Také můžeme hromadně odejít, varují policisté a hasiči po vzoru lékařů

  11:16aktualizováno  15:35
Odbory bezpečnostních složek chtějí odstoupení ministra vnitra Radka Johna. Pokud vláda "zamete" s chystanou peticí za Johnův konec, mohou po vzoru lékařů také začít podávat výpovědi. Učitelům a lékařům vláda totiž přidala nebo chce přidat, příslušníci bezpečnostních sborů si pohoršili.

Demonstrace odborářů proti vládním škrtům před ministerstvem vnitra v Praze. (21. září 2010) | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Ústupek lékařům, kterým vláda chce přidat až dvě miliardy na platy, se kabinetu vrací jako bumerang.

Odborová organizace Unie bezpečnostních složek (UBS) totiž uvažuje, že se nechá inspirovat lékařskou akcí Děkujeme, odcházíme a přistoupí také k podávání hromadných výpovědí. Šéf UBS Miloš Plechatý řekl, že příprava podobné akce by mohla následovat v případě neúspěchu chystané petice za odvolání ministra vnitra Radka Johna.

"Zatím je to ve fázi úvahy výkonného výboru. Samozřejmě bychom to museli probrat se členy, to nemůžeme rozhodnout shora - a uvidí se také, jak dopadne petice za odvolání ministra Radka Johna," řekl iDNES.cz Plechatý.

Odbory totiž vidí jako nespravedlivé, že zatímco učitelé a lékaři si zvýšení platů dokázali vymoci, jim vláda ubrala. Protože při svých akcích zachraňují životy jiných a nasazují vlastní, mají to za nespravedlivé.

Je hrozba odchodem ze strany policistů a hasičů oprávněná?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 6. března 2011. Anketa je uzavřena.

ANO 11769
NE 8946

Vojáci, hasiči a policisté demonstrovali už loni v září. V Praze se jich tehdy sešlo na čtyřicet tisíc. (čtěte Odboráři udělali virvál na vnitru, Johna vyzvali k odchodu)

Předsedové Nezávislého odborového svazu Policie ČR (NOSP) a Odborového svazu hasičů (OSH) Milan Štěpánek a Zdeněk Oberreiter podobné úvahy označili za předčasné, Oberreiter ale podporu případné akce nevyloučil.

Chceme Johnovu hlavu. Stěžujte si jinde, vzkázal ministr

Petici za odvolání ministra vnitra Johna spusti NOSP, OSH a UBS 15. února. Podle Plechatého lze očekávat, že bude mít velký ohlas. "Peticí chceme poukázat na to, jaké škody Radek John v roli ministra vnitra napáchal," řekl Oberreiter.

KOLAPS HASIČŮ

"Když se nenalijí do hasičského záchranného sboru peníze, pro příští rok dejme tomu 800 milionů, tak sbor zkolabuje. Je to v důsledku to samé, jako kolaps péče lékařské," řekl Zdeněk Oberreiter.

"Pokud se petice mine účinkem a bude s ní zameteno, rozhodně budeme kontaktovat lékaře, respektive jejich právníky, a začneme uvažovat o tom, že uskutečníme něco podobného, jako měli lékaři. Uvidíme, jestli se přidají i ostatní odbory, ať už jsou to hasiči nebo NOSP," řekl Plechatý.

Podle ministra Johna si odbory stěžují na špatném místě. Peníze na mzdy by podle něj měli požadovat po vládě a premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Právě kabinet neuvolnil resortu pro tento rok dostatečné finanční prostředky, řekl dnes John na ČT v pořadu Otázky Václava Moravce.

Ministr proto nesouhlasí s peticí volající po jeho odstoupení, kterou chtějí v úterý policejní odboráři rozeslat mezi policisty. Jako jediný prý získal od vlády navíc 2,2 miliardy. "Žádný jiný ministr vnitra nesežene jiné peníze," prohlásil John.

Upozornil také na fakt, že peníze pro uspokojení požadavků lékařů se nalezly na ministerstvu a nikoli ve státním rozpočtu. Aby byli policisté se svými platy spokojeni, navrhl John snížit počet příslušníků na optimálních 40 tisíc lidí. Povede to podle něj ke zvýšení jejich platů.

Policisté a hasiči jsou nejednotní

Reakce jsou různé. "Potom, co mi dnes na účet přišla výplata a zjistil jsem, že jsem se dostal na úroveň asi před sedmi lety, tuto akci plně podporuji! Když nebude výpověď hromadná, tak ji dám stejně," uvedl jeden z návštěvníků Plechatého protestního profilu na Facebooku. "Nereálné, jsme nejednotní," namítl ale jiný.

NA ODMĚNY JE

Příslušníkům bezpečnostních složek se od ledna snížily platové tarify o deset procent, odbory ale namítají, že kvůli škrtání různých příplatků je propad vyšší. Oberreiter nedávno uvedl, že kvůli snížení příplatků mají hasiči na mzdách o 13,5 až 18,5 procenta méně než loni.

Nelíbí se mu ani to, že ušetřené peníze z neobsazených zhruba 300 míst plánuje generální ředitelství hasičského sboru převést na provoz. Například na ministerstvu vnitra se ušetřené peníze rozdělily na statisícové vánoční odměny.

Podle Milana Štěpánka by nicméně bylo kontraproduktivní, kdyby kvůli Johnovi odcházelo mnoho lidí. "Proto jsme zvolili radši tuto cestu - aby odešel spíš jeden než jiní," dodal s odkazem na ministra.

"V tuto chvíli nedokážu říct, jak budeme pokračovat (v případě neúspěchu petice za odvolání Johna - pozn. red.), nicméně pokračovat to nějak musí. Protože když se nenalijí do hasičského záchranného sboru nějaké peníze, pro příští rok dejme tomu 800 milionů, tak hasičský záchranný sbor zkolabuje. Je to v důsledku to samé, jako kdyby zkolabovala péče lékařská," uvedl Oberreiter.

Odbory již řadu měsíců kritizují úsporná opatření vnitra, John podle nich nedokázal zajistit dostatek peněz na mzdy a provoz. John se již dříve bránil tím, že je prvním ministrem, který se musí vypořádat s citelně seškrtaným rozpočtem a musí dělat nepopulární kroky.

"Přístup vlády staví hasiče do role občanů druhého řádu. A proti tomu my budeme muset něco udělat. Já nevylučuji, že přistoupíme třeba později k něčemu, co naznačoval Miloš Plechatý," řekl Oberreiter.

Politici se odchodů hasičů a policistů nebojí

Stínový ministr vnitra Jeroným Tejc (ČSSD) v televizní debatě Otázky Václava Moravce řekl, že se dominového efektu a "přelití" výpovědí zdravotnictví do policejního a hasičského sboru zatím neobává. Ministr vnitra Radek John (VV) se odpovědi na otázku vyhnul. S Tejcem se nicméně shodl na tom, že není nutné měnit zákony tak, aby v budoucnu k různým nátlakovým akcím státních zaměstnanců nedocházelo.

Ani ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se nedomnívá, že situace u hasičů a policistů bude stejná jako u lékařů. "Na rozdíl od nich se  řídí služebním zákonem," podotkl mezi jednáními, kterými se snaží ministerstvo a vláda odvrátit krizi ve zdravotnictví.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vyšel po 11 letech z vězení, kde byl za sexuální delikt. Mstitel si počkal

Násilí (ilustrační foto)

Pobyl si na svobodě sotva měsíc, když ho zasáhly kulky. Ital si předtím odseděl jedenáct let za mřížemi za sexuální...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Další z rubriky

Zásah proti pašerákům tabáku bylo jen cvičení, hájí se vojenské komando

Zásahová jednotka celní správy

Elitní vojáci asistovali celníkům při náročné sledovací akci na Olomoucku, která se týkala vietnamských pašeráků...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Rath přišel k soudu s transparentem. Začalo líčení v další části jeho kauzy

U Krajského soudu v Praze začal proces v další větvi případu Davida Ratha...

U Krajského soudu v Praze začalo v úterý dopoledne jednání v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského...

Najdete na iDNES.cz