Nechráněná policie. Ve skladech leží tisíce prošlých neprůstřelných vest

  0:01aktualizováno  0:01
Dvanáct tisíc českých policistů nemá neprůstřelné vesty, které by bylo možné použít při zásahu proti ozbrojeným pachatelům. Ve skladech přitom leží více než osm tisíc takových vest. Nepoužívají se, protože jim „vypršela životnost“. Policejní prezidium tvrdí, že vest má dostatek.

Předváděčka různých neprůstřelných vest a diskuse na Policejní akademii. Policisté a další lidé z ozbrojených složek si mohli prohlédnout balistické vesty od různých výrobců. (21.9.2016) | foto:  František Vlček, MAFRA

Podle zjištění MF DNES policisté závidí strážníkům městských policií, kteří mají lepší vybavení než oni sami. A to navzdory slibu policejního prezidia z doby už před dvěma lety, že každý ze čtyřiceti tisíc policistů bude mít vlastní lehkou balistickou ochranu – neprůstřelné triko, které se nosí pod košilí. Policisté nyní nedostatek vest kritizují.

Fotogalerie

Plány policie jsou už roky velkolepé. Na každém územním odboru, kterých je v zemi pětašedesát, mají být alespoň dvě dvoučlenné „prvosledové“ hlídky vybavené balistickými vestami, neprůstřelným štítem, dlouhými zbraněmi a neprůstřelnými helmami, které chrání před střelami i střepinami.

Všichni policisté budou mít alespoň takzvanou skrytou neprůstřelnou ochranu a ročně policie nakoupí tisíce nových vest, neprůstřelných štítů nebo helem. Namísto velké plošné obměny a vyzbrojení všech policistů ale vesty chybí.

Přitom právě tyto části výstroje musí policisté měnit každých deset let. Poslední velká obměna kupříkladu helem se odehrála mezi roky 2014 a 2017, kdy jich policie nakoupila 2 100. Teď plánuje utratit za výstroj 180 milionů korun, kupříkladu helem chce pořídit dvojnásobek co před lety a každá stojí skoro dvanáct tisíc korun.

Přezbrojit chce policie i „nosiče balistických panelů“. Jsou to vesty, do jejichž kapes se vkládají neprůstřelné pláty a na rozdíl od klasických neprůstřelných vest chrání hlavně životně důležité orgány. Jsou však lehčí a policie jich v následujících třech letech plánuje koupit na čtyři tisíce za devatenáct milionů korun.

Podle policistů a jejich odborů jde však nákup balistické ochrany velmi pomalu.

VIDEO: Policisté dostali nové vesty, mají místo na mikrokameru i nůž

„Aby se zabránilo nejhoršímu, tak jednotlivá krajská ředitelství policie nakupují každý rok balistické ochranné prostředky v omezeném finančním rámci.
Situace je více než zoufalá, policie v roce 2018 nakoupila nosiče balistických panelů, ale to je pouze pro matení veřejnosti a chlácholení policistů samotných. Nosič je pouhá textilie, která nikoho neochrání. Dvě klíčové zakázky na nákup vest pro skryté nošení a nákup přídavných balistických panelů byly zrušeny,“ píše například Odborová aliance IZS, jejíž součástí jsou právě policisté, v prohlášení, které koluje mezi policisty a MF DNES jej má k dispozici.

„Můžeme jen závidět strážníkům, kteří mají vesty pro skryté nošení. Na oddělení máme i vesty, které leží ve skříních, protože mají propadlou životnost a nikdo se je neodváží použít, protože výrobce už nemůže garantovat, že budou fungovat, jak mají,“ popisuje jeden z pražských policistů.

Reakce Policie ČR

Po vydání článku v MF DNES zveřejnila Policie ČR na svých webových stránkách vyjádření:

Policie ČR aktuálně vlastní celkem 28 263 ks vest v normě životnosti, která je desetiletá. Rozdělení vest po jednotlivých organizačních útvarech policie řeší od roku 2017 systemizace balistických a ochranných prostředků. O přidělení vest na jednotlivé organizační články rozhoduje ředitel krajského ředitelství PČR dle potřeb kraje. Nutno zmínit, že přímý výkon služby vykonává cca 36 000 příslušníků a při posuzování adekvátnosti počtu balistických vest je nutné také brát v potaz fakt, že tito policisté nevykonávají výkon služby současně.

Vest, kterým skončila životnost je 8 099 a jsou jsou používány nejčastěji pro výcvik a většina z nich je určena na vyřazení.

Všechny prvosledové hlídky disponují potřebnou výstrojí, včetně odpovídající balistické ochrany.Stejně tak jsou bezezbytku plně vybaveny veškeré útvary, které primárně mohou přijít do styku s nebezpečnými a ozbrojenými pachateli, jako jsou zásahové jednotky krajských ředitelství policie a Útvar rychlého nasazení.

Celou reakci lze nalézt na webových stránkách Policie ČR

Česká policie má nyní 28 263 vest, které vyhovují svou životností. Pro představu – to by stačilo policistům pouze v roce 1990, kdy jich bylo jen o čtyři stovky více než těchto vest.

Dnes je policistů přes čtyřicet tisíc a maximálně mohou riskovat a použít vesty, kterým skončila – po deseti letech – životnost. Přesně 8 099 takových, které leží ve skladech po celé zemi. „Tyto vesty se standardně nepoužívají při výkonu služby a o jejich použití rozhoduje příslušný služební funkcionář,“ popisuje mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová.

Vesty si kupují za své peníze

Balistickou ochranu policie kritizuje i bývalý elitní policista, lektor speciální přípravy policistů v rizikových situacích a autor skript o balistické ochraně pro policii Pavel Černý.

„Policisté jsou tak zoufalí, že si vesty kupují sami. Než aby riskovali život, je toto běžná praxe. To si za chvíli budou kupovat i benzin do aut, aby nemuseli jezdit tramvají? Balistická ochrana policistů, obzvlášť v této době, je dlouhodobě problematická a já si neumím představit, že by zaměstnavatel poslal třeba hasiče do požáru bez ochranných pomůcek, nechal dělníka řezat na stroji bez kevlarových rukavic nebo pracovat s rozbruskou bez ochranných brýlí,“ říká Černý.

Policejní prezidium nyní zopakovalo, že v souladu s koncepcí policie v dalších letech chce nyní nakoupit vesty, přilby či štíty. „Chystáme výběrová řízení ve finančním objemu za balistiku za zhruba 180 milionů korun,“ dodala Kropáčová.

Na nedostatek a nekvalitu vest policisté upozorňovali už v roce 2016:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Piráti chtějí vyhrát eurovolby, příští parlamentní volby a sestavit vládu

Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel...

S ambicemi porazit v květnu ANO i všechny ostatní soupeře jdou do voleb do Evropského parlamentu Piráti. „Naší ambicí...

Bartoš chce být příští premiér. Věřím, že budu mít patřičnou kvalitu, říká

Předseda strany Ivan Bartoš vystoupil 4. září 2018 v Praze na tiskové...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš chce být po příštích volbách do Sněmovny premiérem a sesadit Andreje Babiše. „Pokud budu lídr...

Po mrazivé noci budou po republice i mrazivé dny, oteplí se až v únoru

V okolí šumavské Kvildy leží téměř metr sněhu. Na snímku jsou stromy poblíž...

Do konce ledna budou teploty pod dlouhodobým průměrem, Česko tak čekají celodenní mrazy. Na stanici Kvilda-Perla v noci...

Najdete na iDNES.cz