„Žádost o vydání je na základě trestního oznámení od vrcholného politika koalice SPOLU Jiřího Pospíšila,“ prohlásil Okamura na tiskové konferenci ve Sněmovně.
„Snaží se mě kriminalizovat za názory,“ řekl šéf SPD. „Je to reakce na přijetí migračního paktu EU, proti kterému nehlasovala Fialova vláda,“ řekl o plakátu Okamura.
„Chtějí mě stíhat za plakát, kde upozorňuji na bezpečnostní rizika,“ prohlásil šéf SPD.
Mandátový a imunitní výbor má žádost policie začít posuzovat ještě v lednu.
Na dotaz iDNES.cz, zda požádá poslance, aby ho vydali, nebo ho naopak nevydávali, Okamura jasně neodpověděl. „Jsem připraven na všechny možnosti, i na tu, že mě zavřou na tři roky za to, že jsem proti migračnímu paktu Evropské unie,“ řekl šéf SPD.
Ohradil se proti tomu, aby mu byl vyčítán rasismus, když on sám je napůl Japonec, odkud je jeho otec, a napůl z Moravy, odkud je jeho matka.
Kampaň vyvolala kontroverze
Kampaň vyvolala kontroverze, řada lidí ji považovala za nenávistnou. Z toho důvodu ji začala prověřovat policie.
„V souvislosti s případem billboardové kampaně SPD z loňského léta, který řešíme pro podezření ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, požádali kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie o vydání poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání,“ uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk pro iDNES.cz. Současně dodal, že žádost byla do Sněmovny zaslána v úterý 7. ledna 2025.
Opakovaně vyslýchán na policii
V polovině loňského srpna policie oznámila, že kvůli kampani SPD bylo zahájeno trestní řízení. Předseda hnutí v prosinci na sociální síti X uvedl, že byl kvůli tomu opakovaně vyslýchán na policii. Okamura například plakát s „chirurgem“ v prosinci zveřejnil u příspěvku, který mimo jiné reagoval na tragický čin v německém Magdeburku.
Byla podle vás kampaň SPD s „chirurgem“ v pořádku?
Plakát s mužem tmavé pleti, který má zakrvácený obličej a nůž v ruce je také doplněn o slogan: „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší chirurgové z dovozu. Stop Migračnímu paktu EU!“
„Vyslýchala mě z toho důvodu opakovaně policie na základě pokynů státního zástupce a provládní média dělala proti mně štvavou kampaň,“ uvedl v prosinci šéf SPD a současně zdůraznil: „Nikdy neuhnu a nikdy to nevzdám, slyšíte? Nikdy!“
Plakát s romskými dětmi
Právě kvůli zmíněnému vizuálu a kampani hnutí SPD podal v létě trestní oznámení pražský radní pro kulturu Jiří Pospíšil. Vadilo mu právě zmíněné podněcování k nenávisti či hanobení národa a rasy.
SPD však zveřejnilo i další plakáty, které vyvolaly značné reakce a další trestní oznámení. Například zveřejnilo plakát s romskými dětmi, které měly v ústech cigaretu. Tehdy na hnutí podala trestní oznámení organizace Romea.
Na plakátu, kvůli kterému padala další trestní oznámení, kouří dva romští chlapci cigaretu. Snímek vytvořila umělá inteligence. V textu stojí: „Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj’ na háku...“ a „Podpora pouze pro rodiny, kde děti plní školní docházku!“.
Romské děti s cigaretami v ústech. SPD čelí kvůli plakátu trestnímu oznámení |
Vizuály na Václavském náměstí
Hnutí SPD loni v září vzbudilo další pozdvižení na Václavském náměstí v Praze, kde točilo videoklip ke kampani. V prostorách Václaváku hnutí nainstalovalo své vizuály.
Netrvalo dlouho a na počin reagovala veřejnost, politici i pražský magistrát. „V tomto případě se cítíme podvedeni a zneužiti v rámci surového předvolebního politického boje a volební reklamy,“ reagoval magistrát.
Ve videoklipu, který doprovází hudba, se objevuje šéf hnutí Tomio Okamura či poslanec Radim Fiala. Mimo jiné se ve spotu baví s lidmi a fotí se s nimi. Videu dominují plachty s předvolebními plakáty hnutí, které řada lidí označila za rasistické.
Otevřeně pracuje se strachem
Politolog z brněnské Masarykovy univerzity Otto Eibl v minulosti pro iDNES.cz v souvislosti ohledně vizuálu s černochem uvedl, že otevřeně pracuje se strachem, který umělou inteligencí generovaný vizuál vyvolává tím, že záměrně přehání, a to na několika frontách.
„Nikdo nezastírá problémy s nezvládnutou migrací a integrací migrantů do společnosti, tady ale vidíme rozhořčeného mladíka s nožem v ruce, který je navíc potřísněný krví a ve výrazu je odhodlaný ke všemu. Spojení s problémy ve zdravotnictví je pak vysloveně zavádějící. Už jenom z toho důvodu, že lékařem se nestane ‚člověk z ulice‘, tedy ani někdo, kdo přijde ze třetí země, byť tam medicínu vystudoval,“ komentoval Eibl.
Podle něj vizuál používá nebezpečnou zkratku, stereotypizuje a spojuje migranty z Afriky s násilím. „Hádám, že vystudovaný lékař z některé z afrických zemí nebude automaticky po příchodu do Evropy mávat nožem a ohrožovat kolemjdoucí na ulici,“ doplnil.
6. září 2024 |