Bartoš ve svém projevu na protestu proti „islamizaci, xenofilním politikům, médiím a neziskovkám“ kritizoval vládu, která podle něj občany již několikrát podrazila, například pokud jde o dohodu s Tureckem. Uvedl, že se migranti díky ní mohou dál šířit do Evropy.
„To už není jenom nějaká liknavost nebo neschopnost vlády, to už je vědomé budování rozvratu země. To je vlastizrada. To je vlastizrada, která musí být potrestána trestem nejvyšším,“ řekl Bartoš. Bezprostředně po těchto slovech ho policisté zadrželi a odvedli pryč.
Po jeho zatčení se strhly potyčky s policií, informoval z místa fotograf iDNES.cz. Demonstrantů se na Václavském náměstí sešlo několik set, zasahovat museli těžkooděnci.
„Pracovníci magistrátu shromáždění ze zákonných důvodů ukončili. Vzhledem k tomu, že jeden z řečníků překročil svým projevem rámec zákonů ČR, byl vyzván, aby policisty následoval na místní oddělení. Nyní je omezen na osobní svobodě, bude probíhat vyhodnocení obsahu jeho projevu a následně bude určena právní kvalifikace. Konkrétní jména nesdělujeme,“ řekl iDNES.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk. I před 18. hodinou bylo na místě nekolik demonstrantů i policistů.
Policie začala vyšetřovat jednoho z řečníků kvůli podezření z podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel nebo omezování jejich práv a svobod. Z policejního vyjádření vyplývá, že jde o Bartoše. Policie dále zadržela čtyři muže - tři poté, co neuposlechli výzvy, a čtvrtého v Bartolomějské ulici, když zaútočil na policistu.
Zásah byl moc tvrdý, říkají bartošovci. Policie to odmítá
Členové Národní demokracie odpoledne mířili za Bartošem na policejní služebnu. „Považujeme to za bezprecedentní útok na svobodu slova, protože pan předseda Bartoš neřekl nic, co by bylo v rozporu se zákonem. A pokud se bezprostřední záminkou k jeho zatčení stala slova o tom, že vlastizrádci zaslouží trest nejvyšší, tak je otázka, proč policie tento výrok neřešila už na poslední demonstraci, kde zaznělo totéž,“ uvedl pro iDNES.cz předseda kontrolní rady Národní demokracie Ladislav Zemánek.
Bartošovi spolustraníci kritizují také formu policejního zásahu. „Policie použila dost nevybíravé prostředky - slzný plyn, mlátili tam lidi obušky a docházelo i ke zraněním. Došlo také ze strany policie ke zničení aparatury. Byl to velmi tvrdý zásah, se kterým nesouhlasíme a budeme se proti tomu bránit trestním oznámením a případně to předáme i GIBSu (Generální inspekci bezpečnostních sborů, pozn. red.),“ tvrdí Zemánek.
Daněk uvedl, že policie použila slzný plyn jen proti muži v Bartolomějské ulici. „Na demonstraci byly osoby vyzývány, aby upustily od protiprávního jednání, neb to neudělaly, byly použity donucovací prostředky. V žádném případě se nejednalo o nepřiměřený zásah policistů. A nemám ani informace, že by zničili nějakou aparaturu,“ odmítl Zemánkovo tvrzení Daněk.
Těžkooděnci zabránili pokračování protestu
Před 15. hodinou organizátoři akcii ukončili. Lidé odejít nechtěli, těžkooděnci ale pokračování demonstrace zabránili. Akci svolalo hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem a Národní demokracie, podpořila ji také Dělnická strana sociální spravedlnosti. Shromáždění mělo podle původního plánu kolem 16. hodiny vyrazit před sídlo sociální demokracie v Lidovém domě v Hybernské ulici.
Tam už by ale měli čekat účastníci jiná demonstrace, shromáždění za zdravou společnosti, které jako protiakci svolali Mladí sociální demokraté. „Cílem je ukázat, že na rozdíl od antisystémových stran, jejichž cílem je ve společnosti vyvolávat hlavně strach, nabízí vláda pod vedením Bohuslava Sobotky skutečná řešení problémů české společnosti,“ uvedli.
Bartoše a Zemánka uznal soud v polovině března vinnými v případě jejich loňských výroků nad hrobem Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku. Oba obvinění dostali podmínku, rozsudek je však zatím nepravomocný (více zde).
Zemánek věří, že Bartoš ani po sobotním zadržení neskončí ve vězení. Ale i bez něj by prý Národní demokracie fungovala dál. „Byla by to nepříjemná situace, ale věřím, že máme dostatek kvalitních kádrů, abychom pokračovali v činnosti. Ale my věříme, že k uvěznění nedojde, protože to by byl útok na politickou opozici v této zemi,“ míní.
Záběry z demonstrace: