou nabízela konkurence.

"Neznám úplně přesně podmínky - faktem ale je, že většina policistů nepotřebuje superpočítače. Úplně by jim stačilo celkem standardní vybavení. A těch osm set tisíc euro se mohlo dát třeba na pomůcky pro policejní těžkooděnce - například na štíty a plynové masky", míní policista.

Jak přenést policejní data? V tašce

To, že počítačová gramotnost zřejmě není mezi policisty největší, potvrzuje i dubnové číslo časopisu Hlásí se policie Ten v rubrice "Počítač, co s ním" radí, jak pracovat s disketou. "Disketa je praktický pomocník; je lehká, má malé rozměry, a snadno se tedy přenáší," vysvětluje autor článku Data můžete mít stále při sobě. To už je doporučení z konce textu o počítačových disketách. Na začátku se čtenářům nejprve popisuje, jak se vlastně taková data na disketě přenášejí. "Disketu si můžete dát do tašky a jít například do práce. V zaměstnání disketu z tašky vyjmete a vsunete ji do disketové mechaniky počítače," poučuje policejní časopis. Policisté, kteří si poslední vydání magazínu přečetli, se nad článkem jen trpce pousmáli. "Už jsem si zvykl, že jsme za blbce. Ale tohle je přece jen příliš," komentoval vzdělávací seriál východočeský policista, který si ale přál zůstat v anonymitě.
Zdroj: MF DNES


 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Co očekává od klimatického summitu? Hostem Rozstřelu bude mladá aktivistka

Lucie Smolková, studentka a klimatická aktivistka

Česká studentka Lucie Smolková se zařadila mezi 100 mladých osobností z celého světa, které obdržely takzvanou zelenou...

Rodiče chtějí od školy výchovu i klid, očekávání se podle průzkumu liší

Mezi doporučované společné aktivity rodičů a dětí patří čtení a vyprávění

Jedni chtějí dění ve třídách ovlivňovat, druzí hází veškerou odpovědnost na školy. Očekávání českých rodičů od škol se...

Lidé umírají v USA kvůli THC, řekl v Rozstřelu obchodník s e-cigaretami

Prezident Komory elektronického kouření Robert Hrdlička v diskusním pořadu...

Češi se podle prezidenta Komory elektronického kouření Roberta Hrdličky nemusí obávat zdravotních problémů spojených s...

Najdete na iDNES.cz