František Kincl, ministr vnitra ČSSR

František Kincl, ministr vnitra ČSSR | foto: ČTK

Policie stíhá komunistického ministra vnitra Kincla kvůli střelbě na hranicích

  • 58
Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil trestní stíhání proti bývalému federálnímu ministru vnitra Františku Kinclovi. Policisté viní jedenaosmdesátiletého bývalého politika ze spáchání zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, a to v souvislosti se střelbou na hranicích tehdejší Československé socialistické republiky.

Policisté zahájili 17. května trestní stíhání, a to kvůli tomu, že Kincl ve své funkci „nepřijal žádné konkrétní opatření“ k tomu, aby bylo příslušníkům Pohraniční stráže zabráněno „použít střelnou zbraň proti osobám, které se neoprávněně pokoušely překročit státní hranice ČSSR a zároveň nijak neohrožovaly příslušníky Pohraniční stráže či jiné osoby“, uvedl v pondělí Ekonomický deník, který má k dispozici kopii zahájeného obvinění.

„V důsledku jeho nečinnosti nadále docházelo ke služebním zákrokům příslušníků Pohraniční stráže spojeným s použitím zbraně proti osobám, které neoprávněně překračovaly státní hranice ČSSR, aniž by tím ohrožovaly na životě a zdraví jiného, jež vedly k újmě na zdraví těchto osob, nebo
mohly vést k újmě na jejich zdraví a životě,“ píše se v dokumentu.

V něm jsou také jmenovitě uvedeny konkrétní příběhy lidí, kteří v té době byli poškozeni. Usnesení například zmiňuje případ Kerstin Traurweinové a Ullricha Traurweina, kteří byli státními příslušníky Německé demokratické republiky. V roce 1988 je pohraničníci zranili a vypálili na ně nejméně 221 střel.

Podle policie tak Kincl jako úředník „v úmyslu způsobit jinému závažnou újmu nesplnil povinnost vyplývající z jeho pravomoci, čin spáchal na jiném pro jeho politické přesvědčení a zneužil tísně jiného“. Podle serveru Seznam Zprávy odmítl Kincl při výslechu na policii vypovídat.

Ekonomický deník uvedl, že ÚDV se původně letos v únoru rozhodl Kincla nestíhat s tím, že se nepodařilo dohledat archivní dokumenty dokazující, že by ministr o oprávnění pohraničníků použít střelnou zbraň věděl.

Soud nepravomocně osvobodil bývalé estébáky, kteří měli šikanovat Hyblerovy

Trestní oznámení kvůli úmrtím na hranicích podala Platforma evropské paměti a svědomí, která se zabývá objasňováním zločinů totalitních režimů.

Policie pak obvinila některé bývalé představitele režimu - konkrétně bývalého předsedu vlády Lubomíra Štrougala, dalšího někdejšího ministra vnitra Vratislava Vajnara a bývalého tajemníka ústředního výboru KSČ Jana Fojtíka. Úřad stíhal také někdejšího generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše, který ale následně zemřel.

Pražské městské státní zastupitelství stíhání sedmadevadesátiletého Štrougala a o šest let mladšího Vajnara původně zastavilo s ohledem na jejich duševní stav. Po zásahu Ústavního soudu si nyní nechává zpracovat nové znalecké posudky k tomu, zda jsou Štrougal, Vajnar a Fojtík schopni chápat smysl trestního řízení.

Posudek dělá Psychiatrická nemocnice Bohnice, odevzdat ho měla do března. „Znalecké posudky dosud vypracovány nebyly. Lhůta pro skončení vyšetřování je posunuta do 5. června 2022,“ sdělil na dotaz ČTK před dvěma týdny mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video