Policie po raziích v nemocnicích vyslýchala i sestru hejtmanky Jermanové

  17:08aktualizováno  20:23
Policisté ve čtvrtek podle zdrojů MF DNES udělali domovní prohlídku v obydlí sestry středočeské hejtmanky Jaroslavy Jermanové (ANO). Vyšetřovatelé z elitní Národní centrály proti organizovanému zločinu se o ni zajímají v kauze kolem podnikatele Tomáše Horáčka. Žalobce po rozsáhlé razii zatím obvinil pět lidí a jednu firmu kvůli úplatkům a pochybných zakázkám ve zdravotnictví.

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Jermanová | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kromě toho, že je Pavlína Kuncová sestrou středočeské hejtmanky a místopředsedkyně ANO Jaroslavy Jermanové, působí také jako asistentka dvou středočeských poslanců za ANO. V kraji tak platí za vlivnou postavu. 

Zároveň má podle policistů blízko k podnikateli Tomáši Horáčkovi, který v minulosti nechvalně proslul jako „velrybář“, který na severu Čech sháněl fiktivní straníky pro ČSSD. Právě kolem Horáčka se nyní podle iRozhlas.cz celá policejní akce točí. Web také uvedl, že kvůli manipulaci zakázek policie už Horáčka obvinila. Spolu s ním i šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, exmanažera firmy Eurest Martina Tvrdoně, Martina Stříteského, Jitku Ulrychovou a Antonína Tvrdoně a právnická osoba Compass Group Czech Republic (dříve Eurest), uvedl iRozhlas.cz. .

Kriminalisté, kteří ve čtvrtek zasahovali v pražských nemocnicích Na Františku a Na Bulovce, rozkrývají systém řízený Horáčkem. Jemu blízké společnosti ovšem podle Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ovládaly zakázky nejenom v pražských špitálech, ale i v domovech pro seniory a centrech sociálních služeb ve Středočeském kraji.

Policie při razii zadržela šéfa Bulovky, kvůli úplatkům stíhá pět lidí

Zda Kuncová byla na výslechu, nechtěla v pátek odpoledne komentovat. „Vůbec se k tomu nebudu vyjadřovat,“  odpověděla sestra hejtmanky Jermanové na otázku, zda jí ve čtvrtek nebo v pátek kontaktovala policie. A položila telefon. Na další pokusy o zavolání už nereagovala.

„Nejsem s ní v kontaktu. Nevím tedy, o co jde,“ odpověděla na dotaz MF DNES sama hejtmanka Jermanová. Jestli má její sestra s Horáčkem něco společného, je to prý její věc.

Jermanová: Sestra byla na výslechu. Horáčka neznám

Po dvaceti minutách však hejtmanka znovu zavolala s tím, že se sestrou spojila. „Není obviněná, byla na policii podat vysvětlení. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování mi však víc neřekla,“ uvedla.

Horáček ovšem podle několika zdrojů MF DNES obcházel ředitele sociálních a zdravotnických zařízení ve Středočeském kraji a na schůzkách se jim chlubil tím, že má velmi dobré kontakty na hejtmanku Jermanovou. Za svého prostředníka označoval právě její sestru, Pavlínu Kuncovou.

„Je to totální nesmysl. V životě jsem ho neviděla. Jestli něco takového tvrdil, tak lže,“ popírá striktně jakékoliv vazby na Horáčka Jermanová. 

Středočeské hejtmanství na webových stránkách v pátek uvedlo, že policie zasahuje v devíti příspěvkových organizacích v sociální oblasti. 

„Vydala jsem pokyn řediteli krajského úřadu, aby v rámci svých kompetencí zajistil bezproblémový chod ve všech dotčených sociálních zařízeních tak, aby se vyšetřování policie nedotklo jejich klientů a současně požádal všechny zúčastněné o maximální vstřícnost směrem k policii,“ uvedla hejtmanka Jermanová.

Horáčkovi se už od čtvrteční policejní razie nelze dovolat. Má vypnutý telefon. 

Sestra hejtmanky byla krajská manažerka ANO

Pavlína Kuncová také byla krajskou manažérkou hnutí ANO ve Středočeském kraji a dnes je asistentkou dvojice poslanců. Ani ti však od ní aktuálně nemají žádné informace.

„Vůbec nic netuším,“ řekla o své asistentce poslankyně Andrea Brzobohatá. Následně se reportéra MF DNES vyptávala, o co přesně má jít.

Pro Stanislava Berkovce pracuje Kuncová již druhé volební období. Ten přiznal, že ví o tom, že jeho asistentka má externí smlouvu v sociální oblasti, nevěděl však u koho přesně, ani za kolik.

O tom, jestli se policisté zajímají také o ní, už však Berkovec podle svých slov nevěděl.

Boss Horáček dle policie uplácel a vydíral

MF DNES o společnostech kolem Horáčka za poslední rok psala několikrát. Hlavně o tom, že získávají v českých nemocnicích zakázky, na nichž reálně téměř nepracovaly. Většinu zakázek předávaly dál svým subdodavatelům.

Obzvlášť dobře se společnosti HTC Corporate Group, v níž policisté ve čvrtek rovněž zasahovali, dařilo v Nemocnici Na Bulovce. Zdejší bývalou ředitelku Andreu Vrbovskou odvolal Vojtěch z vedení nemocnice právě kvůli blízkým vztahům s podnikatelem Horáčkem. I u ní ve čtvrtek policisté byli.

Dle serveru iRozhlas.cz policisté mimo jiné Horáčka viní z toho, že po manažerovi cateringové firmy žádal úplatek 4,5 milionu korun za to, že vyhraje zakázku na stravování v nemocnici Na Františku. Když ho nedostal, nemocnice zakázku zrušila. Takových případů policisté zaznamenali více.

Firmy navázané na Horáčka získávaly Na Bulovce zakázky na všechno možné – od vjezdového systému na parkoviště přes ochranku budovy, servis výtahů, vyvolávací systémy až třeba po dodávky ultrazvuků či chromatografů. 

Například společnost Active Vision dodává do nemocnic vyvolávací systémy a obrazovky, přes které vysílaly různé reklamní i edukativní spoty. Jak MF DNES popsala letos v prosinci, tato společnost zdarma před posledními volbami promítala na obrazovkách v nemocnicích po celé republice předvolební klipy Pirátů, před dřívějšími volbami zase klipy hnutí ANO.

Právě Tomáši Horáčkovi se tímto způsobem podařilo s politiky obou stran navázat bližší vztah. Chodil s nimi na schůzky, v případě ANO se dokonce dostal na setkání volebního štábu po krajských volbách v roce 2014. Obě strany však tvrdí, že styky s Horáčkem už dávno utnuly.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Sociální sítě dětem neškodí, ale nesmí na nich být neustále, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Mezi jedenáctým a třináctým rokem prudce narůstá intenzita online života. Výzkumníci zjistili, že dětem rozumný čas...

Prezident odmítl říci, koho podpořil. Dříve přitom veřejně slíbil hlas ČSSD

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítrl říci,...

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítl říci, koho podpořil. Nedávno na sjezdu ČSSD...

VIDEO: Stíhačka s akrobatickým speciálem trénují na unikátní show

Akrobat Martin Šonka a pilot gripenu Ivo Kardoš během nácviku svého společného...

Je to jen malá ochutnávka z připravovaného unikátního vystoupení, které v sobotu 25. května na letecké základně v...

Najdete na iDNES.cz