Policie řeší bitku s ochrankou obchodu

  16:08aktualizováno  16:08
Policie vyšetřuje incident v obchodním centru Nový Smíchov. Účastníci recesistické akce proti zákazu fotografování v objektu se dostali do konfliktu s bezpečnostní agenturou. Členové ochranky odvedli stranou postupně dva mladíky, které pak zbili. Napadení na ně podávají trestní oznámení.
Člen ochranky se napřahuje

Člen ochranky se napřahuje - Členové bezpečnostní služby obchodního centra Nový Smíchov drží mladíka, který je požádal o povolení k fotografování v objektu. (7. září 2003) | foto: Daniel Dočekal

Happening s názvem Flash mob uspořádali v centru Nový Smíchov v Praze 5 amatérští fotografové.

Chtěli tak protestovat proti zákazu fotografování v celém smíchovském areálu.

V neděli kolem jedné hodiny odpoledne se na domluveném místě scházejí tři organizátoři a jeden redaktor Lidových novin (LN). Dva z organizátorů mají na krku digitální fotoaparáty.

"Úkol jsme měli jednoduchý - fotit všechno, co se nám líbí. Když jsem si ale vyfotil informační koutek, přiběhl ke mně člen ochranky a křičel, ať to okamžitě smažu, že se to nesmí. Byl jsem ochoten s nimi jednat a požádal jsem, ať mě zavedou za ředitelem," řekl iDNES jeden z účastníků akce. Vystupuje pod jménem DarkMaster.

Tvrdí, že ho dva členové ochranky odvekli do místnosti na jedné z veřejnosti nepřístupných chodeb nákupního centra. Další z černých šerifů mezitím na chodbě držel i redaktora LN, který šel drobnému mladíkovi na pomoc.

"Odvedli mě do místnosti a kdyby redaktor nedal nohu mezi dveře, byl bych tam sám. Jeden z nich mě povalil na zem. Tloukl mě pěstmi a vláčel po podlaze. Bránil jsem si hlavu a jak jsem sevřel ruce v pěst, utrhl jsem útočníkovi kapsu od vesty," popisuje dále DarkMaster.

Ochranka přestala na oba mladíky útočit, až když přišli policisté, které zavolal jeden z organizátorů akce.

Druhý mladík se jen ptal, zda může fotit
Tím prý ale agrasivita členů ochranky neskončila. Když šli policisté s napadeným mladíkem sepsat protokol, chtěl si další z účastníků akce vyfotit recepci u vchodu. Člen bezpečnostní služby ho ale ihned přitlačil ke zdi.

"Pouze jsem se zeptal, zda si můžu udělat fotku recepce. Ukázal jsem přitom novinářskou kartu," popisuje pětatřicetiletý Radek Hromuško.

Svědkem byl ale přítomen i další z trojice organizátorů, šestatřicetiletý Daniel Dočekal, který vše celou dobu fotil.

"Obsluha od recepce po něm vystartovala, začala ho tlačit ke zdi, během pár sekund přiběhl černý šerif a začal na něj řvát a napřahovat pěst. Zavolat policii odmítli, požadavek na kontakt s ředitelem byl vyřešen násilným odvlečením do neveřejných prostor," vylíčil iDNES Dočekal.

Tam došlo k další potyčce. "Snažili se mě narvat do betonové místnosti o velikosti dvakrát dva metry. Ta byla vybavená kovovým kruhem pro připoutání. Říkal jsem, ať zavolají policii, ale nikoho pořád nevolali. Neměl jsem ani mobilní telefon, takže kdyby mě tam zavřeli, byl bych bezmocný," popisuje Hromuško.

Policii nakonec přivolal Dočekal, který celou dobu stál černým šerifům za zády. "Musel jsem to udělat sám, protože policii stále nikdo nevolal. Černý šerif, který u vchodu napadl Kostěje, mi navíc významně sděloval, že si s policisty tyká a vůbec s tím nemá problém," dodal Dočekal.

Policie případ řeší jako přestupek
Po chvíli přišli policisté, kteří o patro výše řešili první napadení. "Policie obě strany poučila o jejich právech, že mohou podat trestní oznámení. Případ se zatím vyšetřuje jako přestupek proti občanskému soužití. Zatím se nikdo k podání trestního oznámení nedostavil, takže se bude předvolávat," řekl iDNES Ladislav Bernášek z pražské policejní správy.

S postupem policie ale nesouhlasí napadení mladíci. "Na policisty si budeme stěžovat. Naše osobní údaje totiž v obou případech poskytli druhé straně. Viděl jsem, jak policista dává mé údaje ochrance," tvrdí napadený Radek Hromuško.

Kvůli napadení přitom dvojice podává trestní oznámení. "Právě jdu na městské státní zastupitelství, kde to podám. Mám číslo pracovníka firmy ABL, který mě napadl. Nespáchal jsem žádný trestný čin, kvůli kterému by mě mohl omezit na svobodě. A kvůli porušení zákazu focení na to nemá právo," soudí.

Vedení ochranky i obchodu mlčí
K nedělnímu incidentu se nechtělo vyjádřit vedení nákupního centra Nový Smíchov ani bezpečnostní služby ABL, která ochranku zajišťuje.

"My s tímto incidentem nemáme nic společného. Naše ochranka zajišťuje pouze prostranství u pokladen. Obraťte se na vedení obchodního centra," řekla iDNES mluvčí společnosti Carrefour Jana Havlíčková.

Ředitel Nového Smíchova Christophe Moureaux ale nebyl celé dopoledne k zastižení. Odpoledne poslal písemné vyjádření. Podle něj je potřeba všechno teprve vyšetřit. "Stále nechápeme důvod této akce sjednané po internetu s místem určení v obchodním centru bez schválení majitelů. V tuto chvíli čekáme na různá upřesnění, abychom lépe porozuměli činům, které se včera odehrály."

Vedení firmy ABL se k případu odmítlo vyjádřit úplně. "Bohužel, k nedělnímu incidentu se nikdo z vedení firmy ABL nebude vyjadřovat. Vše vyšetřuje policie," řekla iDNES bez dalších podrobností asistentka.

ABL patří mezi desítku největších bezpečnostních služeb v Česku. Podle internetových stránek firmy je členem mezinárodně uznávaného sdružení Security Club ČR.

"Garancí profesní úrovně je úzká spolupráce s Policejní akademií ČR. Decentnost, vysoká společenská úroveň, ale na druhé straně schopnost kvalifikovaného zákonného zásahu na ochranu zájmů klienta, jsou ty klíčové vlastnosti, pro které je ABL dnes dominantním poskytovatelem bezpečnostních služeb v oblasti obchodně společenských center," uvádí se na serveru.

Člen ochranky není veřejným činitelem
Členové soukromých bezpečnostních služeb nemají podle trestního zákona žádné zvláštní pravomoce. Nemají totiž status veřejného činitele.

"Veřejným činitelem je volený funkcionář nebo jiný odpovědný pracovník orgánu státní správy a samosprávy nebo příslušník ozbrojených sil nebo ozbrojeného sboru, pokud se podílí na plnění úkolů společnosti a státu a používá přitom pravomoci, která mu byla v rámci odpovědnosti za plnění těchto úkolů svěřena," píše se v § 89 odst. 9 trestního zákona. - plné znění zákona najdete zde

Během zákroku proti lidem, které chtějí předat policii, tak musí členové ochranky vystupovat pouze jako fyzické osoby.

"Člen soukromé bezpečnostní služby je fyzickou osobou. Na svobodě smí někoho omezit pouze tehdy, když někoho přistihne při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté," upřesňuje policejní mluvčí Bernášek.

"Osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně poté, smí omezit kdokoli, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, k zamezení útěku nebo k zajištění důkazů. Je však povinen tuto osobu předat ihned policejnímu orgánu," uvádí se v § 76 odst. 2 trestního řádu. - plné znění zákona čtěte zde

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

STAN navrhuje sloučit ministerstva životního prostředí a zemědělství

Členka Celostátní výbor STAN Jana Krutáková byla místostarostkou Moravské Nové

S nápadem sloučit ministerstva životního prostředí a zemědělství přišli poslanci nejmenšího klubu ve Sněmovně z hnutí...

Někdejší přeběhlík Pohanka chtěl být ředitelem nemocnice, ministr ho odmítl

Exposlanec Michal Pohanka

Výběrová komise nominovala na ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně staronového šéfa s kontroverzní minulostí...

České občanství pro děti a vnuky emigrantů. Parlament jim usnadnil cestu

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z Československa, mají šanci, že budou moci snadněji získat české občanství....

Najdete na iDNES.cz