Policie sestavila tvář útočníka s granátem

  14:45aktualizováno  14:45
Policii se podařilo sestavit pravděpodobnou tvář útočníka, který granátem zranil 18 lidí v centru Prahy. Při vyšetřování případu české bezpečnostní složky spolupracují s kolegy z Izraele, Interpolu i okolních států. Je to mimořádný případ, tvrdí kriminalisté.

GRAFIKA • FOTOGALERIE • PRŮBĚH události zde

"Vzhledem k povaze a průběhu spáchaného trestného činu spolupracuje vyšetřující tým i s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu a Odborem pro boj s organizovaným zločinem správy hlavního města Prahy," oznámila policejní mluvčí Iva Knolová.

Vyšetřovatelé se obávají, že pachatel pokusu o vraždu a trestného činu obecného ohrožení se pokusí vycestovat do zahraničí. Právě proto požádali o pomoc také strážce zákona v okolních státech.

Policie zároveň analyzuje záběry kamerových systémů z ulice Na Příkopě. Až bude mít výsledky, a pokud se jí podaří útočníka na záběrech najít, prý je poskytne médiím. 

Policie je prý ve střehu
"Přijali jsme bezpečnostní opatření, která jsou adekvátní situaci," sdělila iDNES pražská policejní mluvčí Iva Knolová. Jaké konkrétní kroky to jsou, ale odmítla dodat.

Do okolí Casina Royal se už v neděli odpoledne vrátil normální život. Přes noc nechalo město opravit díru po výbuchu, který vyrval několik dlažebních kostek. O incidentu už vypovídají jen malé oděrky na výlohách.

Stanislav Gross už hodinu po výbuchu novinářům řekl, že policie má k dispozici přesný popis pachatele, který je důvodem k "optimismu".

"Vzhledem k závažnosti případu nebudeme poskytovat žádné informace o průběhu vyšetřování," odpověděla Knolová na otázku, kde se nachází napadený Assaf Abutbul a zda zůstane pod dohledem policie.

Útočník byl v modrém
Zatím se tedy ví, že mladík zřejmě bulharské národnosti se pokusil vhodit granát do parkujícího vozidla majitele Casina Royal Assafa Abutbula. To se mu ale nepodařilo a nálož explodovala pod terénním, údajně opancéřovaným, autem.

Granát pouze poškodil podvozek Jeepu Grand Cherokee a pneumatiky, posádce se nic nestalo. O Abutbula se nyní zajímá jak policie, tak tajná služba BIS. "Nás ten případ pochopitelně zajímá," řekl ČT její mluvčí Jan Šubrt.

Popis útočníka

"Podezřelým je muž ve věku osmadvaceti až třiceti let. Je 165 až 170 centimetrů vysoký. Má tmavší pleť a odbarvené hnědé vlasy. Naposledy byl oblečen do modrého trička s límečkem a modrých volných kalhot s bílými pruhy po stranách. Na nohou měl sandále a na hlavě baseballovou čepici," popsala útočníka Iva Knolová, mluvčí pražské policie.

Šubrt dodal, že tajná služba je připravena s policií spolupracovat a dodat jí potřebné informace, pokud je bude mít k dispozici. Policisté už v neděli připustili, že Assafa Abutbula průběžně "kontrolovali".

"Policie sleduje všechny nebezpečné a podezřelé obchodníky a kasina jsou všeobecně považována za velmi nebezpečné podniky," citoval například izraelský deník Haarec premiéra Stanislava Grosse.

Šlo totiž pravděpodobně o vyřizování účtů mezi mafiemi. Izraelský tisk totiž krátce po pražských výbuších informoval o postavě Assafa Abutbula jako o jedné z hlav tamního podsvětí.

Abutbulův otec zemřel nedaleko
Na takřka stejném místě zemřel před dvěma lety Abutbulův otec Felix, v Izraeli zvaný Baiza - řezník, kterého u kasina zastřelil na kole jedoucí nájemný vrah. Policie tento případ dosud neuzavřela.

Policista, který je s průběhem vyšetřování obeznámen, ČTK prozradil, že obě události spolu souvisejí. "Jde o spory dvou rodin, které si tímto způsobem vyřizují své účty," potvrdil. S rodinou Abergilů se prý Abutbulovi napadají po celém světě a na svém kontě mají několik mrtvých.

"Už nyní je zřejmé, že případ přímo souvisí s případem dva roky starým, ke kterému došlo v přibližně stejné lokalitě a obětí trestného činu vraždy se stal cizí státní příslušník," potvrdila jeho slova Knolová.

Ačkoliv vyšetřovatelé tuší, kdo za vraždou Felixe Abutbula stál, pachatele se jí nepodařilo dopadnout, protože "zmizel". Něco podobného by se mohlo opakovat i v případě pokusu o vraždu jeho syna. Ten se jinak pohybuje po městě pouze s ochrankou a většinu času tráví ve svém apartmá v hotelu.

Dění kolem výbuchu a zranění 18 lidí velmi zajímá také pražskou radnici. "Primátor i já osobně budeme chtít být informováni o vyšetřování výbuchu granátu v ulici Na Příkopě. Není přijatelné, aby praktiky podsvětí ohrožovaly občany hlavního města a turisty," prozradil náměstek primátora Rudolf Blažek.

Izraelskou veřejnost pražská kauza také velmi zajímá. Jednak je v zemi jméno Abutbul dobře známé, jednak je mezi Izraelci velmi oblíbená Praha a také kasina. Zpravodajství o výbuchu se objevilo ve většině zahraničních médií.

Izraelská mafie v Praze?

Izraelský vojenský rozhlas uvedl, že exploze v Praze je součástí rozsáhlého vyrovnávání účtů v izraelském podsvětí. Assafův otec Felix byl zavražděn v Praze zřejmě najatým vrahem před dvěma lety na rohu ulic Železná a Rytířská. Vyšetřování vraždy dosud neskončilo. Assaf začal podle izraelského rozhlasu otcovy aktivity přebírat.

Felix Abutbul byl v podsvětí znám pod přezdívkou Baiza, což znamená řezník. Izraelské deníky po podnikatelově smrti psaly o tom, že Abutbul patřil k jejich nejnebezpečnějším zločincům, jejichž jména jsou spojována s mafií. Připomínaly jeho roli při únosu nigerijského ministra, který žil v exilu, a podezření policie, že vyvraždil rodinu obchodního rivala.

zdroj: ČTK

Po výbuchu granátu v centru Prahy zůstaly už jen nepatrné oděrky na sklech výloh. (2. srpna 2004)

Po výbuchu granátu v centru Prahy zůstala malá díra v chodníku, kterou ale během noci město nechalo opravit. (2. srpna 2004

Po výbuchu granátu v centru Prahy zůstala malá díra v chodníku, kterou ale během noci město nechalo opravit. (2. srpna 2004

Po výbuchu granátu v centru Prahy zůstaly jen malé oděrky na výlohách a v okolí. (2. srpna 2004

Policisté sestavili na základě svědeckých výpovědí pravděpodobný obraz útočníka, který v Praze v ulici Na Příkopě hodil pod auto granát. (2. srpna 2004)

Autoři:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Ze svobody do totality. Dóm v Brně připomíná projekcemi minulý režim

Život v totalitním Československu od roku 1948 až do sametové revoluce přibližuje nový multimediální projekt Totalita....

Význam lidských práv v zahraniční politice poklesl, řekl Vondra na Foru 2000

O třicetileté zkušenosti s životem ve svobodné společnosti i o výzvách, před kterými demokracie stojí, debatovali na...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Najdete na iDNES.cz