Policisté hlídají strategické body

  17:26aktualizováno  17:26
Jižní Morava - Všichni, kteří by mohli pomoci při jakékoliv katastrofě mají od úterního večera více práce. Vojáci, policisté, hasiči a mnozí další jsou v souvislosti s teroristickou akcí v USA připraveni reagovat na případné problémy i na jižní Moravě. "Policisté monitorují všechny objekty, které jsou důležité pro zajištění běžného života ve městě. Jedná se tedy o plynárnu, elektrárnu, vodárny, to jsou jen příklady, těch objektů je samozřejmě mnohem víc," řekl brněnský policejní mluvčí Zdeněk Lubas. Podívejte se na fotografie, připravujeme reportáž TVD.Kompletní zpravodajství o útocích v USA.

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle sloužil ve středu ráno mši za oběti teroristického útoku a všechny, kterých se tato tragédie dotkla.

Podle Stanislava Kalvody, vedoucího ochrany budovy Ústavního soudu v Brně fungují v této instituci zostřená bezpečnostní opatření, což se bezprostředně dotýká těch, kteří vstupují do budovy. "Zpřísněné kontrole se musí podrobit všichni i zaměstnanci. Víc k dalším opatřením vám neřeknu," uvedl.

Brno vyslovilo soustrast
Vlajky na brněnské radnici jsou na půl žerdi. "Je to vyjádření soustrasti s oběťmi úterního zločinu v USA," řekl Michal Žák z tiskového střediska brněnského magistrátu. Primátor Petr Duchoň zároveň vyjádřil soustrast partnerskému městu Brna - Dallasu.

Rada města Brna na svém čtvrtečním zasedání projedná poskytnutí pomoci obětem barbarského zločinu.

V souvislosti s událostmi v USA byly rovněž posílena ostraha mezinárodního letiště v Brně-Tuřanech. "Dále je zvýšená pozornost věnovaná strategickým objektům na jižní Moravě. Jde o místa a instituce, které zajišťují život a chod měst a obcí," uvedla jihomoravská policejní mluvčí Dagmar Bartoníková.

Záchranáři a hasiči
Hasiči jako hlavní výkonná složka integrovaného záchranného systému jsou připraveni na mimořádné situace stále. Podle informací, které iDNES poskytl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid, se po událostech v USA ještě včera v noci uskutečnila prověrka spojení všech složek záchranného systému a koordinace činnosti s bezpečnostní radou kraje. "V rámci této aktivity se konala kontrola všech záložních pracovišť včetně stanovišť pro řízení," řekl Jaroslav Haid.

Profesionální jednotky hasičského záchranného sboru při velkých požárech či haváriích posilují sbory dobrovolných hasičů. "Navíc v rámci kraje, ale i více krajů, což například fungovalo mezi Jihomoravským krajem a krajem Vysočina při zajišťování provozu hasicích letadel k likvidaci požáru lesa u obce Litostrov na Brněnsku, je možné posilovat zásah o jednotky i potřebnou techniku. Není proto výjimkou, že k velkému zásahu se sjedou hasiči z více okresů," uvedl Haid.

STUDENT AGENCY
Tato cestovní kancelář má na celém území USA 1632 českých klientů, kteří se zde účastní studijních pobytů, pracovních programů nebo pracují jako au-pair. "Podle našich dostupných informací jsou všichni v pořádku. Jsme ve stálém spojení s našimi koordinačními centry  po celých státech a monitorujeme situaci. Přímo na Manhattanu máme 21 klientů, s nimiž jsme hovořili telefonicky, všichni jsou v naprostém pořádku, což jsme také oznámili jejich rodinným příslušníkům. Situaci budeme nadále sledovat," řekl Radim Jančura ze STUDENT AGENCY.

Jaký má podle vás vztah úterní teroristický útok v Americe k životu v našem regionu:
Stanislav Juránek, hejtman Jihomoravského kraje:

Terorismus nabyl globální povahy tak, jak ke globalitě směřuje celý svět. Co platilo předevčírem, od včera neplatí. Včerejší den se stal takovým rokem číslo jedna. Ukázal nám, že mhouřit oči nad počátečními projevy terorismu a pošlapáváním svobod lidí vede potom k takovým činům. Nesmíme do budoucna přimhuřovat oči nad něčím, co se děje u nás, aby to na světě zase někde takhle nevyvrcholilo. Ten čin má platnost pro celý svět a celý svět ovlivnil. Ukazuje, jakým způsobem se dá zneužit jakéhokoli svobodného pohybu, například letadel. Je to přelomová záležitost v historii. Stejně jako ostatní státy jsme i my uvedli své jednotky do pohotovosti. Zatímco dříve, kdyby se něco v Americe stalo, nedělo by se u nás nic. Nyní se změnilo ihned. Pro nás z toho pouze vyplývá, že už na světě neexistuje místo, které by se nějakým způsobem nedotýkalo Jihomoravského kraje.
Petr Duchoň, primátor města Brna:
Neberu to jen jako útok na Spojené státy, ale i jako útok na nás, protože v dnešním světě vzdálenosti nehrají takovou roli jako v minulosti. To, co jsme viděli v přenosech z Ameriky, klidně můžeme zanedlouho vidět i tady od nás. Emoční vlna, kterou to vzedmulo, by neměla skončit jen v sérii peticí a nejrůznějších prohlášení, ale měla by vyústit v konkrétní kroky. Proto si myslím, že je naprosto namístě, když Rada města Brna bude probírat návrh na finanční pomoc obětem. A to i přes argument, který jsem zaslechl: 'To přece nemá cenu, vždyť je to nejbohatší stát na světě.' Myslím, že to má svou cenu - nehledě na bohatství toho kterého státu - právě proto, že zanedlouho může být terčem kdokoli z nás. O to potřebnější je, aby celé světové společenství vyjádřilo svoji solidaritu nejen peticemi, ale i finanční a materiální pomocí, je-li to technicky možné a rozumné. Neměli bychom čekat, že emoční vlna opadne, všechno se vrátí do starých kolejí a pojede to dál. To by byla hrubá chyba.
Karel Kotek, rektor Vojenské akademie v Brně:

Žádná taková tragédie není pro nás vzdálená. Dnes je zeměkoule tak malá, že se nás týká všechno, co se kde děje, i když ne asi tolik jako nyní například občanů Spojených států. Civilizace je dnes tak zranitelná, že se musíme starat o to, abychom ji a demokracii dokázali ubránit. A je úplně jedno, jestli je to ve střední Evropě, ve Spojených státech nebo někde jinde. Rizika, která ji ohrožují, i když to možná lidé tolik nepociťují, jsou poměrně značná. Terorismus je dnes jednou z největších, protože je nevypočitatelný a má spoustu podob. Pokud nebudeme schopni čelit těmto hrozbám, pak může dojít k nebezpečné situaci i v centru Evropy. Dnes vzdálenost nehraje roli. I když nejsme přímo země, která by byla v tomto případě ve středu zájmu, nic takového nelze do budoucna vyloučit. Protože jsme součástí aliance a budeme součástí sjednocující se Evropy, tak se nás to velice úzce dotýká.

Policisté hlídkují před ústavním soudem v Brně

Brněnský magistrát stáhl na svém sídle na Dominikánském náměstí vlajku města na půl žerdi

Brněnský magistrát stáhl na svém sídle na Dominikánském náměstí vlajku města na půl žerdi

Brněnský magistrát stáhl na svém sídle na Dominikánském náměstí vlajku města na půl žerdi

Brněnský magistrát stáhl na svém sídle na Dominikánském náměstí vlajku města na půl žerdi

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

V boleslavské věznici se popravovalo, oběti stále čekají na badatele

„Soudruzi, pohyb, pohyb, tady nejste v lázních na korzu!“ křičí divadelní herci v roli bachařů z předlistopadové éry a...

Díky Vašku, Havel navždy! Studentská zeď z krabic stojí navzdory počasí

Symbolická papírová zeď na Ulrichově náměstí v Hradci Králové, kterou v týdnu dvakrát zničil déšť a pak vítr, od...

Tisíce lidí prošly Prahou. Na Albertově dav křičel na rektora Zimu

Tisíce lidí přišly v neděli v poledne na vzpomínkovou akci na pražský Albertov, aby si připomněly studentské události...

Můžeme být šťastní, v jaké zemi žijeme, slyšel Václavák. Lidé slavili svobodu

Na čtyřicet tisíc lidí se zúčastnilo Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí v Praze. Zahrály nebo promluvily...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz