Nechráněná policie. Ve skladech leží tisíce prošlých neprůstřelných vest

  0:01aktualizováno  0:01
Dvanáct tisíc českých policistů nemá neprůstřelné vesty, které by bylo možné použít při zásahu proti ozbrojeným pachatelům. Ve skladech přitom leží více než osm tisíc takových vest. Nepoužívají se, protože jim „vypršela životnost“. Policejní prezidium tvrdí, že vest má dostatek.

Předváděčka různých neprůstřelných vest a diskuse na Policejní akademii. Policisté a další lidé z ozbrojených složek si mohli prohlédnout balistické vesty od různých výrobců. (21.9.2016) | foto:  František Vlček, MAFRA

Podle zjištění MF DNES policisté závidí strážníkům městských policií, kteří mají lepší vybavení než oni sami. A to navzdory slibu policejního prezidia z doby už před dvěma lety, že každý ze čtyřiceti tisíc policistů bude mít vlastní lehkou balistickou ochranu – neprůstřelné triko, které se nosí pod košilí. Policisté nyní nedostatek vest kritizují.

Fotogalerie

Plány policie jsou už roky velkolepé. Na každém územním odboru, kterých je v zemi pětašedesát, mají být alespoň dvě dvoučlenné „prvosledové“ hlídky vybavené balistickými vestami, neprůstřelným štítem, dlouhými zbraněmi a neprůstřelnými helmami, které chrání před střelami i střepinami.

Všichni policisté budou mít alespoň takzvanou skrytou neprůstřelnou ochranu a ročně policie nakoupí tisíce nových vest, neprůstřelných štítů nebo helem. Namísto velké plošné obměny a vyzbrojení všech policistů ale vesty chybí.

Přitom právě tyto části výstroje musí policisté měnit každých deset let. Poslední velká obměna kupříkladu helem se odehrála mezi roky 2014 a 2017, kdy jich policie nakoupila 2 100. Teď plánuje utratit za výstroj 180 milionů korun, kupříkladu helem chce pořídit dvojnásobek co před lety a každá stojí skoro dvanáct tisíc korun.

Přezbrojit chce policie i „nosiče balistických panelů“. Jsou to vesty, do jejichž kapes se vkládají neprůstřelné pláty a na rozdíl od klasických neprůstřelných vest chrání hlavně životně důležité orgány. Jsou však lehčí a policie jich v následujících třech letech plánuje koupit na čtyři tisíce za devatenáct milionů korun.

Podle policistů a jejich odborů jde však nákup balistické ochrany velmi pomalu.

VIDEO: Policisté dostali nové vesty, mají místo na mikrokameru i nůž

„Aby se zabránilo nejhoršímu, tak jednotlivá krajská ředitelství policie nakupují každý rok balistické ochranné prostředky v omezeném finančním rámci.
Situace je více než zoufalá, policie v roce 2018 nakoupila nosiče balistických panelů, ale to je pouze pro matení veřejnosti a chlácholení policistů samotných. Nosič je pouhá textilie, která nikoho neochrání. Dvě klíčové zakázky na nákup vest pro skryté nošení a nákup přídavných balistických panelů byly zrušeny,“ píše například Odborová aliance IZS, jejíž součástí jsou právě policisté, v prohlášení, které koluje mezi policisty a MF DNES jej má k dispozici.

„Můžeme jen závidět strážníkům, kteří mají vesty pro skryté nošení. Na oddělení máme i vesty, které leží ve skříních, protože mají propadlou životnost a nikdo se je neodváží použít, protože výrobce už nemůže garantovat, že budou fungovat, jak mají,“ popisuje jeden z pražských policistů.

Reakce Policie ČR

Po vydání článku v MF DNES zveřejnila Policie ČR na svých webových stránkách vyjádření:

Policie ČR aktuálně vlastní celkem 28 263 ks vest v normě životnosti, která je desetiletá. Rozdělení vest po jednotlivých organizačních útvarech policie řeší od roku 2017 systemizace balistických a ochranných prostředků. O přidělení vest na jednotlivé organizační články rozhoduje ředitel krajského ředitelství PČR dle potřeb kraje. Nutno zmínit, že přímý výkon služby vykonává cca 36 000 příslušníků a při posuzování adekvátnosti počtu balistických vest je nutné také brát v potaz fakt, že tito policisté nevykonávají výkon služby současně.

Vest, kterým skončila životnost je 8 099 a jsou jsou používány nejčastěji pro výcvik a většina z nich je určena na vyřazení.

Všechny prvosledové hlídky disponují potřebnou výstrojí, včetně odpovídající balistické ochrany.Stejně tak jsou bezezbytku plně vybaveny veškeré útvary, které primárně mohou přijít do styku s nebezpečnými a ozbrojenými pachateli, jako jsou zásahové jednotky krajských ředitelství policie a Útvar rychlého nasazení.

Celou reakci lze nalézt na webových stránkách Policie ČR

Česká policie má nyní 28 263 vest, které vyhovují svou životností. Pro představu – to by stačilo policistům pouze v roce 1990, kdy jich bylo jen o čtyři stovky více než těchto vest.

Dnes je policistů přes čtyřicet tisíc a maximálně mohou riskovat a použít vesty, kterým skončila – po deseti letech – životnost. Přesně 8 099 takových, které leží ve skladech po celé zemi. „Tyto vesty se standardně nepoužívají při výkonu služby a o jejich použití rozhoduje příslušný služební funkcionář,“ popisuje mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová.

Vesty si kupují za své peníze

Balistickou ochranu policie kritizuje i bývalý elitní policista, lektor speciální přípravy policistů v rizikových situacích a autor skript o balistické ochraně pro policii Pavel Černý.

„Policisté jsou tak zoufalí, že si vesty kupují sami. Než aby riskovali život, je toto běžná praxe. To si za chvíli budou kupovat i benzin do aut, aby nemuseli jezdit tramvají? Balistická ochrana policistů, obzvlášť v této době, je dlouhodobě problematická a já si neumím představit, že by zaměstnavatel poslal třeba hasiče do požáru bez ochranných pomůcek, nechal dělníka řezat na stroji bez kevlarových rukavic nebo pracovat s rozbruskou bez ochranných brýlí,“ říká Černý.

Policejní prezidium nyní zopakovalo, že v souladu s koncepcí policie v dalších letech chce nyní nakoupit vesty, přilby či štíty. „Chystáme výběrová řízení ve finančním objemu za balistiku za zhruba 180 milionů korun,“ dodala Kropáčová.

Na nedostatek a nekvalitu vest policisté upozorňovali už v roce 2016:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

V matematice se letos maturanti zlepšili, čeština jim naopak šla hůře

Maturitní písemka.

Didaktický test z matematiky letos zvládlo 84,5 procenta studentů, což je o zhruba šest procentních bodů více než loni....

Ruinu, která poškodila dům sousední rodině, bourá bagr na obecní náklady

Demolice částečně zříceného domu ve Zborovicích.

Do ruiny domu na Kroměřížsku, který svým víkendovým pádem poškodil sousední obydlí rodiny se třemi dětmi, už se...

V korupční kauze hejtmana Půty obhájci zpochybnili odposlechy

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Obhájci zpochybnili odposlechy, které vznikly při vyšetřování korupční kauzy opravy kostela v Liberci a Oddychové zóny...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz