Lidé se sešli před Klinikou (20. květen 2016)

Lidé se sešli před Klinikou (20. květen 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Policie hledala na Klinice bombu, pak budovu vyklidila a předala státu

  • 726
Pražská policie v sociálním centru Klinika nenašla bombu, kterou tam v pátek odpoledne nahlásil anonym. Když ukončila prohlídku, aktivistům zabránila ve vstupu a budovu předala Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana tak učinila na základě dokumentu Obvodního soudu pro Prahu 3, který stanovuje vlastníka budovy. Na podporu centra se před budovou sešlo asi 80 lidí.

Evakuace Kliniky nebyla nutná, lidé, kteří v ní pobývali, ji dobrovolně sami opustili, uvedl Hulan. Podle aktivistů text anonymního e-mailu vyzníval, jako by byl psán členy či členkami kolektivu Kliniky. „Toto rozhodně popíráme. Jedná se o další dějství v kampani proti našim sociálním a politickým aktivitám,“ komentoval v pátek v podvečer aktuální dění jeden z aktivistů Jakub Ort.

Akci podle informací z místa přihlíželi zástupce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). Po skončení akce předala policie budovu zástupcům ÚVZSVM. Někteří příznivci Kliniky se s tím nesmířili a vyšplhali na střechu objektu. Desítky dalších skandovaly v okolí budovy hesla „Hanba státu“ nebo „Klinika žije, boj pokračuje“. V Jeseniově ulici, kde se budova nachází, se příznivců sešlo asi 80. Přítomen byl i předseda Strany zelených a bývalý člen rady hlavního města Matěj Stropnický.

Obavu, že nahlášení bomby bude mít právě takovouto dohru, vyjádřili aktivisté už během policejní akce. „Doufáme, že to policie nevyužije k tomu, abychom se nesměli vrátit,“ řekl před ukončením akce Ort. Ten pro iDNES.cz uvedl, že se stále vede spor o platnosti smlouvy o pronájmu budovy a policie nesmí předjímat rozhodnutí soudu. Ještě před následným děním dodal, že případné nepředání budovy zpět by považoval za zneužití útoku na Kliniku.

Hulan pro iDNES.cz potvrdil, že bomba nalezena nebyla a prohlídka objektu byla po osmé hodině večerní ukončena. To, že do budovy policisté pustili pouze úředníky ÚZSVM, hájil předloženým dokumentem obvodního soudu pro Prahu 3. „Ten určuje, kdo je v tuto chvíli vlastníkem budovy,“ řekl Hulan s tím, že policie musela znění dokumentu respektovat.

„Objekt je zkontrolovaný a bezpečný a je plně v kompetenci ÚZSVM,“ dodal Hulan. Nyní je podle něj na zástupcích úřadu, zda v případě protiprávního jednání aktivistů požádají policii o pomoc.

V březnu skončila smlouva o výpůjčce

Anonymní e-mail o možné bombě v sociálním centru dorazil v pátek před 16. hodinou do redakcí některých médií. Neznámý odesílatel v něm oznámil uložení několika nástražných výbušných zařízení v budově Kliniky v Jeseniově ulici i jejím okolí. Výbušná zařízení se podle anonyma měla aktivovat ve 20:00.

Na místo vyrazili policisté i hasiči a pyrotechnici až do osmé hodiny prohledávali budovu a přilehlé okolí. Podle aktivistů z Kliniky policie do budovy vpustila pouze úředníky ÚZSVM, ale jim samotným násilím zabránila ve vstupu. „Jde o svévolný zásah policejní síly do probíhajícího soudního sporu,“ napsali lidé stojící za provozováním sociálního centra na svém Twitteru.

20.května 2016 v 20:14, příspěvek archivován: 20.května 2016 v 21:00

Policie vpustila do budovy úředníky UZSVM,avšak násilím zabránila vstupu kolektivu.Jde o zásah policejní síly do probíhajícího soud. sporu.

Naráželi tím na spor mezi nimi a stárem o prázdnou budovu, kterou v prosinci 2014 obsadili, vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později ji získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili.

Smlouva o výpůjčce Klinice vypršela letos 2. března, aktivisté od té doby objekt užívají nelegálně. ÚZSVM ji neprodloužil proto, že budova v majetku státu nemá platnou kolaudaci. Podle úřadu je budova zkolaudovaná jako plicní zdravotnické zařízení. ÚZSVM by jako vlastníkovi tedy hrozila za obývání budovy zkolaudované pro jiný účel pokuta.

Pražská ČSSD navrhla, aby Praha nabídla centru bývalé jesle ve Znojemské ulici v Praze 4, aktivisté to ale odmítli. Koncem března vládní komise, která vyhodnocuje potřebnost majetku pro stát, odsouhlasila převod objektu na ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Objekt chtěl úřad využít jako administrativní budovu pro zaměstnance MPSV a Úřadu práce. Mluvčí ministerstva práce Petr Habáň ale o několik dní později uvedl, že se jedná jen o jednu z možností, kam by se mohla přestěhovat část Úřadu práce. MPSV se bude rozhodovat podle technického stavu objektu a nákladů na rekonstrukci.

Podívejte se, jak aktivisté hájí obsazení budovy v Jeseniově ulici:

2. března 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue