Policie hledala na Klinice bombu, pak budovu vyklidila a předala státu

  19:31aktualizováno  21. května 1:41
Pražská policie v sociálním centru Klinika nenašla bombu, kterou tam v pátek odpoledne nahlásil anonym. Když ukončila prohlídku, aktivistům zabránila ve vstupu a budovu předala Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana tak učinila na základě dokumentu Obvodního soudu pro Prahu 3, který stanovuje vlastníka budovy. Na podporu centra se před budovou sešlo asi 80 lidí.

Lidé se sešli před Klinikou (20. květen 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Evakuace Kliniky nebyla nutná, lidé, kteří v ní pobývali, ji dobrovolně sami opustili, uvedl Hulan. Podle aktivistů text anonymního e-mailu vyzníval, jako by byl psán členy či členkami kolektivu Kliniky. „Toto rozhodně popíráme. Jedná se o další dějství v kampani proti našim sociálním a politickým aktivitám,“ komentoval v pátek v podvečer aktuální dění jeden z aktivistů Jakub Ort.

Akci podle informací z místa přihlíželi zástupce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). Po skončení akce předala policie budovu zástupcům ÚVZSVM. Někteří příznivci Kliniky se s tím nesmířili a vyšplhali na střechu objektu. Desítky dalších skandovaly v okolí budovy hesla „Hanba státu“ nebo „Klinika žije, boj pokračuje“. V Jeseniově ulici, kde se budova nachází, se příznivců sešlo asi 80. Přítomen byl i předseda Strany zelených a bývalý člen rady hlavního města Matěj Stropnický.

Fotogalerie

Obavu, že nahlášení bomby bude mít právě takovouto dohru, vyjádřili aktivisté už během policejní akce. „Doufáme, že to policie nevyužije k tomu, abychom se nesměli vrátit,“ řekl před ukončením akce Ort. Ten pro iDNES.cz uvedl, že se stále vede spor o platnosti smlouvy o pronájmu budovy a policie nesmí předjímat rozhodnutí soudu. Ještě před následným děním dodal, že případné nepředání budovy zpět by považoval za zneužití útoku na Kliniku.

Hulan pro iDNES.cz potvrdil, že bomba nalezena nebyla a prohlídka objektu byla po osmé hodině večerní ukončena. To, že do budovy policisté pustili pouze úředníky ÚZSVM, hájil předloženým dokumentem obvodního soudu pro Prahu 3. „Ten určuje, kdo je v tuto chvíli vlastníkem budovy,“ řekl Hulan s tím, že policie musela znění dokumentu respektovat.

„Objekt je zkontrolovaný a bezpečný a je plně v kompetenci ÚZSVM,“ dodal Hulan. Nyní je podle něj na zástupcích úřadu, zda v případě protiprávního jednání aktivistů požádají policii o pomoc.

V březnu skončila smlouva o výpůjčce

Anonymní e-mail o možné bombě v sociálním centru dorazil v pátek před 16. hodinou do redakcí některých médií. Neznámý odesílatel v něm oznámil uložení několika nástražných výbušných zařízení v budově Kliniky v Jeseniově ulici i jejím okolí. Výbušná zařízení se podle anonyma měla aktivovat ve 20:00.

Na místo vyrazili policisté i hasiči a pyrotechnici až do osmé hodiny prohledávali budovu a přilehlé okolí. Podle aktivistů z Kliniky policie do budovy vpustila pouze úředníky ÚZSVM, ale jim samotným násilím zabránila ve vstupu. „Jde o svévolný zásah policejní síly do probíhajícího soudního sporu,“ napsali lidé stojící za provozováním sociálního centra na svém Twitteru.

20.května 2016 v 20:14, příspěvek archivován: 20.května 2016 v 21:00

Policie vpustila do budovy úředníky UZSVM,avšak násilím zabránila vstupu kolektivu.Jde o zásah policejní síly do probíhajícího soud. sporu.

Naráželi tím na spor mezi nimi a stárem o prázdnou budovu, kterou v prosinci 2014 obsadili, vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později ji získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili.

Smlouva o výpůjčce Klinice vypršela letos 2. března, aktivisté od té doby objekt užívají nelegálně. ÚZSVM ji neprodloužil proto, že budova v majetku státu nemá platnou kolaudaci. Podle úřadu je budova zkolaudovaná jako plicní zdravotnické zařízení. ÚZSVM by jako vlastníkovi tedy hrozila za obývání budovy zkolaudované pro jiný účel pokuta.

Pražská ČSSD navrhla, aby Praha nabídla centru bývalé jesle ve Znojemské ulici v Praze 4, aktivisté to ale odmítli. Koncem března vládní komise, která vyhodnocuje potřebnost majetku pro stát, odsouhlasila převod objektu na ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Objekt chtěl úřad využít jako administrativní budovu pro zaměstnance MPSV a Úřadu práce. Mluvčí ministerstva práce Petr Habáň ale o několik dní později uvedl, že se jedná jen o jednu z možností, kam by se mohla přestěhovat část Úřadu práce. MPSV se bude rozhodovat podle technického stavu objektu a nákladů na rekonstrukci.

Podívejte se, jak aktivisté hájí obsazení budovy v Jeseniově ulici:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz