Nový mozek policie. Citlivé informace potečou do centrálního systému

  9:55aktualizováno  9:55
Nový policejní šéf Jan Švejdar chystá zásadní změnu, od začátku příštího roku chce zřídit takzvanou centrální analytiku. Pro MF DNES ji popsal jako místo, kam se sbíhají veškeré informace využitelné pro celou policii, orgány státní správy, ale také mezinárodní spolupracující orgány.

Novým policejním prezidentem se stal Jan Švejdar | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Je to první podstatná změna od kritizované reorganizace policie, která v létě 2016 sloučila protimafiánský a protikorupční útvar.

Podle Švejdarova plánu by centrální analytika procházela všemi úrovněmi policie od územních odborů přes krajská ředitelství až na policejní prezidium.
Vznikl by tím jakýsi nový „mozek policie“.

Bez žalobců to nejde

Pokus o vybudování centrální analytiky tu byl už několikrát – a nikdy se nezdařil. Švejdar však tentokrát sází na jiný přístup. Například ví, jak je důležité změny konzultovat se státními zástupci.

Zatímco jeho předchůdce Tomáš Tuhý svou reformu, která sloučila protimafiánský a protikorupční útvar, oznámil státním zástupcům jen několik týdnů předem, Švejdar s nimi své plány probírá s velkým předstihem. Nejprve téma „naťukl“ na schůzce s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a nyní přibere státní zástupce přímo do pracovní skupiny, která by měla dát centrální analytice definitivní podobu.

Švejdar se ujal úřadu policejního prezidenta, Hamáček čeká novou koncepci

„Nedovedu si představit, že bychom státní zástupce z této debaty vynechali. Jednání proběhlo zatím na úrovni vedení policie a státního zastupitelství s tím, že v aktuálním čase bude pracovní skupina rozšířena o členy z řad státního zastupitelství. 

Ti pak budou pokračovat v jednáních již na úrovni pracovní skupiny,“ prozradil Švejdar a zdůraznil, že právě na stanovisku členů pracovní skupiny bude záležet, zda analytika vznikne už k prvnímu lednu 2020, jak plánuje.

Poučil se tedy z Tuhého přístupu k žalobcům během reorganizace? „Vnímám nastavení systému v oblasti analýzy informací a sběru dat jako nezbytné, potřebné a správné. S postupem mého předchůdce v otázce reorganizace útvarů to nemá nic společného,“ odmítá Švejdar kritizovat Tuhého.

Zamezit únikům

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se k plánu policejního prezidia staví zatím opatrně. Nyní prý o něm není třeba mluvit na veřejnosti.

„Tohoto bodu se dotkla moje schůzka s panem policejním prezidentem Švejdarem, která byla především seznamovací a informační. Jedním z okruhů témat byla i otázka zavedení centrální analytiky v rámci policejního prezidia. Nicméně je to věc, která je na začátku, a z toho důvodu není potřeba ji v této chvíli blíže mediálně rozebírat. Předpokládám, že bude předmětem dalších rozhovorů mezi policií a státním zastupitelstvím,“ uvedl Zeman pro MF DNES.

Ještě pořád se otáčím za policejními vozy, říká velvyslanec Tomáš Tuhý

Žalobci si s vedením policie budou muset vyjasnit mimo jiné i to, kde vlastně bude centrální analytika sídlit a kdo ji bude řídit. Švejdar ji nechce mít přímo u sebe, což lze chápat jako diplomatický tah – vyhne se tak podezření, že chce mít pod svou přímou kontrolou citlivé informace.

„Centrální analytika nevznikne na policejním prezidiu, nýbrž na vrcholném orgánu Služby kriminální policie a vyšetřování,“ prohlásil Švejdar. Ještě důležitější přitom bude, jak se policii podaří zabezpečit, aby z centrální analytiky někdo nevynášel citlivé informace.

„Obecně lze konstatovat, že při zavádění jakéhokoli jednotného informačního systému očekávám nastavení takových pravidel, které zabrání jeho možnému zneužívání,“ uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Také podle ní je však bezpředmětné bavit se o Švejdarově plánu bez konkrétních informací. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který velmi výrazně vystupoval proti policejní reorganizaci v roce 2016, pak řekl, že o policejním plánu zatím vůbec neví.

Bublanovo centrum

Poprvé se plán na vznik centrální analytiky objevil už před čtrnácti lety. Tehdejší ministr vnitra František Bublan chtěl, aby do analytického centra proudily jen informace z celorepublikových útvarů. Svou vizi však nerealizoval.

Jeho myšlenky se pak v upravené podobě ujal policejní prezident Martin Červíček v roce 2013. Do analytického centra, které měl v úmyslu vytvořit, chtěl přesunout končícího šéfa protikorupční policie Tomáše Martince.

Červíček to však už nestihl, protože na postu policejního prezidenta skončil. Jeho nástupce Tomáš Tuhý nicméně v plánu pokračoval. Hlavním argumentem pro vznik centrální analytiky pro něj byla především vyostřená situace mezi protikorupčním a protimafiánským útvarem.

Ten první pod vedením Roberta Šlachty totiž čím dál tím častěji pracoval na kauzách, náležejících do působnosti toho druhého. Řada odborníků tehdy plán kritizovala s tím, že policie má větší problém s úniky citlivých informací než s jejich špatným sdílením.

A vznik centrální analýzy bude prý znamenat ještě větší riziko, že dojde k průsakům informací do podsvětí. Tuhý v časech tvrdých sporů, které bouřily i na politické scéně, také na plán rezignoval, a záměr na vytvoření centrální analytiky tedy čekal až na nynějšího policejního prezidenta.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Zoufalství na dálnici. Sedíte a brečíte, vyprávějí manželé o nocích v Polsku

Eva Ševcová s manželem Janem. Celou cestu do Polska a zpět byla za volantem...

Měla to být vysněná dovolená. Kvůli porouchanému autu se z ní však stal horor. Pětičlenná rodina uvázla na polské...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Zaměstnání sebevrahů. Veterináři si sáhnou na život třikrát častěji

ilustrační snímek

Co se na začátku mohlo zdát jako snové povolání, stává se časem noční můrou a vysněná kariéra veterináře končí...

Odsouzené vražedkyni nepomůže těhotenství, rodit má napříště ve věznici

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Případ odsouzené vražedkyně z Jilemnice Petry Janákové, která se dostala na svobodu jen díky tomu, že dokázala ve...

Kubera by podpořil ústavní žalobu na prezidenta Zemana. Ovšem jen užší verzi

Senátor a místopředseda ODS Jaroslav Kubera v diskusním pořadu iDNES.cz...

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) by podpořil ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Souhlasil by však pouze s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz