Policie řeší bitku s ochrankou obchodu

  16:08aktualizováno  16:08
Policie vyšetřuje incident v obchodním centru Nový Smíchov. Účastníci recesistické akce proti zákazu fotografování v objektu se dostali do konfliktu s bezpečnostní agenturou. Členové ochranky odvedli stranou postupně dva mladíky, které pak zbili. Napadení na ně podávají trestní oznámení.
Člen ochranky se napřahuje

Člen ochranky se napřahuje - Členové bezpečnostní služby obchodního centra Nový Smíchov drží mladíka, který je požádal o povolení k fotografování v objektu. (7. září 2003) | foto: Daniel Dočekal

Happening s názvem Flash mob uspořádali v centru Nový Smíchov v Praze 5 amatérští fotografové.

Chtěli tak protestovat proti zákazu fotografování v celém smíchovském areálu.

V neděli kolem jedné hodiny odpoledne se na domluveném místě scházejí tři organizátoři a jeden redaktor Lidových novin (LN). Dva z organizátorů mají na krku digitální fotoaparáty.

"Úkol jsme měli jednoduchý - fotit všechno, co se nám líbí. Když jsem si ale vyfotil informační koutek, přiběhl ke mně člen ochranky a křičel, ať to okamžitě smažu, že se to nesmí. Byl jsem ochoten s nimi jednat a požádal jsem, ať mě zavedou za ředitelem," řekl iDNES jeden z účastníků akce. Vystupuje pod jménem DarkMaster.

Tvrdí, že ho dva členové ochranky odvekli do místnosti na jedné z veřejnosti nepřístupných chodeb nákupního centra. Další z černých šerifů mezitím na chodbě držel i redaktora LN, který šel drobnému mladíkovi na pomoc.

"Odvedli mě do místnosti a kdyby redaktor nedal nohu mezi dveře, byl bych tam sám. Jeden z nich mě povalil na zem. Tloukl mě pěstmi a vláčel po podlaze. Bránil jsem si hlavu a jak jsem sevřel ruce v pěst, utrhl jsem útočníkovi kapsu od vesty," popisuje dále DarkMaster.

Ochranka přestala na oba mladíky útočit, až když přišli policisté, které zavolal jeden z organizátorů akce.

Druhý mladík se jen ptal, zda může fotit
Tím prý ale agrasivita členů ochranky neskončila. Když šli policisté s napadeným mladíkem sepsat protokol, chtěl si další z účastníků akce vyfotit recepci u vchodu. Člen bezpečnostní služby ho ale ihned přitlačil ke zdi.

"Pouze jsem se zeptal, zda si můžu udělat fotku recepce. Ukázal jsem přitom novinářskou kartu," popisuje pětatřicetiletý Radek Hromuško.

Svědkem byl ale přítomen i další z trojice organizátorů, šestatřicetiletý Daniel Dočekal, který vše celou dobu fotil.

"Obsluha od recepce po něm vystartovala, začala ho tlačit ke zdi, během pár sekund přiběhl černý šerif a začal na něj řvát a napřahovat pěst. Zavolat policii odmítli, požadavek na kontakt s ředitelem byl vyřešen násilným odvlečením do neveřejných prostor," vylíčil iDNES Dočekal.

Tam došlo k další potyčce. "Snažili se mě narvat do betonové místnosti o velikosti dvakrát dva metry. Ta byla vybavená kovovým kruhem pro připoutání. Říkal jsem, ať zavolají policii, ale nikoho pořád nevolali. Neměl jsem ani mobilní telefon, takže kdyby mě tam zavřeli, byl bych bezmocný," popisuje Hromuško.

Policii nakonec přivolal Dočekal, který celou dobu stál černým šerifům za zády. "Musel jsem to udělat sám, protože policii stále nikdo nevolal. Černý šerif, který u vchodu napadl Kostěje, mi navíc významně sděloval, že si s policisty tyká a vůbec s tím nemá problém," dodal Dočekal.

Policie případ řeší jako přestupek
Po chvíli přišli policisté, kteří o patro výše řešili první napadení. "Policie obě strany poučila o jejich právech, že mohou podat trestní oznámení. Případ se zatím vyšetřuje jako přestupek proti občanskému soužití. Zatím se nikdo k podání trestního oznámení nedostavil, takže se bude předvolávat," řekl iDNES Ladislav Bernášek z pražské policejní správy.

S postupem policie ale nesouhlasí napadení mladíci. "Na policisty si budeme stěžovat. Naše osobní údaje totiž v obou případech poskytli druhé straně. Viděl jsem, jak policista dává mé údaje ochrance," tvrdí napadený Radek Hromuško.

Kvůli napadení přitom dvojice podává trestní oznámení. "Právě jdu na městské státní zastupitelství, kde to podám. Mám číslo pracovníka firmy ABL, který mě napadl. Nespáchal jsem žádný trestný čin, kvůli kterému by mě mohl omezit na svobodě. A kvůli porušení zákazu focení na to nemá právo," soudí.

Vedení ochranky i obchodu mlčí
K nedělnímu incidentu se nechtělo vyjádřit vedení nákupního centra Nový Smíchov ani bezpečnostní služby ABL, která ochranku zajišťuje.

"My s tímto incidentem nemáme nic společného. Naše ochranka zajišťuje pouze prostranství u pokladen. Obraťte se na vedení obchodního centra," řekla iDNES mluvčí společnosti Carrefour Jana Havlíčková.

Ředitel Nového Smíchova Christophe Moureaux ale nebyl celé dopoledne k zastižení. Odpoledne poslal písemné vyjádření. Podle něj je potřeba všechno teprve vyšetřit. "Stále nechápeme důvod této akce sjednané po internetu s místem určení v obchodním centru bez schválení majitelů. V tuto chvíli čekáme na různá upřesnění, abychom lépe porozuměli činům, které se včera odehrály."

Vedení firmy ABL se k případu odmítlo vyjádřit úplně. "Bohužel, k nedělnímu incidentu se nikdo z vedení firmy ABL nebude vyjadřovat. Vše vyšetřuje policie," řekla iDNES bez dalších podrobností asistentka.

ABL patří mezi desítku největších bezpečnostních služeb v Česku. Podle internetových stránek firmy je členem mezinárodně uznávaného sdružení Security Club ČR.

"Garancí profesní úrovně je úzká spolupráce s Policejní akademií ČR. Decentnost, vysoká společenská úroveň, ale na druhé straně schopnost kvalifikovaného zákonného zásahu na ochranu zájmů klienta, jsou ty klíčové vlastnosti, pro které je ABL dnes dominantním poskytovatelem bezpečnostních služeb v oblasti obchodně společenských center," uvádí se na serveru.

Člen ochranky není veřejným činitelem
Členové soukromých bezpečnostních služeb nemají podle trestního zákona žádné zvláštní pravomoce. Nemají totiž status veřejného činitele.

"Veřejným činitelem je volený funkcionář nebo jiný odpovědný pracovník orgánu státní správy a samosprávy nebo příslušník ozbrojených sil nebo ozbrojeného sboru, pokud se podílí na plnění úkolů společnosti a státu a používá přitom pravomoci, která mu byla v rámci odpovědnosti za plnění těchto úkolů svěřena," píše se v § 89 odst. 9 trestního zákona. - plné znění zákona najdete zde

Během zákroku proti lidem, které chtějí předat policii, tak musí členové ochranky vystupovat pouze jako fyzické osoby.

"Člen soukromé bezpečnostní služby je fyzickou osobou. Na svobodě smí někoho omezit pouze tehdy, když někoho přistihne při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté," upřesňuje policejní mluvčí Bernášek.

"Osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně poté, smí omezit kdokoli, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, k zamezení útěku nebo k zajištění důkazů. Je však povinen tuto osobu předat ihned policejnímu orgánu," uvádí se v § 76 odst. 2 trestního řádu. - plné znění zákona čtěte zde

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

ODS chce spolupráci s dalšími stranami v boji proti ANO, Piráti nevidí důvod

Tisková konference ODS před jednáním Poslanecké sněmovny, na snímku předseda...

Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami, které patří do...

Spojeni Kyprem: byznys J&T pojí zbrojaře s bývalým primátorem Prahy

Sídlo společnosti J&T v Brně.

Dlouhá léta se nahlas spekuluje o tom, že slovensko-česká investiční skupina J&T pomáhá spravovat majetek kontroverzním...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz