„Pachatelé přesvědčovali oběti k instalaci aplikace pro vzdálený přístup a následně je manipulovali k převodu finančních prostředků na různé bankovní účty s následným převodem do kryptoměn,“ sdělil Břetislav Brejcha, šéf Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK).
„Zároveň IT specialisté, kteří byli součástí call centra, vytvářeli online reklamy propagující falešné investiční platformy a posilovali tak zdání reálných investičních příležitostí s možností výrazného zisku,“ dodal.
Na území Česka způsobila skupina škodu nejméně devět milionů korun, poškodila nejméně 37 českých občanů. Konečná škoda na území Evropské unie sice není zatím přesně známá, odhaduje se však na miliony eur.
Podvody na internetu neustávají. Stopy vedou i na Ukrajinu, říká vyšetřovatel![]() |
Skupina operovala z call centra v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Tam také policisté zadrželi hlavní organizátory i řadové zaměstnance. „Kriminální call centrum s vlastní serverovou místností se rozléhalo ve dvou patrech administrativní budovy a bylo střeženo ochrankou, elektronickým zabezpečovacím systémem a desítkami kamer,“ popsal zázemí zločinecké skupiny Brejcha.
Kromě 70 osob policisté během domovních prohlídek zajistili i stovky kusů techniky, počítačů, datových nosičů a telefonů.
Operace s krycím názvem Pathfinder byla podle Brejchy výsledkem půlroční spolupráce Čechů a Ukrajinců ve společném vyšetřovacím týmu agentury Eurojust. Klíčovou roli při rozkrytí skupiny měla Služba bezpečnosti Ukrajiny, za ČR se na případu podílel odbor kybernetické kriminality NCTEKK za dozoru Okresního státního zastupitelství v Hradci Králové. Razie na ukrajinském území, která se uskutečnila na přelomu letošního dubna a května, se pak zúčastnili i čtyři policisté české centrály.