Policie po raziích v nemocnicích vyslýchala i sestru hejtmanky Jermanové

  17:08aktualizováno  20:23
Policisté ve čtvrtek podle zdrojů MF DNES udělali domovní prohlídku v obydlí sestry středočeské hejtmanky Jaroslavy Jermanové (ANO). Vyšetřovatelé z elitní Národní centrály proti organizovanému zločinu se o ni zajímají v kauze kolem podnikatele Tomáše Horáčka. Žalobce po rozsáhlé razii zatím obvinil pět lidí a jednu firmu kvůli úplatkům a pochybných zakázkám ve zdravotnictví.

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Jermanová | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kromě toho, že je Pavlína Kuncová sestrou středočeské hejtmanky a místopředsedkyně ANO Jaroslavy Jermanové, působí také jako asistentka dvou středočeských poslanců za ANO. V kraji tak platí za vlivnou postavu. 

Zároveň má podle policistů blízko k podnikateli Tomáši Horáčkovi, který v minulosti nechvalně proslul jako „velrybář“, který na severu Čech sháněl fiktivní straníky pro ČSSD. Právě kolem Horáčka se nyní podle iRozhlas.cz celá policejní akce točí. Web také uvedl, že kvůli manipulaci zakázek policie už Horáčka obvinila. Spolu s ním i šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, exmanažera firmy Eurest Martina Tvrdoně, Martina Stříteského, Jitku Ulrychovou a Antonína Tvrdoně a právnická osoba Compass Group Czech Republic (dříve Eurest), uvedl iRozhlas.cz. .

Kriminalisté, kteří ve čtvrtek zasahovali v pražských nemocnicích Na Františku a Na Bulovce, rozkrývají systém řízený Horáčkem. Jemu blízké společnosti ovšem podle Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ovládaly zakázky nejenom v pražských špitálech, ale i v domovech pro seniory a centrech sociálních služeb ve Středočeském kraji.

Policie při razii zadržela šéfa Bulovky, kvůli úplatkům stíhá pět lidí

Zda Kuncová byla na výslechu, nechtěla v pátek odpoledne komentovat. „Vůbec se k tomu nebudu vyjadřovat,“  odpověděla sestra hejtmanky Jermanové na otázku, zda jí ve čtvrtek nebo v pátek kontaktovala policie. A položila telefon. Na další pokusy o zavolání už nereagovala.

„Nejsem s ní v kontaktu. Nevím tedy, o co jde,“ odpověděla na dotaz MF DNES sama hejtmanka Jermanová. Jestli má její sestra s Horáčkem něco společného, je to prý její věc.

Jermanová: Sestra byla na výslechu. Horáčka neznám

Po dvaceti minutách však hejtmanka znovu zavolala s tím, že se sestrou spojila. „Není obviněná, byla na policii podat vysvětlení. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování mi však víc neřekla,“ uvedla.

Horáček ovšem podle několika zdrojů MF DNES obcházel ředitele sociálních a zdravotnických zařízení ve Středočeském kraji a na schůzkách se jim chlubil tím, že má velmi dobré kontakty na hejtmanku Jermanovou. Za svého prostředníka označoval právě její sestru, Pavlínu Kuncovou.

„Je to totální nesmysl. V životě jsem ho neviděla. Jestli něco takového tvrdil, tak lže,“ popírá striktně jakékoliv vazby na Horáčka Jermanová. 

Středočeské hejtmanství na webových stránkách v pátek uvedlo, že policie zasahuje v devíti příspěvkových organizacích v sociální oblasti. 

„Vydala jsem pokyn řediteli krajského úřadu, aby v rámci svých kompetencí zajistil bezproblémový chod ve všech dotčených sociálních zařízeních tak, aby se vyšetřování policie nedotklo jejich klientů a současně požádal všechny zúčastněné o maximální vstřícnost směrem k policii,“ uvedla hejtmanka Jermanová.

Horáčkovi se už od čtvrteční policejní razie nelze dovolat. Má vypnutý telefon. 

Sestra hejtmanky byla krajská manažerka ANO

Pavlína Kuncová také byla krajskou manažérkou hnutí ANO ve Středočeském kraji a dnes je asistentkou dvojice poslanců. Ani ti však od ní aktuálně nemají žádné informace.

„Vůbec nic netuším,“ řekla o své asistentce poslankyně Andrea Brzobohatá. Následně se reportéra MF DNES vyptávala, o co přesně má jít.

Pro Stanislava Berkovce pracuje Kuncová již druhé volební období. Ten přiznal, že ví o tom, že jeho asistentka má externí smlouvu v sociální oblasti, nevěděl však u koho přesně, ani za kolik.

O tom, jestli se policisté zajímají také o ní, už však Berkovec podle svých slov nevěděl.

Boss Horáček dle policie uplácel a vydíral

MF DNES o společnostech kolem Horáčka za poslední rok psala několikrát. Hlavně o tom, že získávají v českých nemocnicích zakázky, na nichž reálně téměř nepracovaly. Většinu zakázek předávaly dál svým subdodavatelům.

Obzvlášť dobře se společnosti HTC Corporate Group, v níž policisté ve čvrtek rovněž zasahovali, dařilo v Nemocnici Na Bulovce. Zdejší bývalou ředitelku Andreu Vrbovskou odvolal Vojtěch z vedení nemocnice právě kvůli blízkým vztahům s podnikatelem Horáčkem. I u ní ve čtvrtek policisté byli.

Dle serveru iRozhlas.cz policisté mimo jiné Horáčka viní z toho, že po manažerovi cateringové firmy žádal úplatek 4,5 milionu korun za to, že vyhraje zakázku na stravování v nemocnici Na Františku. Když ho nedostal, nemocnice zakázku zrušila. Takových případů policisté zaznamenali více.

Firmy navázané na Horáčka získávaly Na Bulovce zakázky na všechno možné – od vjezdového systému na parkoviště přes ochranku budovy, servis výtahů, vyvolávací systémy až třeba po dodávky ultrazvuků či chromatografů. 

Například společnost Active Vision dodává do nemocnic vyvolávací systémy a obrazovky, přes které vysílaly různé reklamní i edukativní spoty. Jak MF DNES popsala letos v prosinci, tato společnost zdarma před posledními volbami promítala na obrazovkách v nemocnicích po celé republice předvolební klipy Pirátů, před dřívějšími volbami zase klipy hnutí ANO.

Právě Tomáši Horáčkovi se tímto způsobem podařilo s politiky obou stran navázat bližší vztah. Chodil s nimi na schůzky, v případě ANO se dokonce dostal na setkání volebního štábu po krajských volbách v roce 2014. Obě strany však tvrdí, že styky s Horáčkem už dávno utnuly.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Černošice v kauze Babiš chybovaly, tvrdí středočeský krajský úřad

Premiér Andrej Babiš komentuje schůzku s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem kvůli...

Procesní i jiné nedostatky vidí v postupu městského úřadu v Černošicích středočeský krajský úřad. Ten v Černošicích...

Žena začala kolabovat v tunelu Blanka. Řidič taxíku jí zachránil život

Řidič Uberu Jan Hajn zachránil život své pasažérce. V kritickém stavu ji dovezl...

Dramatickou situaci za volantem musel řešit na konci června řidič Uberu Jan Hajn. Při cestě tunelem Blanka s tříčlennou...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Najdete na iDNES.cz