Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

  19:23aktualizováno  19:23
O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v souvislosti s teroristickou hrozbou. Před nedávnem pořídila třeba 12 odstřelovačských pušek za čtyři miliony. Sniperům by totiž v budoucnu mělo přibýt práce, nyní do akce míří zhruba desetkrát ročně.

Nové soupravy odstřelovačských pušek mají dle policejního prezidia nahradit starší řadu. Objednané zbraně včetně optických zaměřovačů a výbavy odstřelovači dostanou příští rok na jaře.

„Zbraňový systém s označením Accuracy AX postupně nahrazuje systém zbraní zavedený v roce 2008 s označením Accuracy AW, který se již několik let nevyrábí. Nové soupravy doplní stávající zbraňový systém AX ráže 308 Win., dodaný k útvaru v roce 2015, a AX ráže 338LM dodaný v roce 2016,“ objasnila mluvčí prezidia Ivana Nguyenová.

Naším úkolem je pachatele vypnout, říká policejní odstřelovač

V současnosti jsou odstřelovači z Útvaru rychlého nasazení (ÚRN) s tímto vybavením nasazováni do akce přibližně desetkrát za rok. Prezidium však předpokládá, že se počet akcí bude vzhledem k bezpečnostní situaci v Evropě zvyšovat.

„Složka odstřelovačů je pro policii hodně podstatná a dokoupení materiálu pro ně je naprosto v pořádku. Zdůvodnění teroristickou hrozbou je však v tomto případě trochu účelové. Odstřelovači jsou až poslední nástroj, který proti teroristům nasadíte, nemá nic společného s prevencí, je to součást legitimní a silové represe,“ řekl iDNES.cz bezpečnostní expert z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Libor Stejskal.

Doplnil, že odstřelovači zdaleka neslouží jen pro boj s terorismem, ale nasazují se i proti mnoha dalším potenciálním hrozbám. Třeba při násilné vzpouře ve vězení či řádění střelce, který drží rukojmí, jako se to stalo třeba v roce 2015 v restauraci Družba v Uherském Brodě, v níž zemřelo osm lidí (více o případu čtěte v tomto článku).

Nákupy ještě neskončily

Čeští policejní odstřelovači se pravidelně umisťují na prvních příčkách v mezinárodních sniperských soutěžích. Do „ostrých“ akcí nastupují i tehdy, je-li potřeba zneškodnit nakaženou zvěř (více v článku Elitní policejní střelci začnou lovit divočáky), řešit únos letadla, či zajistit ochranu státníkovi či jinému „VIP člověku“. V neposlední řadě také hlídají důležité budovy nebo kryjí záda kolegům.

„Odstřelovací pušky jsou používány také při ničení neživých cílů jako jsou například hořící tlakové láhve, k zastavení nebezpečného vozidla a podobně. S tímto zbraňovým systémem je nutné neustále pracovat a trénovat,“ doplnila mluvčí policejního prezidia.

Eso mezi odstřelovači: Když týden nestřílíte, začínáte zase od nuly

Kromě výbavy pro odstřelovače policie v souvislosti s hrozbou terorismu nakoupila také stovky krátkých i dlouhých pistolí, nové samopaly či optické a optoelektronické zaměřovače. „Ostatní budou naplňovány podle finančních možností. Pro zajištění všech typů akcí s využitím odstřelovačů ale i týmů ÚRN bude nezbytný také nákup termovizních pozorovacích a puškových zaměřovačů a doplnění malého počtu noktovizních (přístroje pro zaměření cíle ve tmě; pozn. red.) puškových přístrojů,“ doplnila Nguyenová.

Expert: Je třeba zlepšit výcvik s dlouhými zbraněmi

Výzbroj speciálních jednotek a takzvaných prvosledových hlídek vybavených pro výjimečné situace, jako byla například tragédie v Uherském Brodě, začala policie kvůli hrozbě terorismu doplňovat už loni. Od loňského května do prosince nakoupila zbraně za 46 milionů. V roce 2017 dostala k těmto účelům do rozpočtu 50 milionů navíc.

„Je naprosto v pořádku, že jsme se ve 21. století dostali do situace, že se schopnost okamžitého zásahu zvyšuje a zkracuje, ve městech je i v řádu minut. Existence prvosledových zásahových hlídek, kdy má jeden ze tří policistů v autě v kufru samopal s optikou a neprůstřelnou vestu a může reagovat okamžitě, je důležitá.“ doplnil bezpečnostní expert Libor Stejskal.

Podle něj se nedá říct, že by doposud vybavení vyloženě chybělo. „Spíše se kupovalo v malých počtech, dělala se soutěž tu na dvě tu na čtyři pušky, což je neefektivní. Když se nakoupí víc současně, je to ekonomicky racionálnější,“ doplnil.

Policistům chybějí neprůstřelné vesty. Nechráníte nás, spílají vedení

Souhlasí i bezpečnostní poradce Jiří Dolejš, který s Útvarem rychlého nasazení spolupracuje při nácviku řešení různých krizových situací takřka dvacet let. „Dá se říct, že elitní jednotky mají od roku 1995 vybavení špičkové na úrovni nejlepších světových jednotek, modernizace je však přirozená,“ uvedl.

U běžné policie však bylo podle něj v minulosti vybavování podstatně pomalejší. Nemyslí si však, že by řadoví policisté byli dříve zcela zanedbávaní a teprve teroristické útoky se staly účinnou pákou pro to, aby konečně dostali, co jim chybělo už dlouho.

„Je však hrozně důležité, aby s nově pořízenými zbraněmi uměli zacházet. Mají asi docela slušný střelecký výcvik s krátkou zbraní, ale s výcvikem s dlouhými zbraněmi - samopaly a útočnými brokovnicemi - už je to asi slabší. Je to otázka peněz, nelze nakoupit jen zbraně, ale je potřeba i munice,“ uzavřel.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Školáci dostanou pilky i 3D tiskárny. Narychlo se připravuje nový předmět

3D tiskárna ve společnosti Prusa Research.

Přes padesát škol by mělo už po letních prázdninách začít zkoušet novinku. Jejich žákům v rozvrhu přibude předmět...

Bouřky dorazily na Moravu, hasiči na Olomoucku hlásí desítky výjezdů

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Vlnu veder přerušily o víkendu silné bouřky, které na některých místech způsobily výpadky proudu, dopravní komplikace...

Neznáte mě, ale okradu vás. Podvodných e-mailů je víc a v perfektní češtině

Ilustrační snímek

Rozesílání podvodných e-mailů, které se snaží získat od oběti citlivé informace, je stále populárnější. Hackeři navíc...

Najdete na iDNES.cz