Policii zasáhne odliv zkušených

  0:01aktualizováno  0:01
Přesně opačný efekt, než se čekalo, bude mít služební zákon, který v minulých dnech schválila sněmovna. Hrozí, že od policie odejdou zkušení důstojníci a zůstane jen mladá generace. Schválená norma má policistům zvýšit platy tak, aby ze služby neodcházeli za výnosnějším povoláním.

Jenže: hlavně příslušníci, kteří odsloužili více než patnáct let, se už nemohou dočkat okamžiku, kdy zákon začne platit. V ten moment totiž podají výpověď.

Důvod? Díky zákonu budou každý měsíc pobírat až do důchodového věku rentu ve výši téměř poloviny platu, aniž budou muset pracovat.

"Na ten zákon čekalo mnoho policistů. Odejdou a těžko se bude za ně hledat náhrada," upozorňuje bývalý šéf policejního Úřadu finanční kriminality a ochrany státu Martin Pavlík. Kolik policistů odejde, si v současnosti netroufá nikdo odhadnout. Příslušníci, kteří mají namířeno do civilu, o tom veřejně mluvit nechtějí.

Ministerstvo vnitra, které zákon předkládalo, nicméně na přímý dotaz připouští, že odliv "kádrů" je nevyhnutelný. "V prvním roce účinnosti zákona předpokládáme zvýšený počet příslušníků, kteří skončí. Dokončí se tak generační obměna bezpečnostních sborů," popisuje efekt zákona Jiří Hájek z tiskového oddělení ministerstva.

Stejné výhody budou mít i dozorci ve věznicích a hasiči, největší potíž však vznikne u policie, kde je potřebné, aby starší policisté předávali zkušenosti mladším. "Nepochybně budou odcházet velmi zkušení policisté, ale nedomníváme se, že bude problém je nahradit mladými, kteří získají vzdělání na policejní akademii," nabízí řešení Hájek.

Ale nebudou jim chybět právě praktické znalosti? "Zejména v policejní práci je praxe potřebná. Sebelépe vzdělaný policista se ještě musí leccos naučit od starších kolegů," míní Pavlík. 

K odchodu se chystají především ti, kteří u policie slouží kolem dvaceti let. Až do důchodu jim stát bude každý měsíc vyplácet rentu, která se bude rovnat téměř polovině jejich současného platu. 

"Policista s takovou praxí už zpravidla sedí na dobře placeném místě. Má zhruba čtyřicet tisíc korun. Odejde, bude dostávat zhruba polovinu a může se věnovat nějaké klidnější práci," přibližuje plány mnohých Pavlík.

Kromě renty budou mít odcházející důstojníci a další lidé z bezpečnostních složek nárok na odchodné. To může činit až osminásobek měsíčního platu. Ministerstvo tvrdí, že peníze na výslužné chybět nebudou. Už při přípravě zákona se s tím počítalo.

"Jedna miliarda korun je nejen dostatečná na pokrytí těchto odchodů, ale podle našich odhadů - které mimo jiné vycházejí ze zkušeností armády - je výrazně nadhodnocena," uklidňuje Hájek.

Zákon, který se podařilo protlačit sněmovnou navzdory vládním úsporným škrtům, zvedne sedmdesáti tisícům příslušníků průměrný plat o třetinu, tedy asi o sedm tisíc korun.

MF DNES nedávno upozornila, že podle první verze předpisu by rentu dostávali i ti, kdo budou muset odejít ze služby kvůli tomu, že spáchají zločin. Úředníci nakonec zákon upravili tak, že na výhody mít nárok nebudou. Bez peněz odejde i ten, kdo "poruší služební slib tím, že se dopustí zavrženíhodného jednání".

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Charanzová vede ANO do voleb. Jourovou chce Babiš opět jako eurokomisařku

Europoslankyně Dita Charanzová povede kandidáttku ANO do Evropského parlamentu.

Hnutí ANO povede do voleb do Evropského parlamentu Dita Charanzová. Na sněmu ANO to oznámil premiér a předseda vládního...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz